turknet logo

İş Dünyası

Webinar Nedir, Nasıl Katılınır ve Ne İşe Yarar?

Eylül, 2022
Paylaş
 • 14927
 • Webinar Nedir, Nasıl Katılınır ve Ne İşe Yarar?

  Webinar kelimesi ağ ve seminer kelimelerinin birleşimi ile ortaya atılmış bir kelimedir. Kelimenin tam anlamı internet üzerinden yapılan seminerler demektir. Teknolojinin günden güne ilerlemesi ile birlikte yapılan görüşmelerin veya toplantıların birçoğu sanal ortamlarda da gerçekleştirilebilmektedir. Bu durum; hem zamandan tasarruf sağlar hem de hızlıdır. Üstelik webinarlar zorlu ulaşım koşullarına ve maliyetlere alternatif  olan platformlardır. Çağın ilerleyişine uygun olarak webinarlar son zamanlarda sıklıkla kullanılmaya başlandı. 

  Webinar Nedir? 

  Yüz yüze yapılan toplantıların, görüşmelerin veya seminerlerin zaman zaman zorlukları olmaktadır. Örneğin,; zaman sıkıntısı yaşayan bireyler katılımda sıkıntı çekebilir. Maliyet açısından kimi zaman güçlük yaratabilir. Webinarların asıl amacı tüm bu zorlukları en aza indirgeyip bireylere hem zaman açısından hem de vakit açısından kolaylık sağlayabilmektir. Tamamen internet üzerinden yapılan webinarlar teknolojinin de gelişimi ile beraber hayatımıza büyük ölçüde yerleşti diyebiliriz.

  Webinar Ne İşe Yarar?

  Dünyanın her yerinden bireylerin katılımı ile sağlanan webinarlar; kısa bir süre içerisinde internet ortamında oldukça verimli bir eğitim salonuna dönüşebilir. Üstelik özellikle kurumsal firmalar ve dijital alt yapısı güçlü şirketler tanıtmak istedikleri ürünleri webinarlar aracılığı ile kısa süre içerisinde tanıtabiliyorlar. Hem de sayısız insana. Ek olarak; kimi şirketler webinarları daha verimli kullanmak adına, işe yeni  alınan personellerin  eğitimleri sürecinde, toplantıları ve iç pazarlama çalışmalarını da bu platform üzerinden gerçekleştirmektedir. Özellikle pandemi süresi boyunca kullanımı yaygınlaşan webinarlar günümüzde hala oldukça aktiftir. Önümüzdeki yıllarda kullanımının daha da artacağı düşünülen webinarlar, şimdiden bütün şirketlerin favori platformu oldu demek mümkün.

  Webinar’a Nasıl Katılınır?

  Her şeyden önce webinar açmak ve webinara katılmak için bir amacınız olması gerekir. En basitinden özel ders vermek bile bu amaçların içerisinde sayılabilir. Webinar platformlarından bazılarını bilgisayarınıza yüklemeniz gerekebilir. Örneğin, Skype uygulaması. Skype internet üzerinden girişi olmayan, yalnızca bilgisayarınıza indirdiğiniz takdirde giriş yapabileceğiniz bir uygulamadır. Bunun yanı sıra kullanılan diğer webinar uygulamaları için yalnızca sizlere gönderilen bağlantı linkine tıklamanız yeterli olacaktır. Bazı webinar türleri iki tarafın katılımı ile gerçekleştirilir. Taraflar ekran görüntüsü paylaşabilir, sorularını yöneltebilirler. Bu tarz webinarlar daha çok toplantı amaçlı kullanılan webinar türleridir diyebiliriz. Öte yandan düzenleyiciler ve katılımcılar webinarların olmazsa olmazlarıdır. Düzenleyiciler ya da sunucular webinarların linkini göndererek katılım sağlarlar ve webinar süresi boyunca gerçekleşebilecek en ufak aksaklıktan onlar sorumludur. Ses veya görüntünün gitmesi durumunda hemen müdahale etmelidirler. İnternet bağlantısı bulunan her türlü akıllı telefon, bilgisayar veya tablet üzerinden webinarlara giriş sağlanabilir. Yalnızca seminer veya toplantı için değil geçtiğimiz senelerde yaşadığımız pandemi süresi boyunca birçok okul tarafından kullanılan webinarlar ders anlatımı için de tercih edilmekteydi. Şu an hala webinarları kullanan okullar mevcut. İlerleyen günlerde de webinar kullanımının daha da artacağını ve sıklıkla karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz.

  Özetle, teknolojinin gelişimi hayatımızın her alanında bizleri etkilemeye devam ediyor. Çoğu zaman pozitif yönde etkilerini gördüğümüz teknoloji; son zamanlarda oldukça işimize yarayan webinarları bizlerle buluşturdu. Webinarlar hayatımıza çok kısa bir süre içerisinde girdi ve bizlere oldukça kolaylıklar sundu. Hem zaman açısından hem de ulaşım zorlukları açısından düşünüldüğü zaman webinarların iyi ki hayatımıza girdiğini söyleyebiliriz. Dünyanın her yerinden insana ulaşım kolaylığı sağlayan webinarlar gün geçtikçe yaygınlaşmaya ve etkilerini olumlu yönde arttırmaya devam edecek gibi gözüküyor. Toplantılarda, eğitimlerde ya da diğer görüşmelerde sorunsuz bir bağlantı için sınırsız internet paketimizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca “Zoom için minimum internet hızınız ne olmalı?” başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar