turknet logo

İnternet Teknolojileri

Wi-Fi Ayarları Nasıl Yapılır?

Haziran, 2022
Paylaş
 • 19495
 • Wi-Fi Ayarları Nasıl Yapılır?

  Wi-Fi, telefon, tablet, bilgisayar ya da eşitli oyun konsollarına kablosuz internet sağlayıcısının bağlanabildiği bir ağdır. Wi-Fi sayesinde birden fazla cihaza bir kablo yardımı olmaksızın dilediğiniz yerden dilediğiniz zaman internet bağlayabilirsiniz. Bir kablosuz ağ bağlantısı olan Wi-Fi modem üzerinde de ışığı bulunan WLAN olarak bilinir. Modemin kapsama alanlarının içinde bulunan bütün akıllı cihaz ya da bilgisayarları bu teknolojiyi kullanarak internete bağlayabilirsiniz. 

  Evlerin, ofislerin ya da okulları dışında bazı halka açık alanlarda da öreğin kafeler, kütüphaneler ya da parklar gibi kamu alanlarında da Wi-Fi teknolojisini kullanarak internet ağına bağlanabiliriz. Bir Wi-Fi ağına bağlanmak için ihtiyacınız olan şey bulunduğunuz ortamdaki Wi-Fi bağlantılarının şifresini bilmektir. Şifresini bildiğiniz bir ağa kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. 

  Wi-Fi Ayarları Nasıl Yapılır?

  Günümüzde birçok işimizi internet üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Bunun için her an bir internet sağlayıcısına ihtiyaç duymaktayız. Kablosuz internet sağlayıcısı olan wi-fi bağlantılarına istediğimiz yerde cihazımızla giriş yaparak ihtiyacımız olan interneti elde edebiliyoruz. Fakat bazen modem hızımızda ya da modem cihaz ayarlarında aksaklıklar meydana gelebiliyor. Bu aksaklıkları gidermek için Wi-Fi ayarlarını doğru yapmak gerekir. Kablosuz internet ağından daha iyi bir şekilde yararlanmak için Wi-Fi ayarlarını şu şekilde yapabilirsiniz.

  Bilgisayarlar için Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır? 

  Bilgisayarlarımız kablosuz ağ ayarlarını sıklıkla kullandığımız bir teknolojik cihazdır. Bilgisayarlarımıza bir wi-fi bağlantısı yapmak istiyorsak önce görev çubuğunda bulunan ağ simgesine tıklamalısınız. Bu kısımda cihazınızı bağlayabileceğiniz uygun Wi-Fi ağlarını görebilirsiniz. Size ait olan ya da şifresini bildiğiniz bir Wi-Fi ağını seçmelisiniz. 

  Seçtiğiniz ağ üzerinde “otomatik olarak bağlan” ya da “bağlan” seçeneklerine tıklayarak daha sonra cihazınızı kullandığınızda bu işlemleri tekrarlamak yerine Wi-Fi şifresini bir kere girerek bu ağı cihazınıza kaydedebilirsiniz. Seçtiğiniz ağ üzerinde ağ adını orada göreceksiniz. Siz sadece şifresini girerek bu ağ ile internet sağlayabilirsiniz. 

  Mobil Cihazlar için Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?

  Günlük hayatımızda çoğunlukla kullandığımız akıllı cihazlardan da wi-fi bağlantısı kullanarak internete bağlanabilirsiniz. Bunun için ilk adım ayarlardan wi-fi seçeneğinin aktif olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu seçenek aktif olmazsa kapsama alanında bulunan ağları görmeyecek ve dolayısıyla da bağlantı kurulamayacaktır. Aktif olduktan sonra kullanabileceğiniz wi-fi ağlarını görüntüleyebilirsiniz. Daha sonra bağlanmak istediğiniz Wi-Fi ağının şifresini girmelisiniz. 

  Doğru bir şekilde şifreyi girdiğinizde cihazınızda interneti kullanabilirsiniz. Bir kez girdiğiniz bir Wi-Fi ağı cihazınızda kayıtlı ağlar olarak gözükecektir. Daha sonra şifre girmenize gerek kalmadan kapsama alanında olduğunuz sürece bu ağlardan internete bağlanabilirsiniz. Eğer daha önce giriş yapmanıza rağmen sizden yeniden şifre istiyor ise bu ağı şifresinin değiştirildiğini gösterir. Yeni şifre ile tekrardan giriş yapmalısınız. 

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar