Splitter Arızaları

Splitter Nedir?

Splitter/ayırıcı denilen cihaz, telefon altyapısını kullanan ADSL internet bağlantınızla telefon konuşmalarınızın birbirini etkilememesini sağlayan bir filtre görevi görür. Temel olarak bakır telefon kablosu üzerinden birlikte gelen telefon ve internet sinyalleri içinden telefon sinyallerini süzerek ayıran cihazdır. Bir girişi ve iki çıkışı mevcuttur. Modeme bağlı uç herhangi bir filtrelemeye uğramaksızın direkt giderken; telefona giden uçta bir filtreleyici vardır. Böylece ses ile veri akışını kontrol eder ve yönlendirmeleri yapar.

Splitter cihazı, Türkçe karşılığı “sinyal ayırıcı” olarak kullanılır. Sinyal ayırıcı derken biraz daha açıklamak gerekirse, ses ile veri akışını kontrol eder ve yönlendirmeleri yapar.

Splitter ile ilgili olası sorunlar nelerdir?

Günümüzde en sık sorunla karşılaştığımız ve mali açıdan ucuz cihazlardır. Yaşanılan sorunun tespiti için splitter’ı aradan kaldırarak dışarıdan gelen kabloyu modeme takarak test yapılabilir. Arızalı olduğu anlaşılan ayırıcıların değiştirilmesi en etkili çözümdür. Başka bir sorun ise splitter’dan modeme giden kablonun arızalı olması. Bu konuda ek başka bir kablo ile test ettikten sonra eğer sorun çözülüyorsa bu kabloyu da değiştirebilirsiniz.

Bireysel
KOBİ
Kurumsal
Wholesale