İnternet Terimleri

Virüs Nedir?

 • 40
 • Virüs ya da bilgisayar virüsü uzun zamandır hayatımızda olan bir kavram. Temelde bunlar birer birer bilgisayar programıdır. Artık günümüzde “Kötü Amaçlı Yazılım” olarak ifade edilen bu programlar kullanıcının izni ya da bilgisi dahilinde olmadan sisteme giriş yaparlar. En önemli özellikleri kendilerini başka dosyaların içerisinde gizlemeleri ve çoğalmalarıdır. Bu da aslında bir çeşit savunma mekanizmasıdır.
  Bu virüsler kötü amaçlı yazılım geliştiriciler tarafından hazırlanır. Günümüzde popüler bir terim olan “Hacker” bu geliştiriciler için de kullanılmaktadır. Bu virüsleri geliştirilme amaçları genel olarak bilgi hırsızlığıdır. Bilgisayarınıza girerek içerisinde yer alan verilere ulaşır ve kendisini çoğaltarak diğer bilgisayara da girmeye çalışır. Bir bilgisayar virüsü bilgisayarınızda yer alan verileri bozabilir, silebilir ya da e-posta programları yardımı ile diğer bilgisayarlara yayılmaya çalışır.

  Virüs Temizleme ve Korunma

  İlk dönemlerde taşınabilir disklerle daha çok yayılan bu yazılımlar günümüzde artık en çok e-posta yoluyla yayılır. Diğer bir yayılma yolu da bilgisayarınıza indirmeye çalıştığınız dosyalardır. Özellikle korsan dosyalarda çokça rastlanır. Dolandırıcılığa maruz kalmamak için her zaman güvenilir kaynaklardan veri alışverişi yapmalısınız. Gelen e-postalara titizlikle yaklaşmalı ve bilmediğiniz, tanımadığınız e-postaları açmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca bilgisayarınıza bir virüs programı kurarak önlem alabilirsiniz. Kötü amaçlı yazılımların onlarca farklı çeşidi vardır. Solucan, Truva atı, casus yazılımlar, dolandırıcı güvenlik yazılımı gibi yazılımlar birkaç örneği. Birçok bilgimizin yer aldığı bilgisayarımızı bu tarz yazılımlardan korumak için son derece dikkatli olmalıyız.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.