turknet logo

Oyun Dünyası

Yayıncılar için En İyi Kamera Önerileri 2022

Ağustos, 2022
Paylaş
 • 2081
 • Yayıncılar için En İyi Kamera Önerileri 2022

  Günümüzde gelişen teknoloji ile sosyal medyada yapılan yayıncılık artıyor. Yayıncılar izleyicilerine kaliteli içerikler sunmak ve rakipleri arasından sıyrılabilmek için de daha iyi olmanın yollarını arıyorlar. İşte bu yolların başında da iyi bir kamera kullanmak geçiyor. 

  Çeşitli nedenlerden dolayı iyi bir kamera almak isteyenler için ucuz USB kameralardan, HDMI kameralara kadar çok sayıda seçenek vardır. İşinizi kolaylaştırmak adına, içeriğimizin devamında yayın için kamera alırken dikkat etmeniz gerekenleri ve 2022 yılının en iyi kameralara önerini derledik.

  Yayın için Kamera Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Yüksek Çözünürlük: Yayıncıların kamera seçiminde dikkat etmeleri gereken en önemli özelliklerin başında yüksek çözünürlük gelir. Görüntünüzün izleyicilerinize en kaliteli şekilde gitmesi için kameranızın en az 720p çözünürlükte olması gerekir. Ancak 1080p ve üzeri kameralar en iyi ve kaliteli sonucu almanızı sağlar.

  Lens: Bir başka önemli konu da kameranın lensinin kalitesidir. Lensin cam olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bazı giriş düzeyi olarak nitelendirebileceğimiz ekonomik kameralarda plastik lensler bulunuyor. Bu plastik lensler de performansın önemli ölçüde düşmesine neden olabiliyor. Kaliteli kameralarda ise çoğunlukla cam lens kullanılıyor.

  Çerçeve hızı: Kamera satın alırken çerçeve hızı dikkat etmeniz gereken önemli bir özelliktir.  Çerçeve hızı karşınıza FPS olarak da çıkabilir. Akıcı bir görüntü elde etmek için kameranızın en az 15 FPS olması gerekir.

  Fotoğraf çekme özelliği: Kameraların çoğunda fotoğraf çekme özelliği bulunur ancak kullanım oranı azdır. Çünkü çoğunlukla kameralarda düşük megapiksel desteği vardır ve bu sebeple kaliteli fotoğraf çekilemez. Bir yayıncı olarak kaliteli fotoğraf çekmek istiyorsanız yüksek megapiksel desteği olan kameralara bakmanız sizin için iyi bir yönlendirme olur.

  Mikrofon: Günümüzde pek çok kameranın standart özelliği haline gelen yerleşik mikrofon yayıncılar için önemli bir kalemdir. Kameranızın etrafınızdaki tüm sesleri alabilen bir mikrofon bulmanız eskisi gibi zor değil çünkü artık neredeyse orta ve üst düzey kameraların tümünde bu özellik bulunuyor.

  Yayıncılar için En İyi Kamera Önerileri 2022

  Everest SC-HD03: Fiyatı düşük olmasına rağmen büyük işler yapabilen bu kamera yeni başlayanlar için ev tipi kullanım olarak tercih edilebilecek bir türdür. Saniyede 30 kare ve 1920×1080 çözünürlük sunan ve USB bağlantıya sahip kamerada dahili mikrofonu da bulunuyor.

  Microsoft LifeCam HD-3000: Günlük görüntülü aramalar ve grup sohbetleri için oldukça ideal olan bu kamera 720p video kaydı sunar. Microsoft LifeCam HD-3000 Skype sertifikasına sahiptir. Eğer Microsoft’un çevrimiçi sohbet uygulamasını kullanıyorsanız bunu da göz önünde bulundurmanız gerekir. Büyük ekranlara sahip profesyonel yayıncıları ya da kullanıcıları hedefleyen bu kamera ayrıca 360 derece dönebiliyor.

  Logitech C310 HD Webcam: Pek çok monitöre ve dizüstü bilgisayar ekranına oldukça kolay monte edilebilen bir kameradır ve Microsoft LifeCam HD-3000 gibi 720p görüntü kalitesi sunar. C310 HD size ihtiyacınız olan günlük video görüşmeleri için kaliteli görüşme vadeder. 1080p görüntü kalitesi sunan ya da tripodla montajlayabileceğiniz bir kamera istiyorsanız daha pahalı bir kameraya yönelmenizde fayda var.

  Razer Kiyo: Razer Kiyo, oyuncular için tasarlanmış fakat her türlü ortam için oldukça ideal. Yayın yaparken yüzünüzü aydınlatmaya yardımcı olan yerleşik aydınlatma desteğine sahip. Bu özelliği onu diğer kameralardan bir tık öne taşıyor. 1080p’de saniyede 30 kare kaydı sunan Razer Kiyo Halka şeklinde, parlaklığı ayarlanabilen ve kamerayı çevreleyen bir kamera ışığına sahip.

  Logitech Brio Webcam: Birinci sınıf bir webcam olan bu ürün 30 fps’de 1080p video kaydı imkanı sunuyor. İşinizi profesyonel düzeye taşımanıza ya da orada kalmanıza yardımcı oluyor. Brio, keskin görüntü kalitesini koruyor ve  istenmeyen bir arka planları yok etmenizi sağlıyor. Ayrıca Biro, HDR ve RightLight 3 desteği ile iyi olmayan aydınlatmaya sahip olduğunuzda bile son derece aydınlık gösterme özelliğine sahip.

  Sizin için 2022 yılının en iyi 5 kamerasını derledik. Bir yayıncı olarak kamera alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve 2022 yılının en iyi 5 kamerasını artık biliyorsunuz. Daha fazla beklemeden sizin için en doğru kamerayı seçebilirsiniz! Yayıncılar için gereken diğer ekipmanlarla ilgili ayrıntılı bilgi almak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar