İş Dünyası

Uzaktan Çalışmayı Daha Verimli Hale Getirmek İçin İpuçları

 • 102
 • Ofis çalışma düzeninden, evden çalışma düzenine geçiş yaptığınızda, uzaktan çalışmanın özellikle başlangıçta daha fazla olmak üzere belli bir oranda verimsizlik getirebileceğini öngörmek gerekir. Maksimum verimliliği sağlamak için şunları planlayabilirsiniz:

  • Tüm çalışanlarınıza yapılmasını beklediğiniz işleri net şekilde iletin ve teyitleşin.
  • Belli bir sürede yanıt beklediğiniz işler için ilgili kişilere net bilgi verin.
  • Çalışanlarınızla evden çalışma ile ilgili tiyolar paylaşın (İnternette çok sayıda bu konuda yazı bulabilirsiniz. Çok genel bilgiler içermekle birlikte, çalışanlarınıza akıllarına getirmedikleri koşullar ve engeller için bir fikir verebilir ve daha iyi planlama yapmalarını sağlayabilir.)
  • Uzaktan çalışma, iletişimde e-postaya kayma eğilimi yaratabilir. E-posta ile iletişim ve iş yürütme, ofiste olsa yanyana yüzyüze hızlıca halledebilecek işlerin uzamasına yol açacağı için çalışanlara sesli ve görüntülü iletişimin önemini vurgulayın, bu tarz iletişim teşvik edin. (Uzaktan çalışma planlaması yaparken görüntülü ya da toplu görüşmeler için herkesin ortak kullanacağı bir uygulama belirlemeniz ve herkesin erişebilmesini sağlamanız bu açıdan çok önemli. Bknz: Uzaktan çalışmak için nelere ihtiyaç var?)
  • Bu döneme özel, günlük ya da haftalık raporlamalar, belli günlerde yapılacak koordinasyon toplantıları devreye alabilirsiniz.
  • Başlangıçta hepimize rahatsız edici gelse de görüntülü toplantılar yapmayı teşvik edebilirsiniz. Bir süre sonra kolaylaşacak ve herkes için daha rahat bir iletişim haline gelecektir. (Gelecekte seyahat masraflarını hafifletmek ya da gerektiğinde evden çalışmak için de pratik yapmış olursunuz.)
  • Sosyal görüşmeleri hafife almayın. Sosyalleşmenin temel bir insan ihtiyacı olduğunu unutmamak gerek. Ofis ortamının sağladığı sosyalleşme ortamının aksine, evden çalışma ilk etapta kulağa çok hoş görünse de- bu temel ihtiyacımız konusunda yetersiz kalacağından, genel ruh halinde ve motivasyonda düşüş yaratabilir. Belli gün ve saatlerde, sadece sosyalleşme amacıyla karşılıklı  çay ya da kahve içerek  sohbet edilecek kısa sosyal toplantılar düzenleyebilirsiniz. Bu toplantıların iş toplantısına dönüşmemesine dikkat etmek gerekir.

  Konu ile ilgili diğer blog yazılarımız:

  Uzaktan çalışmak için nelere ihtiyaç var?

  Uzaktan çalışmaya geçişin planlanması

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir