Backdrop with scrolling
İnternet Teknolojileri

Wi-Fi 7 Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Haziran, 2022
Paylaş
 • 179
 • Gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak ortaya çıkan ihtiyaçlarla kablosuz ağ bağlantısı hayatın önemli bir parçası haline geldi. Kullanıcıların farklı taleplerini karşılamak ve daha hızlı internet erişimi sağlamak için Wi-Fi teknolojisi gelişim göstermeye devam ediyor. Bu gelişimin son halkası olarak Wi-Fi 7 ise yeni bir teknoloji olarak dikkat çekiyor. Wi-Fi 7 nedir? ve ne zaman kullanılabilir? Detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  Wi-Fi 7 Nedir?

  Wi-Fi 7, yeni nesil kablosuz internet ağ standardı ve şu anda geliştirme aşamasında bulunmaktadır. IEEE 802.11be standardına sahip olacak Wi-Fi 7 aynı zamanda MU-MIMO (Çoklu giriş çoklu çıkış) destekleyecek. 16×16 UL/DL MU-MIMO bulunacak Wi-Fi 7 ile akış sayısı 16 cihaza kadar yükselecek. Kanal bant genişliği 320MHz değerinde olacak ve WPA3 güvenlik protokolü yer alacak. 30 Gbps veri indirme hızı ile de Wi-Fi 7 büyük fark yaratacak.

  Wi-Fi 7 Neden Gereklidir?

  Wi-Fi 7’nin geliştirilmesi temel neden, ilerleyen süreçte kablosuz bağlantıya ihtiyaç duyacak farklı teknolojilerde yapılacak gelişmeler olarak ifade edilebilir. Bulut depolama, artırılmış & sanal gerçeklik, çevrim içi oyunlar, video konferans ve nesnelerin İnterneti (IoT) Wi – Fi 7 gelişiminde büyük ölçüde yararlanacak alanlara örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca Wi-Fi 7 ile artan veri kapasitesi ve daha düşük gecikme süresi, bu alanlarda kullanım için ideal hale getiriyor. 

  Wi-Fi 7 ile Wi-Fi 6 Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Wi-Fi 7 Ne Zaman Kullanılacak?

   Wi-Fi 7 ürünlerinin 2023 yılın sonlarına doğru piyasaya çıkarak, raflarda yerini alması bekleniyor. Fakat aktif kullanılabilirlik tarihi olarak 2024 yılı belirtiliyor.

  Wi-Fi Teknolojisinin Tarihsel Gelişim Süreci

  Wi-Fi 0 ile başlayan süreç 1997 yılında ortaya başladı. Wi-Fi 0 maksimum 2 Mbps hıza imkan sunuyordu. 1999 yılında ise Wi-Fi 1 ve Wi-Fi 2 duyuruldu. Wi-Fi 1 en yüksek 11 Mbps hıza ulaşabiliyorken Wi-Fi 2 56 Mbps hıza olanak sağlıyordu. 2003 yılında ise Wi-Fi 3 geliştirildi. Wi-Fi 4’ün 2008 yılında kullanımına başlandı ve kullanıcılar 600 Mbps hıza erişebiliyordu. 2014 yılında duyurulan WiFi 5 ile ise 6933 Mbps ve 2019 yılında geliştirilmesi tamamlanan Wi-Fi 6 teknolojisi 9608 Mbps maksimum hız sağlıyor.

  Özetle, yeni bir teknoloji olan Wi-Fi 7’nin kullanılmaya başlanılması ile kullanıcılar daha hızlı internete erişim sağlarken, farklı ürünlerin ya da hizmetlerin üretiminde ve kullanılmasına da büyük etki edecek. 

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar