• 79
  • Geniş alan ağı yani WAN, geniş bir alanda birden fazla cihazın iletişimi için kurulan ağdır. Yerel Ağ bağlantısına göre çok daha geniş bir alanı ve çoğunlukla çok daha fazla cihazı kapsar. Şehirleri hatta ülkeleri kapsayan bu ağ şeklinin en popüleri internettir. Genelde de zaten çoğu WAN internete bağlıdır. Ancak bazı özel durumlarda özel WAN kullanılabilir.

    WAN bağlantılarını LAN bağlantılarının birleşimi gibi düşünebiliriz. Yerel bağlantılar birleşerek daha büyük çaplı bağlantıları oluşturuyorlar. Ancak bu birleşimi yaparken link antenleri, geçitler, uydu bağlantıları gibi bağlantıları gerekir. Diğer ağ çeşitlerinde olduğu gibi en temel kullanım amaçları da veri paylaşımıdır. Daha doğru ifade etmek gerekirse veri paylaşımını kolaylaştırmak ve hızlandırmaktır. Yoksa bu ağ sistemlerinden öncede bir şekilde veri transferi sağlanıyordu. Harici farklı cihazlarla taşınan veriler artık tek bir tuş yardımı ile transfer edilebiliyor.

    Geniş Alan Ağı’nın bir dezavantajı Yerel Ağ Bağlantısı’na göre genellikle biraz daha yavaş olmasıdır. Bunun en önemli sebebi ise kullanıcı sayısının fazlalığı. Yerel Ağ Bağlantısı’nda (LAN) daha kısıtlı bir kullanıcı sayısı ve doğal olarak daha kısıtlı bir işlem söz konusudur. Ancak oldukça geniş bir alana kurulu olan WAN’larda aynı şey söz konusu değildir. Kullanıcı ve yapılan işlem arttıkça sistem yavaşlar. Bu yavaşlamaların çeşitli çözümleri var. Bant genişliğini arttırarak ağın kullanıcı kapasitesini arttırabilirsiniz. Ancak her türlü LAN bağlantısı hızına ulaşmanız zordur.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.