Oyun Dünyası

Twitch’te Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

 • 39
 • Twitch son dönemin popüler sosyal platformlarından biri haline geldi.  Peki Twich’te canlı yayın yapmak isteyen kullanıcılar nasıl bir yol izlemeli?  Bu yazımızda Twich’te canlı yayın yapabilmek için gerekenlerden bahsedeceğiz.

  Twitch’te Canlı Yayın Nasıl Açılır?

  Twitch’te canlı yayın başlatmak için yapmanız gereken bazı basit işlemler bulunuyor. Öncelikle bir Twitch hesabı oluşturmanız gerekir. Ardından yayının kontrolü için gerekli olan yazılımı belirlemelisiniz. Ücretli ve ücretsiz farklı işletim sistemlerine uygun yazılımlar bulunmaktadır. Yayın için gerekli olan mikrofon ve kamera gibi ekipmanların ayarlarını yaptıktan sonra tercih ettiğiniz yazılım üzerinden son düzenlemeleri yaparak canlı yayını başlatabilirsiniz. 

  Canlı yayını başlattıktan sonra yayının kaliteli ve kesintisiz bir şekilde sürdürmek için kullandığınız internet önemli bir faktördür. Yüksek hızda Download ve Upload hızına sahip bir internet ile Twitch yayınlarını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek mümkün. TurkNet GigaFiber internet 1000 Mbps Download ve Upload hızı ile Twitch canlı yayınları için ihtiyacınız olan interneti size sağlıyor.

  Twitch Canlı Yayın Ekipmanları Nelerdir?

  Twitch platformu üzerinde dijital yayıncılık yapmak için çeşitli ekipmanlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yayın ekipmanları açtığınız canlı yayının kalitesini artırarak profesyonel bir iş yapmanıza olanak tanır. Tabi bu ekipmanlar ayrıca ne tarz bir yayın yapmak istediğiniz ile doğru orantılıdır. O yüzden yayın ekipmanlarını satın almadan önce ne tarz bir yayın yapmak istediğinize karar vermeniz oldukça önemlidir. Aşağıda yayın ekipmanlarının bir kısmı listelenmiştir:

  • Bilgisayar
  • Klavye
  • Mouse
  • Stream Deck
  • Mikrofon
  • Webcam
  • Kulaklık
  • Işık ve Arka Plan
  • Masa Ve Sandalye

  Twitch’te Kesintisiz Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

  İnternette kullanabileceğiniz en iyi canlı yayın uygulaması Twitch’tir. Çünkü Twitch, size mükemmel kalitede canlı yayın yapma ve aynı zamanda geniş kitlelere ulaşma imkanı sunan eşsiz bir platformdur. Bu platformda kesintisiz uzun süreli yayınlar yapabilmek için göz önünde bulundurmanız gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. 

  • Ayarlar sekmesinden yayın yapmak istediğiniz yere göre sunucu ve diğer detaylar hakkında ayarlamaları yapmanız gerekmektedir. Burada yer alan “Kodlama” başlığı altındaki Max Bitrate (kb/s) sekmesi yayınlayacağınız görüntünün kalitesini belirler. Sahip olduğunuz yükleme hızınıza göre şekillenebilen bu hızın ideali 400kb/s olarak belirtiliyor. Daha iyi veya daha kötü bağlantı hızlarınız varsa, buradan değiştirebilirsiniz.
  • Ayarlar sekmesinin Yayın Ayarları başlığında yer alan sunucu ve yayın anahtarı maddelerini düzenlemek ikinci adımınız olacaktır. Sunucuların hızlarına göre sunucu tercihinde bulunabilirsiniz.
  • Ayarlar sekmesindeki gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra canlı yayın oluşturmaya  hazır hale gelirsiniz. Ancak, bir oyun yayını yayınlayacaksanız, önce o oyuna giriş yapmalısınız. Ardından da OBS ana ekranına ALT+Tab ile gelip Kaynaklar kısmına sağ tıklamalısınız. Burada Oyun Yayını, Kamera Desteği ve Yayın Çerçevesi seçebilirsiniz.
  • Kaynaklar bölümüne yer alan oyun yayını seçeneğini eklerseniz OBS sadece oyunu yayınlayacak ve masaüstüne dönseniz dahi yayına yansımayacaktır. Ancak masaüstünü canlı yayına yansıtmak isterseniz buradan Windows gibi seçenekleri seçerek yayınınız için özel ayarlar yapabilirsiniz.
  • Oyun yayınından çok, kamera ile çekim yaptığınız bir yayın yapmayı tercih ediyorsanız, Kaynaklar sekmesinden yayına kamera eklemeniz mümkün olacaktır. Bu sayede oyun ekranınız açık duruyorken Kaynaklar sekmesinde yer alan Video Yakalama Aygıtı seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bu sekmede kullanacağınız kameranın ismini girdikten sonra, FPS ayarları ya da buna benzer ayarları kontrol edebilirsiniz.

  Twitch canlı yayınlarını sorunsuz bir şekilde yapmak için bulunduğunuz konumda size sunulan en yüksek hızdaki interneti kullanmalısınız. Altyapı sorgulaması yaparak kolay ve hızlı bir şekilde altyapınızın desteklediği maksimum interneti öğrenebilirsiniz. TurkNet’li olarak siz de kendi altyapmızla sunmuş olduğumuz 1000 Mbps internet ile canlı yayınların keyfini çıkarabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir