turknet logo

İnternet Terimleri

Wireless Kanalı Nedir?

Ağustos, 2022
Paylaş
 • 4720
 • Wireless Kanalı Nedir?

  Günümüzde internet sayesinde sınırların ortadan kalktığı ve evrensel bir internet topluluğu oluştuğu bir gerçektir. Sosyalleşmekten araştırma yapmaya, film izlemekten şarkı dinlemeye kadar her şeyi internet sayesinde çok hızlı bir şekilde ulaşabiliyoruz.  Bu işlemin gerçekleşmesi için ise internet olmazsa olmazdır.  İnternet erişiminin sağlanması için ise ihtiyaç duyulan şey ise Wireless kanalıdır. 

  Wireless Kanalı Nedir?

  Wireless kanalı modeminiz ile cihazlarınız arasında veri gönderme ve veri alma işlemlerinin gerçekleşmesi için kullanılan frekans aralıklarıdır. İnternet hızınızı belirleyenler de yine bu frekans aralıklarıdır.  Birçok internet kullanıcı internetinin yavaşlığından şikayet etmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta Wireless kanalının kaç GHz olduğudur. En yaygın olan Wireless kanalları 2.4 GHz, 5GHz’dir.  2.4 GHz aralığında 13 ayrı frekans aralığı bulunurken 5GHz’de 45 ayrı frekans aralığı bulunmaktadır. Tüm bu GHz’lerde bulunan frekans aralıkları aslında kullandığımız Wireless kanalı olmaktadır. İnternet performansı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

  Wi-Fi Kanalı Nasıl Seçilir?

  WİFİ kanal seçimi konusunda kafa karışıklığı yaşamanız çok normal.  Birden fazla seçenek arasında en doğru ve en iyi performansı veren seçmeniz gerekmektedir. İnternet kaliteniz için Wi-Fi kanalı seçmek çok önemlidir. Sizin için 2.4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi için en uygun frekans kanalını inceledik.

  2.4 GHz Wi-Fi

  Bu  Wi-Fi aralığında 13 ayrı frekans kanalı bulunmaktadır.  En çok kullanılan frekanslar ise 1, 6, ve 11’dir. Bunun başlıca sebebi ise birbirleriyle çakışmamalarıdır.  

  Frekans kanalını seçtiniz diyelim. Kullanacağınız bant genişliğine dikkat etmelisiniz. Bant genişliği  yukarıda bahsettiğimiz  Wi-Fi GHz’lerin kanallarının 20 MHz’lik bölümlere ayrılmasıdır. 2.4 GHz’nin frekans genişliğini 40 GHz’ye çıkarabilirsiniz anlamına gelmektedir. 5GHz için de aynı şey geçerlidir ve 80 GHz’ye yükseltilebilmektedir. 

  5 GHz Wi-Fi 

  Bu Wi-Fi’de 45 ayrı frekans aralığı bulunmaktadır. Bu aralıklardan 23 adeti birbiri ile çakışmaz. 5 GHz  seçtiyseniz MHz aralığını geniş tutmanız sizin için daha iyi olacaktır. Böylelikle eski ve yeni nesil tüm cihazlarınız kolaylıkla bağlanabilirken hızlı bir internet deneyimi yaşarsınız. 2GHz ile kıyasladığımızda daha hızlı ve daha sorunsuz bir internet erişimi sunmaktadır. 2 GHz Wi-Fi, 450Mbps veya 600 Mbps’ye kadar desteklenebilirken 5 GHz Wi-Fi ise 1300 Mbps’ye kadar desteklenmektedir.

  Wi-Fi Kanalı Seçimi Neden Önemlidir?

  Wi-Fi kanalı seçimi cihazınızın daha hızlı bir şekilde internete bağlanmasında önemli rol oynar. Yanlış veya gereğinden daha düşük bir Wi-Fi kanalı seçimi interneti yavaşlatacağı gibi bağlanma sorunları yaşanmasına neden olabilir. Wi-Fi kanalının doğru seçilmemesi gibi durumlarda yaşanabilecek bir diğer sorun ise parazitlerdir. Ev veya iş yerlerinde birden fazla cihazın internete bağlanma durumu vardır.  Cihazlar bu bağlanma esnasında sıra ile girerler ve bu zaman alır.  Bu nedenle cihazların bekleme süreleri daha fazla zaman almaktadır. Wi-Fi yönlendiricileri ise bu durumda cihazların bağlantısını geçici olarak askıya alır ve kullanıcıların internet deneyimi kısıtlanır. 

  Parazitlerin daha başka nedenleri de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları kanalların çakışması ve kablosuz kaynaklı olmayan parazitlerdir. Bu parazitlerden kurtulmak için ise yapılması gerekenlerin başında elektromanyetik alanlardan Wİ-Fİ yönlendiricilerinizi uzak tutmak gelmektedir. Doğru kanal seçimi ile hem internetinizi hızlandırır hem de bağlantı kopması, gecikme gibi durumlarla karşılaşmazsınız. Bu sebeple Wi-Fi kanal seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar