Oyun Dünyası

Yayıncılar ve YouTuberlar için En İyi Yayın Mikrofonları

 • 68
 • Sosyal medya platformlarında yapılan canlı yayınlar için kullanılan ekipmanların kalitesi ve özellikleri önemlidir. Bu yazımızda Youtube ve Twitch gibi canlı yayın yapılan platformlarda en çok ihtiyaç duyulan ekipmanlardan biri olan mikrofonlardan bahsedeceğiz. 

  Canlı Yayın Mikrofonlarının Özellikleri Nelerdir?

  Podcast ve canlı yayın çalışmaları için en önemli ekipman olan mikrofonlar, tek bir tuşa basıldığında sizin, dünyanın diğer ucunda yer alan kişiyle, kendi fikrinizi ve hislerinizi etkili bir şekilde paylaşabilmenizi sağlayan cihazlardır. Ancak mikrofonlar pek çok tarz ve kullanış amacına göre üretildiği için yayıncıların özellikle kullanmayı tercih ettiği mikrofon türü “Shotgun” mikrofonlardır. Shotgun mikrofonların özellikleri aşağıda listelenmiştir.

  • Dar Bir Ses Alma Özelliğine Sahiptir.
  • Eksen Dışı Sesi Reddeder.
  • Kompakt Yapılıdır.
  • USB Bağlantısı, Dahili Yüksek Geçiş ve Kazanç Kontrolleri Gibi Çeşitli Bağlantı Seçenekleri Bulunur.
  • Kamera Açısı Dışında Uzak Bir Yerde Konumlansa Bile Sesi Kusursuz Aktarır

  Yayıncıların En Çok Tercih Ettiği Mikrofonlar Hangileridir?

  Dijital yayıncılık sektörü yükselişe geçtiğinden beri çok sayıda mikrofon piyasaya çıkarıldı ve denendi ancak yayıncıların genel olarak canlı yayın esnasında kullanmaktan memnun kaldıkları mikrofonları sizler için bu yazımızda derledik. Yayıncıların en çok tercih ettikleri mikrofonlar ve özellikleri aşağıda açıklanmıştır.

  • Behringer C-1U: Bu mikrofon modeli yeni yayıncılık işine başlayanlar için oldukça uygundur. Çünkü tam olarak bir fiyat performans ürünü olarak piyasaya sunulmuştur. Sahip olduğu çeşitli özellikleri arasında giriş ve orta seviye ses bandında yer alması, bilgisayarınıza direkt USB yolu üzerinden bağlantı kurulabilir olması yayın mikrofonu olarak kullanımını kolaylaştırmaktadır.
  • Marantz Umpire: Henüz yeni piyasaya sunulan Marantz marka mikrofonlar, diğer bir USB aracılı bağlantı kurulan yayın mikrofonudur. Umpire serisi özellikle canlı yayın kullanım amacına uygun olacak şekilde tasarlanmış bir mikrofon olup, doğrudan yayın yaparken seçebileceğiniz türdendir. Ayrıca, bu mikrofon sayesinde yayınlarınızın kalitesini arttırabilirsiniz.
  • RODE NT-USB: Dünya çapında bilinirliği ve sunduğu kalitesi ile kendini kanıtlamış olan bu profesyonel marka oldukça sağlam ürünlere sahiptir. Bu marka NT-USB modeli ile dijital yayıncılık sektöründe hizmet vermeyi amaçlayan kişilere yönelik ürettiği bir yayın mikrofonudur. Sahip oldukları özellikler ile canlı yayınlarınızın kalitesini üst seviyelere çıkartır ve bu yüzden yayıncılar tarafından oldukça sık tercih edilmektedir.
  • Behringer B-1: Özel olarak tasarlanan bu mikrofon farklı bir condenser yapıya sahip ve özellikle fiyat-performans anlamında dikkat çeken bir üründür. Behringer markasının çıkardığı bir diğer seri olan C-1 modeline göre oldukça geniş bir diyaframa sahiptir. Bu sayede yayın esnasında daha sıcak tonlarda ses iletimi sunar ve böylece yayınlarınızın ses kalitesi profesyonel seviyeye ulaşabilir.
  • RODE NT2-A: Markanın adını alan bu yayıncı mikrofonu sunduğu ses kalitesi ile oldukça ileri düzeyde bir performans gösterdiğini söyleyebiliriz. Markanın tüm ürünleri kullanıcılar tarafından oldukça yoğun bir şekilde tercih edilse de bu ürün diğer mikrofonlar arasında en çok özelliğe sahip olarak boy göstermektedir. Yayınlarınız sırasında ‘’p,ç,t ve k’’ gibi patlayan sesler mikrofonun özelliği sayesinde absorbe edilerek daha yumuşak tonlarda ses iletimi sağlanabilir. XLR yapısı sayesinde cihazla doğrudan bağlantı kurarak yayın mikrofonunu hemen kullanabilirsiniz.

  YouTuberların En Çok Tercih Ettiği Mikrofonlar Hangileridir?

  Youtube, son zamanlarda devleşen bir platform olarak herkese ünlü olma fırsatı veriyor. Bu platformda içerik üreten kişiler, sahip oldukları çeşitli donanımlar sayesinde profesyonel bir iş çıkararak kısa sürede kitlesini artırabilmektedir. Youtube yayıncılarının en önemli ekipmanı olan mikrofonların özellikleri aşağıda açıklanmıştır;

  • HyperX QuadCast Mikrofon HX-MICQC-BK: Dijital yayıncılık sektörü için özel olarak tasarlanan bu mikrofon, kısa süre içinde Youtube içerik üreticileri tarafından çok sevildi. Bu kadar beğeni toplamasının en önemli nedeni ise hangi mekanda olursa olsun üst düzey ses kalitesi sunması ve çeşitli fonksiyonel özellikleri bulunmasıdır.
  • Lastvoice BM800 Youtuber Mikrofon: Yeni youtube içeriği üretmeye başlayanlar için tasarlanmış olan bu fiyat performans ürünü, net ve temiz bir ses kalitesi sunmaktadır. Ayrıca ürün paket halinde gönderilmektedir. Paket içeriğinde 1 ses kartı dönüştürücü, amatör şarkı kayıtlarında kullanılabilmesi için çeşitli apartlar ve Condenser kapsül yer almaktadır.

  En iyi yayınları yapmak için ekipmanlarınızı belirlediniz ancak internet kaliteniz iyi değilse ekipmanların performansı ne kadar iyi olursa olsun yayınınız bundan etkilenebilir. TurkNet olarak sorunsuz canlı yayınlar için 1000 Mbps Download ve Upload hızına sahip GigaFiber internet hizmeti sunuyoruz. Altyapı sorgulama ile bölgenizdeki en yüksek internet hızını öğrenebilir, kotasız ve taahhütsüz internet ile canlı yayınların tadını çıkarabilirsiniz. 

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir