Destek

Yardıma mı ihtiyacınız var?

AKN, AKK ve Kota ile İlgili Merak Ettikleriniz

AKN / AKK / Kota Nedir?

expand_more

AKN, ay içinde belirtilen download (veri indirme) miktarının aşılması durumunda devreye girer. Ay içinde bu miktarın aşılmaması durumunda erişim hızlarında herhangi bir değişiklik olmaz. Aşıldığı taktirde ise hız en az 3 Mbps’e düşürülür (paket lansmanındaki indirme hızı 4 Mbps ise) ve internet kullanımı bu hızla devam eder. Sonraki ay ise kullanım hızınız olması gereken noktaya yeniden yükseltilir.

01.05.2017 tarihi itibarıyla AKN uygulanan paketler/tarifelerde AKN sonrası aşağıdaki tabloda yer alan indirme hızları uygulanır. Saat 02.00 – 08.00 arasındaki kullanımlar AKN hesaplamasında dikkate alınmaz. İlgili zaman dilimlerinde AKN’nin aşılıp aşılmadığına bakılmaksızın yine aşağıdaki tabloda belirtilen indirme hızı uygulanır.

akn-akk

AKN’nin açılımı Adil Kullanım Noktası, AKK’nin açılımı Adil Kullanım Kotasıdır. İkisi de aynı anlama gelir. Kota, teknik olarak bunlardan ayrı bir terimdir. Bazı operatörlerin belirli bir veri indirme miktarının geçilmesinden sonra (aynen AKN gibi) hızı düşürmeden ekstra ücret talep etmesi durumundaki sınır değerdir. Ama AKK’nin içindeki kota kelimesinden dolayı genelde kota kelimesi, AKN ve AKK yerine yaygın olarak kullanılır. (Bu arada bizde hiçbiri yok.)

AKN bitince ne oluyordu, TurkNet’te ne olmuyor?

expand_more

Aylık AKN limitinizi aştıktan sonra da hızınız almış olduğunuz hıza göre belirli bir oranda düşürülür. Örnek 16 Mbps’e kadar internet kullanıyorsanız 5 Mbps’e, 50 Mbps’e kadar internet kullanıyorsanız 24 Mbps’e AKN sonrası hızınız düşürülür. AKN döneminiz bitince de AKN’niz sıfırlanır. Aşağıdaki tabloda AKN sonrası hangi hız profili kullanıcılarının ne kadar hız alacağını görebilirsiniz.

akn-akk

Tabii, TurkNet’te artık AKN olmadığından, yukarıdaki tablo sizin için bir anlam ifade etmiyor.

AKN nasıl hesaplanıyor?

expand_more
AKN hesaplanırken sadece yapmış olduğunu veri indirme (download) hesaba katılır. Veri yükleme (upload) işlemlerinizde kullandığını veri AKN kotanızdan düşmez. Ayrıca gece saat 02.00 – sabah 08.00 arasındaki veri indirme işlemleriniz AKN’den sayılmaz. Bu saatler arasında AKN limitinizi aştıysanız bile AKN’ye girmeden alabildiğiniz maksimum hızda internet kullanmaya devam edersiniz. Aylık AKN limitinizi aştıktan sonra da hızınız almış olduğunuz hıza göre belirli bir oranda düşürülür.

AKN’siz internet alırken dikkat etmeniz gerekenler

expand_more
AKN’siz internet alırken alabileceğiniz maksimum hıza (pakette size sunulan hıza), taahhüt olup olmamasına dikkat etmelisiniz.

Benim ne kadar AKN’ye ihtiyacım var?

expand_more
Türkiye’de kullanıcı başına aylık ortalama veri indirme miktarı 76 GB seviyesine gelmiş durumda. Bu ortalama. Evde sadece torunlar gelince kullansın diye interneti olan anneannelerin de kullanımı buna dahil. Üstelik de çoğu kullanıcı AKN’li hizmet aldığı için muhtemelen gerçek kullanım ihtiyacını da tam yansıtmıyor. Bu arada her sene bu ortalama yaklaşık %30 artıyor. Bunun sebebi, internette online içerik servislerinin giderek artması, her geçen gün daha çok video izleme ihtiyacı duymamız. Online oyun indirme ve oynama alışkanlıklarımızın da giderek artıyor. Bizim tahminimiz, interneti normal kullanan bir kullanıcının (sosyal medya, arada Youtube, kırk yılın başı belki birkaç film, iki ayda bir oyun güncellemesi) bugün en az 100 GB’a ihtiyacı var. Aktif bir kullanıcının (oyun konsolu kullanan, uydu ya da anten yerine film ve dizilerini internetten seyreden, müziğini internetten dinleyen) ise ihtiyacı 250 GB civarında. 4K filmci, ağır torrentci, arşiv meraklısı, demo oyun tutkunu kullanıcıların ihtiyacı daha da fazla tabii.

Bizim oraya Aktif Altyapı ne zaman gelir?

expand_more
Bunun bilgisini şu an veremiyoruz. Ancak aktif altyapı bölgemiz belirli bir plana göre artıyor. Düzenli olarak takip etmenizi ve altyapınızı buraya girerek sorgulamanızı öneririz.

AKN bittiğinde ek AKN alabiliyor muyum?

expand_more
Evet, AKN bittiğinde ek AKN alabilirsiniz. Fiyatları öğrenmek ve hemen satın almak için buradan Online İşlem Merkezimize girebilirsiniz. Dilerseniz 0850 288 80 80 numaralı çağrı merkezimizi de arayabilirsiniz.

AKN ne zaman sıfırlanıyor?

expand_more
Fatura kesim tarihi ile Adil Kullanım Noktasının sıfırlanma tarihleri farklıdır. Faturalar her ayın başında kesilirken, Adil Kullanım Noktası, hizmetinizin aktive edildiği tarih itibariyle bir ay sonra sıfırlanmaktadır. Örneğin Özgür İletişim Paketi’niz 10 Haziran’da aktive edildiyse, Adil Kullanım Kotanız 10 Temmuz’da sıfırlanır.

Neden bizim orada Aktif Altyapı yok?

expand_more
Aktif altyapımızı belirli bir yatırım planı dahilinde genişletiyoruz. Önümüzdeki dönemlerde aktif altyapımıza yatırım yapmaya devam edeceğiz. Yatırımları yaparken, bölgelerdeki potansiyele ve ihtiyaca göre öncelik veriyoruz. Bu yüzden sizin bağlı olduğunuz santrale henüz girmemiş olabiliriz.

Özgür İletişim Paketi’nde AKN nedir?

expand_more
Özgür İletişim Paketi’nde AKN yoktur. Ayın her günü, her saat kotalara takılmadan gerçek sınırsız internet kullanılır ve hız düşmez.

TurkNet AKN’siz interneti sürdürebilecek mi?

expand_more
Elbette sürdüreceğiz, sonuna kadar AKN’siz internet diyoruz.

TurkNet altyapısı AKN’siz hizmeti kaldırır mı?

expand_more
Kendi yurtdışı çıkışlarımız ve yedekli bağlantılarımız var. Nisan ayından beri müşterilerimizin yüzde 20’sinde AKN’yi kaldırdık. Hiçbir sorun yaşamadık. Eylül’den beri de tüm müşterilerimiz AKN’siz internet kullanıyor. Gerekli durumlarda, hızların düştüğü bölgelerde önlemleri alarak bant genişliğimizi artırıyoruz. AKN’siz interneti tüm müşterilerimize sunmak için yeterli kapasitemiz ve altyapımız var. Zaten bunu kaldıramayacak durumda olsak AKN’yi kaldırmazdık.