turknet logo

İnternet Teknolojileri

VoWifi Nedir? Ne İşe Yarar?

Haziran, 2022
Paylaş
 • 58246
 • VoWifi Nedir? Ne İşe Yarar?

  Açılımı Voice Over Wi-fi olan VoWifi, Wi-Fi üzerinden görüşme sağlayan bir teknolojidir. Vowifi, telefon şebekelerinin çekim gücünün yetersiz kaldığı ya da hücresel verinin kullanılamadığı durumlarda kullanılır. Kullanıcıların bu gibi durumlarda bir Wi-Fi ağı üzerinden başkaları ile sesli ya da görüntülü olarak iletişim kurabilmesini sağlayan bir teknolojidir. 

  Herhangi bir Wi-Fi ağına bağlanarak insanları arayabilir, SMS gönderebilir ya da görüntülü konuşma özelliği ile iletişim kurabilirsiniz. VoWifi ile yapılan görüntülü ya da sesli konuşmalar HD görüntü kalitesine sahiptir. VoWifi’nin en güzel tarafı ücretsiz olmasıdır. Hattınıza tanımlı internet kotanızdan kullanım yapmadığı için VoWifi’yi rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

  VoWifi Ne İşe Yarar? 

  VoWifi iletişimin güç olduğu durumlarda tercih edilen bir teknolojidir. İnternet bağlantısının zayıf ya da yetersiz olduğu ve telefon şebekesinin çekmediği durumlarda iletişimi devam ettirebilmek için bir Wi-Fi ağına bağlanılır. Bu ağ üzerinden daha kaliteli bir şekilde insanlarla sesli, yazılı ya da görüntülü görüşmeler yapılır. VoWifi özelliği yurt dışında olan kullanıcılar için de oldukça kullanışlıdır. Yurt dışında operatör paket içeriklerini kullanamadıkları durumlarda wi-fi ağı üzerinden bu özellik sayesinde iletişimi devam ettirebilirler. 

  VoWifi Nasıl Kullanılır? 

  VoWifi özelliğini kullanabilmek için öncelikle telefonlarınız bu özellik ile uyumlu olmalıdır. Diğer bir önemli detay ise telefonların işletim sistemlerinin son güncelleştirmeleri yapılmalıdır. Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom GSM operatörlerinden biri üzerine kayıtlı olmalıdır. Bunun yanı sıra VoWifi özelliği 4,5G internet hızı ile çalışmaktadır. Eğer telefonunuz ya da hattınız 4,5G uyumlu değil ise bu özelliği kullanamazsınız. Ayrıca hattınızı 4,5G/ Volte aboneliğinizin olması da gerekmektedir. Bu özelliği kullanabilmek için bulunduğunuz bölgede bir wi-fi ağının olması gerekir. Adsl, Fiber ya da Ethernet gibi herhangi bir wi-fi bağlantısına telefonunuzdan bağlanarak VoWifi teknolojisini kullanabilirsiniz.

  VoWifi teknolojisini kullanabilmek için gerekli olan özellikleri artık biliyoruz. Peki VoWifi özelliğini nasıl aktif edebiliriz? VoWifi özelliğini aktif etmek için telefonunuzdaki ayarlar sekmesini açın. Daha sonra ağlar kısmında “Wi-fi Arama” kısmını aktif hale getirerek bu teknolojiyi kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde wi-fi arama kısmını etkisiz hale getirerek bu arama özelliğini kapatabilirsiniz.

  VoWifi’nin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

  VoWifi özelliğinin sağladığı birçok avantaj vardır. Özellikle zor bir durumda karşı karşıya kalındığı zaman bu özellik sayesinde durumunuz hakkında bilgi verebilir ve yardım talebinde bulunabilirsiniz. Bu özelliğin kullanıcılara sağladığı başka avantajları da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir: 

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar