turknet logo

İnternet Terimleri

Wireless Nedir? Nasıl Çalışır?

Mart, 2022
Paylaş
 • 13595
 • Wireless Nedir? Nasıl Çalışır?

  Uzun zamandır hayatımızda olan internetle birlikte kablosuz bağlar da uzun zamandır hayatımızın içinde. Bu sebeple Wireless ya da Wifi kavramını sık sık duyarız. Bu kavramın dilimizdeki karşılığı ise radyo veya telsiz dalgası olarak kullanılabilir. Ya da kablosuz iletişim, transfer olarak da çevirebiliriz.

  Wireless sistemi ilk olarak acil durumlarda iletişime geçilmesi için geliştirilmiş bir sistemdir. Daha sonrasında sağladığı avantajlardan dolayı bu sistem yaygınlaşmıştır. Bu yaygınlaşmanın en temel sebebi de şehir içinde sağladığı çok ucuz kurulum maliyetleridir. Kablolu sistemlerde yer alan yüksek maliyet internetin kullanım oranını düşürüyordu. Çünkü, bu sistem çok maliyetliydi ve bundan dolayı çok geniş bir alanda altyapı kurulamıyordu.

  Wireless sistemleri artık sadece bilgisayar ya da telefonlarda değil onlarca farklı cihazda kullanılmaya başlanmıştır. Bu kavramla oldukça sık karıştırılan wifi kavramı aslında wireless çatısı altında yer alır. Yani wifi bir wireless standartıdır. Açılımı da Wireless Fidelity’dir.

  Wireless / Wifi Nasıl Çalışır?

  Wireless bağlantı noktaları radyo dalgaları üreten sistemlerdir. Çeşitli standartlara göre üretilen bu dalgalar çeşitli alıcılar tarafından algılanarak sisteme dahil edilirler. Günümüzde pek çok cihazın wifi alıcısı vardır. Bu alıcılar sayesinde dalgaları yakalayarak ağ içerisinde girebiliyorlar. Wifi alıcısı bulunmayan bilgisayarlarda da wireless adaptörü kullanarak ağa bağlanabilirsiniz. Wireless sistemi içerisinde kullanılan bazı ürünler şu şekildedir; ADSL modem, wireless network adaptörü, Access  point, wireless bridge.

  Wireless Çeşitleri Nelerdir?

  Wireless bağlantıları kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunları “Wan” ve “Lan” olarak birçok yerde görebilirsiniz. Lan (W-Lan), Wireless Local Area Network kelimelerinin kısaltmasıdır. Dilimizde ise Kablosuz Yerel Alan Ağı anlamına gelir. Radyo dalgaları kullanılarak kablosuz ortamlarda bilgi alışverişinin yapılmasını sağlar.

  Wan ise Wireless Wide Area  Network kelimelerinin kısaltmasıdır. Zorlu şartlarda ve kablo bağlantısının yetersiz olduğu durumlarda binalar arası bağlantının kablosuz cihazlarla (wireless bridge) yapıldığı sistemdir.   

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar