turknet logo

Oyun Dünyası

Valorant Ping Sorunu Nasıl Çözülür?

Nisan, 2022
Paylaş
 • 19565
 • Valorant Ping Sorunu Nasıl Çözülür?

  Valorant, çoklu oyuncuya imkan veren bir FPS oyundur. Takım halinde bir tarafın saldırıda diğer tarafın ise savunmada olduğu bir oyun şeklinde de özetleyebiliriz. Riot Games tarafından geliştirilen Valorant, çıktığı günden beri oldukça fazla ilgi görüyor. 

  Valorant oynarken yüksek ping sorunu yaşıyorsanız endişelenmeyin. Bu sorunu çözmenize veya en azından azaltmanıza yardımcı olabilecek bazı faydalı püf noktaları hazırladık. 

  Ping Nedir?

  Bilgisayar üzerinden alınan verinin sunucuya iletilirken geçen süreye ping denir. Ping değeri yükseldiği takdirde internet deneyiminiz kötüleşir. Böylece online oyunlarda karakterinize verdiğiniz komutlar gecikmeli olarak gelir ve bu da tüm oyun oynama aktivitesini olumsuz yönde etkiler. Ping sorunu, bir FPS türü çok oyunculu oyunda, oyuncuların karşılaşabileceği en olumsuz şeylerden biridir. İyi bir Valorant deneyimi için bu sorunu çözmeniz gerekir. Nasıl çözeceğinizi aşağıda detaylı bir şekilde işledik. 

  Valorant Ping Sorununun Kaynağı Nedir?

  Valorant oyunu sırasında yaşadığınız ping sorununun pek çok farklı sebebi olabilir. Sorunun çözümü için ise öncelikle sorunun kaynağını öğrenmelisiniz. Bir ping sorunu yaşıyorsanız bu sadece Valorant oynarken değil, internetteki diğer aktivitelerinizde de size sorun yaratacaktır. Bu sebeple yapmanız gereken ilk şey ping değerinizi de ölçen bir internet hız testi yapmaktır. Buna göre eğer ping sorunu yaşıyorsanız birtakım önlemler almanız gerekir. 

  Valorant Oynarken Ping Nasıl Düşürülür?

  Ping sorunu yaşadığınızda FPS türü oyunlarda oyun konforu için bunu mutlaka düşürmelisiniz. Bunun için de yapabileceğiniz birkaç şey var: 

  İlk olarak internet kullanan her uygulamayı kapatmalısınız; çünkü siz fark etmeseniz de bilgisayarınız arkada bazı uygulamaları çalıştırmaya devam eder. Arka planda gerekmedikçe uygulama çalıştırmazsanız ping düşer. Bunun için internette uygulamalar da mevcut. Böylece bilgisayarınız sadece oyuna odaklanır. 

  Ayrıca Valorant oynarken herhangi bir indirme de yapmamanız gerekir. Ev internetini ailece kullanıyorsanız bu her zaman mümkün olmuyor; fakat siz oyun oynarken kardeşiniz Netflix üzerinden bir dizi izliyorsa ne yazık ki ping artıyor. 

  Diğer yandan modem ile Valorant oynadığınız bilgisayarınız arasındaki mesafe de ping arttırıyor olabilir. Bunun için de oyun sırasında kablosuz modeminiz ile Valorant oynadığınız bilgisayar arasındaki internet bağlantısını Ethernet kablosu ile sağlayabilirsiniz; çünkü Ethernet kablosunda daha az veri kaybı yaşanır. Böylece kablosuz internet kaynaklı sorunu en aza indirmiş olursunuz. 

  Bir diğer çözüm yolu ise VPN uygulamanız aktifse onu deaktif hâle getirmek olabilir. VPN uygulamaları ping değerini oldukça yükseltir. Valorant Türkiye’de sunucusu bulunan bir oyun olduğu için Türkiye’deki sunucuya bağlanıp VPN uygulamalarını da kapatmanız da ping miktarını bir miktar düşürebilir. 

  Ek olarak “Görev Yöneticisi” ayarlarından Valorant oyununu yüksek öncelikli yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle “Görev Yöneticisi”ni açmalısınız. Daha sonra “Detaylar” kısmında VALORANT.exe yazısına sağ tıkladığınızda yüksek öncelikli yapabilirsiniz. Bunu yaptığınız takdirde bilgisayarınız Valorant’a diğer uygulamalara verdiğinden daha çok önem verecek. Bu da Valorant oynarken ping değerinizi düşürmede oldukça etkili olacaktır. 

  Bu bahsedilen çözümler Valorant ping sorununuzu gidermeye yardımcı olsa da, problemin temelinde internet servis sağlayıcınızla ilgili daha kritik bir sorun olabilir. Dolayısıyla en kısa zamanda internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçerek teknik destek almanızı ve sorunun temelin keşfetmeye çalışmanızı öneririz. Bu sayede çözüm sürecine teknik altyapı sağlayıcınızı dahil ederek daha kalıcı bir sonuç elde edebilirsiniz. Eğer sorun internet paketinizin yetersizliği ile ilgiliyse, daha farklı internet bağlantı hızlarına sahip bir hizmeti tercih edebilirsiniz. Bulunduğunuz lokasyonda fiber internet varsa ilk tercihiniz olmalı. TurkNet’in fiber internet çözümleri ile “Doğası Gereği Özgür”, taahhütsüz ve yüksek hızlı internetin tadını çıkarabilir, Valorant ping sorunu gibi problemlerle karşılaşmadan oyun deneyiminizi mükemmelleştirebilirsiniz. Oynadığınız oyunlardaki gereksinimlerinize uygun bir internet hizmeti ile ping sorununu kalıcı olarak çözebilirsiniz.

  Umarız bu yazımız Valorant ile yüksek ping sorununuzu çözmenize yardımcı olmuştur. Bu sorunla daha önce karşılaştıysanız ve alternatif bir çözümünüz varsa, bize ileterek farklı Valorant kullanıcılarının da ping sorununu çözmesine yardımcı olabilirsiniz.

  TurkNet olarak kendi altyapımızla sunduğumuz GigaFiber hizmetimizden yararlanmak için altyapı sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede GigaFiber destekleniyorsa hemen başvurabilirsiniz.

   

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar