turknet logo

Güncel Yaşam

Uyku Verimliliğini Artırmak için Kullanılabilecek 10 Dijital Uygulama

Mart, 2024
Paylaş
 • 344
 • Uyku Verimliliğini Artırmak için Kullanılabilecek 10 Dijital Uygulama

  Uyku, zihinsel ve fiziksel sağlığımız için hayati önem taşır. Yeterince dinlenmek, hafızamızı, konsantrasyonumuzu ve ruh halimizi iyileştirmeye yardımcı olur. Ancak modern yaşamın koşuşturmacası ve stres, birçok insanın uykuya dalmakta veya uykuda kalmakta zorlanmasına neden oluyor. 

  Uyku kalitemizi artırmamıza yardımcı olabilecek birçok dijital uygulama mevcut. Bu yazıda, uyku verimliliğinizi artırmak için kullanabileceğiniz 10 uygulamayı sizlerle paylaşacağız.

  Uyku Kalitesini Artırmak için Etkili Dijital Uygulamalar

  Uyku kalitenizi artırmak ve daha dinç uyanmak için kullanabileceğiniz etkili dijital uygulamaları sizler için derledik:

  1. Sleep Cycle

  Sleep Cycle, uyku kalitenizi takip etmenize ve uyku düzeninizi iyileştirmenize yardımcı olan bir uygulamadır. Uyku seslerinizi kaydederek uyku evrelerinizi analiz eder ve size uyku kaliteniz hakkında detaylı bir rapor sunar. 

  Uykuya dalma, hafif uyku, derin uyku ve REM uykusu gibi verilerinizi analiz eder. Geçmiş uyku verilerinizi takip ederek uyku düzeninizdeki değişimleri görmenizi sağlar. Hafif uyku evresindeyken sizi nazikçe uyandırarak dinlenmiş bir şekilde kalkmanıza yardımcı olur. Horlama probleminiz varsa horlama seslerinizi kaydeder ve size istatistikler sunar. Uyku kalitenizi artırmak için size ipuçları ve tavsiyeler sunar.

  2. Headspace

  Headspace, stres ve kaygıyı azaltmak, uyku kalitesini artırmak, genel olarak daha mutlu bir yaşam sürmek için farkındalık tekniklerini kullanmanıza yardımcı olan bir uygulamadır. Farkındalık ve meditasyon nedir, nasıl yapılır gibi temel bilgilerden başlayarak daha ileri seviye meditasyon tekniklerine kadar geniş bir yelpazede eğitim sunar.

  Farklı ihtiyaçlara ve hedeflere yönelik yüzlerce rehberli meditasyon içerir. Stres ve kaygı, uyku problemleri, öfke yönetimi, konsantrasyon, odaklanma gibi birçok konuda meditasyonlar bulabilirsiniz. Uykuya dalmanıza yardımcı olacak doğa sesleri, yağmur sesi, deniz sesi ve hikâyeler sunar.

  Meditasyon pratiğinizdeki ilerlemeyi takip etmenizi sağlar. Farkındalık ve meditasyon ile ilgilenen diğer insanlarla bağlantı kurmanızı, deneyimlerinizi paylaşmanızı sağlayan bir sosyal medya platformuna sahiptir.

  3. Calm

  Calm, stres ve kaygıyı azaltmak, uyku kalitesini artırmak için meditasyon, uyku hikâyeleri ve doğa sesleri gibi çeşitli araçlar sunan bir uygulamadır. Farklı ihtiyaçlara ve hedeflere yönelik yüzlerce rehberli meditasyon içerir. Stres ve kaygı, uyku problemleri, öfke yönetimi, konsantrasyon ve odaklanma gibi birçok konuda meditasyonlar bulabilirsiniz.

  Yetişkinler ve çocuklar için ayrı ayrı uykuya dalmaya yardımcı olacak yüzlerce uyku hikâyesi sunar. Yağmur sesi, deniz sesi, kuş sesi ve diğer rahatlatıcı doğa seslerini de dinleyebilirsiniz. Stres ve kaygınızı azaltmak için nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Farklı seviyelere uygun yoga programları ile bedeninizi ve zihninizi rahatlatabilirsiniz. Kısa sürede stresten kurtulmak için hızlı rahatlama programlarını kullanabilirsiniz.

  4. Pzizz

  Pzizz, uykuya dalmanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olmak için bilimsel olarak tasarlanmış sesler ve müzikler sunan bir uygulamadır. Uyku problemleri yaşıyorsanız veya uyku kalitenizi artırmak istiyorsanız Pzizz sizin için ideal bir uygulama olabilir. Ekranın mavi ışığını filtreleyerek uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Yavaş ve nazik bir şekilde uyanmanızı sağlar.

  Pzizz’in sesleri, uykuya dalma ve uykuda kalma sürecini kolaylaştırmak için klinik araştırmalara dayalı olarak tasarlanmıştır. Pzizz, uyku tercihlerinize göre size özel ses ve müzik karışımları oluşturur. Uykuya dalma, uykuda kalma ve gündüz uykusu için özel modlar mevcuttur.

  5. Binaural Beats

  Binaural Beats, beyninizin iki farklı frekansta ses duymasını sağlayarak beyin dalgalarınızı eşzamanlayan, çeşitli bilişsel ve duygusal faydalar sağlayabilen bir teknolojidir. Farklı frekanslardaki sesler beyninize gönderildiğinde beyniniz bu iki frekans arasındaki farkı algılar ve bu fark frekansına senkronize olur.

  Farklı zihinsel durumlar için tasarlanmış çeşitli frekanslar mevcuttur. Örneğin; rahatlama için 4Hz, konsantrasyon için 10Hz ve uyku için 2Hz frekanslar kullanılabilir. Kendi frekans kombinasyonlarınızı oluşturabilir veya önceden hazırlanmış programları kullanabilirsiniz.

  Doğa sesleri, müzik ve diğer sesler ile binaural beats’i birleştirebilirsiniz. Uykuya dalmanıza yardımcı olacak özel bir mod mevcuttur. Belirli bir süre sonra sesin otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz.

  6. Relax Melodies

  Uyku problemleri yaşıyorsanız veya stresli bir yaşam tarzınız varsa Relax Melodies sizin için ideal bir uygulama olabilir. Yağmur sesi, deniz sesi, kuş sesi, doğa sesleri, klasik müzik, meditasyon müzikleri ve daha birçok rahatlatıcı ses seçeneği mevcuttur. 

  Kendi ses karışımlarınızı oluşturabilir veya önceden hazırlanmış programları kullanabilirsiniz. Ekranın mavi ışığını filtreleyerek uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Yavaş ve nazik bir şekilde uyanmanızı sağlar.

  7. White Noise

  Beyaz gürültü, tüm frekansları eşit yoğunlukta içeren bir sestir. Bu ses, yağmur sesi, deniz sesi veya şelale sesi gibi doğal seslere benzer. Beyaz gürültü, uyku kalitenizi artırmak, dikkatinizi toplamak ve stresinizi azaltmak için kullanılabilir.

  Yağmur sesi, deniz sesi, kuş sesi, doğa sesleri, klasik müzik, meditasyon müzikleri ve daha birçok rahatlatıcı ses seçeneği mevcuttur. Uykuya dalmanıza yardımcı olacak özel bir mod mevcuttur. Belirli bir süre sonra sesin otomatik olarak kapanmasını da sağlayabilirsiniz.

  8. Night Sky

  Night Sky, iPhone, iPad ve Apple Watch’unuzda yıldızları, gezegenleri, takımyıldızları ve uyduları tanımlamanıza yardımcı olan bir uygulamadır. Cihazınızı gökyüzüne doğru tutarsanız Night Sky, üzerinizdeki yıldızları, gezegenleri ve takımyıldızları gerçek zamanlı olarak gösterecektir.

  Yıldızların, gezegenlerin ve takımyıldızlarının 3B modellerini keşfedebilir ve onlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Geceleri gözlerinizi korumak için kırmızı ışık modunu kullanabilirsiniz. Ücretsiz sürüm, Night Sky’ın temel özelliklerini sunar.

  SkyView Pro ise geçmiş ve gelecekteki tarihler için gökyüzünü görme imkânı, 80’den fazla takımyıldızın ayrıntılı bilgileri, sınırsız sayıda özel konum kaydetme, yıldızların ve gezegenlerin gerçekçi 3B modelleri gibi birçok özelliğe sahiptir.

  9. Twilight

  Twilight, ekranınızdan yayılan mavi ışığı filtreleyerek uyku kalitenizi artırmaya yardımcı olan bir uygulamadır. Mavi ışık, beyninizin melatonin üretimini bastırarak uykuya dalmanızı zorlaştırabilir. Twilight, ekranınızın rengini gün batımına göre ayarlayarak mavi ışık miktarını azaltır ve daha rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

  Ekranınızın rengini gün batımına göre otomatik olarak ayarlar. Uykuya dalmadan önce ekranınızın rengini otomatik olarak değiştirecek şekilde zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz. Ekranınızın parlaklığını da ayarlayabilirsiniz.

  10. Google Fit

  Google Fit, Android ve iOS cihazlar için Google tarafından geliştirilmiş ücretsiz bir fitness uygulamasıdır. Google Fit, günlük aktivitelerinizi takip etmenizi, fitness hedeflerinizi belirlemenizi ve ilerlemenizi görselleştirmenizi sağlar.

  Günlük adım sayınızı ve katettiğiniz mesafeyi takip eder. Günlük hareket hedefleri belirlemenize ve ilerlemenizi takip etmenize yardımcı olur. Yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme ve daha birçok aktiviteyi takip eder.

  Koşularınız ve bisiklet sürüşleriniz için GPS takibi sağlar. Kilo verme, kas geliştirme ve daha birçok fitness hedefi belirlemenize yardımcı olur. Egzersizlerinizi ve antrenmanlarınızı kaydetmenizi sağlar. Uyku düzeninizi ve süresini takip eder. Google Haritalar, Google Wear OS ve diğer Google cihazlarıyla entegre olur.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar