turknet logo

İnternet Teknolojileri

Wi-Fi Sinyal Gücü ile Hızı Arasındaki Fark Nedir?

Haziran, 2022
Paylaş
 • 3108
 • Wi-Fi Sinyal Gücü ile Hızı Arasındaki Fark Nedir?

  Keyifli zaman geçirmek istediğinizde kendinizi internetin derinliklerinde bulmanız son derece muhtemeldir. Yavaşlayan bir bağlantı, internet kullanıcıların en büyük korkularından biridir. Yüklenmeyen sayfalar, duraklayan video ve donan bir oyun keyfinizi kaçırabilir. Dolayısıyla sizi yüksek hızlı bağlantıdan mahrum bırakan etkenleri öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Söz konusu sorunlarla karşılaştığınızda kontrol etmeniz gereken unsurları yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

  İnternette geçirdiğiniz zamanın kalitesini belirleyen unsurlardan biri de bağlantı hızıdır. İstediğiniz siteye girmeniz zaman aldığında kafanızda internetle ilgili bir sıkıntı olduğuna dair şüpheler oluşabilir. Ancak bu sıkıntının kaynağını tespit etmek her zaman kolay olmaz. Bağlantı hızınızda belirleyici olan Wi-Fi sinyalini kontrol ederek sorunun kaynağına inebilirsiniz. Wi-Fi sinyal gücü çoğu zaman Wi-Fi hızıyla karıştırılır. Sinyal ve hız arasında her ne kadar bir bağıntı olsa da farklı anlamlara gelen iki kavramdır.

  Wi-Fi Sinyal Gücü Nedir?

  Wi-Fi sinyal gücü, bağlantı kalitesini belirleyen son derece önemli bir faktördür. Wi-Fi sinyalini yeterince iyi yakalayamama sorunundan muzdarip olabilirsiniz. Bu sinyal;  altyapıya, modemin konumuna ve hatta internet sağlayıcıyla aranızda duvar olup olmadığına göre değişiklik gösterir. Wi-Fi sinyallerini daha net olarak almak için modemle aranızda belirli bir mesafenin olması gerekir. Böylece sinyal kayıpları olmadan üstün bağlantı kalitesine ulaşılır. 

  Kafede otururken, otelde konaklarken ve modeme oldukça uzak bir konumda beklerken de kaliteli bir bağlantı elde edebilirsiniz. Bunun için takip edebileceğiniz bazı adımlar bulunur. Modemin konumunu değiştirmek, sinyal güçlendirici kullanmak ve gerekirse cihazlarınızdan birtakım ayarlamalar yapmak bu adımlar arasında gösterilebilir.

  Wi-Fi Hızı Nedir?

  Wi-Fi hızı, internet sağlayıcınızın sunmuş olduğu bant genişliğiyle doğrudan ilişkilidir. Yüksek bant genişliğine sahip olan bir modemle istenilen hız değerlerine ulaşılır. Dışarıda kablosuz internete bağlandığınızda aynı anda çok sayıda kullanıcının tek bir ağı kullandığını fark edebilirsiniz. Tüm kullanıcıların aynı anda bu bağlantıdan faydalanması bant genişliği yüksek olan bir internet sağlayıcının göstergesidir. Bu alanlarda kullanılan modemlerde geniş bir veri yolu bulunur. Böylece istenilen hız değerlerine ulaşılır. Wi-Fi hızı yüksek olan bir modemle yüksek grafik değerlerine sahip uygulamalar ve oyunlar dahi saniyeler içerisinde açılır. Size de kopmayan ve daima akıcı olan bir internetin tadını çıkarmak kalır!

  Wi-Fi Sinyal Gücü ile Hızı Arasındaki Fark Nedir?

  İnternet kullanıcılarının kafasını kurcalayan sorulardan biri de Wi-Fi sinyal gücü ve Wi-Fi hızı arasındaki farktır. Bu iki kavramın detaylarını öğrenmek bağlantıda yaşadığınız sorunun temellerine inmeye yardımcı olabilir. Modemler kablosuz bağlantı için gerekli olan sinyalleri dalgalar halinde belirli bir alana yayar. Bu işlem sırasında etrafında duvar ve kolon gibi engellerle karşılaşması bağlantı kalitesinin düşmesine sebebiyet verir. Wi-Fi hızı ise kullandığınız modemin bant genişliğine bağlı olarak değişir. Dolayısıyla söz konusu kavramlar arasında belirgin bir fark bulunur.

  Wi-Fi sinyal gücünü ve hızını değiştiren faktörler birbirinden ayrılır. Sinyal gücünde mesafe, engel ve diğer değişkenler belirleyici olur. Sadece modemin konumunu değiştirmek bile istediğiniz sinyal kalitesine ulaşmanızı sağlayabilir. Ancak Wi-Fi hızını geliştirmek biraz daha komplike bir süreci içerir. Bu komplike süreçten kurtulmak için fiber internet imkanlarından yararlanabilirsiniz. Yüksek bant genişliği sağlayan fiber internetle hızlı veri aktarımı mümkün olur. Böylece kesintisiz ve akıcı bir bağlantı hızına ulaşılır. Her iki kavrama da açıklık getirdiğimize göre artık bağlantınızda yaşadığınız düşüşün sebebini çok daha rahat tespit edebilirsiniz. Wi-Fi sinyal gücünün ve hızının kalitesini kontrol ederek bağlantı kalitenizi daima koruyabilirsiniz. Altyapı sorgulama işlemi sonrasında ulaşabileceğiniz en yüksek internet hızını öğrenebilirsiniz.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar