Destek

Yardıma mı ihtiyacınız var?

İnternet Hızı ile İlgili Merak Ettikleriniz

Aktif Altyapınızda olmam hızımı nasıl etkiler?

expand_more

Aktif altyapımızdaki cihazlar hem yeni olduğundan hem de doğrudan olarak bizim yönetimimizde olduğundan performans olarak daha iyi sonuçlar verebiliyor. Ama mesafeler arttıkça aktif altyapımızda olmanızın hız avantajları da azalıyor. Dolayısıyla hızınızı olumsuz olarak etkilemez, genelde olumlu olarak etkiler, en kötü ihtimal bir etkisi olmaz.

Aldığım hızı ne etkiler?

expand_more

Aldığınız hızı santrale olan uzaklığınız, santralden evinize kadar olan altyapının kalitesi, altyapı üzerindeki arızalar, sinyal gürültüsü, aynı anda çok sayıda kişinin aynı altyapı üzerinden interneti kullanması, ev içi tesisatınız, modeminiz, modeminizin ayarları gibi pek çok unsur etkiler. Ayrıca kablosuz internet kullanımı da hızın azalmasına sebep olur.

Boş Port Nedir? Boş port ne zaman tanımlanır?

expand_more

Müşterimizin bulunduğu santralde kapasitenin dolması durumunda yeni yapılan başvurularda boş port olmaması nedeni ile beklemeye alınır. Bu durumda port havuzunun genişletilmesi için geleneksel altyapı sağlayıcı ile operasyon ekiplerimiz görüşür. Normalde başvuru sırasında sistemden müsait port olup olmadığı bilgisi gelir. Ancak tüm altyapı sağlayıcılar aynı port takip sistemini kullanır, dolayısıyla bu sistemde zaman zaman hatalı port bilgisi bulunabilmekte, ya da boş olan port daha önceden başka bir operatöre tahsis edildiğinden dolayı anlık olarak dolabilmektedir.

Bu modem değerleriyle kaç hız alırım?

expand_more

Almış olduğunuz hız birçok değişkene bağlıdır. Bu yüzden modeminizle buluşan hız her zaman alabileceğiniz maksimum hızı göstermez. Dolayısıyla biz modem değerlerinize bakıp öngörüde bulunmuyoruz (sonra başımız derde giriyor, fazla dediniz, az dediniz diye). İnternetteki forumlarda bu konuda yazan çok yorumcu var. Donanım Haber’in forumunu tavsiye ederiz.

En yüksek hız için benim yapabileceklerim neler?

expand_more

Bölgenizde VDSL varsa ilk önce VDSL satın almalısınız. Eğer ankastre kutusundan modeminize kadar giden tesisat eskiyse yenilemelisiniz. Modeminizi hızdan maksimum yararlanacak şekilde ayarlamalısınız.

Fiber, en hızlı değil mi?

expand_more

Fiber internet teknolojisi ADSL ve VDSL teknolojilerine göre teoride daha yüksek hız sunar. Bunun sebebi mesafeye bağlı hız kaybı yaşanmamasıdır. Ancak bu teknolojide de yoğun kullanım saatlerinde alınabilecek maksimum hızlar düşebilmektedir. Aslında 75 Mbps VDSL hizmeti, operatörlerin sunduğu 20 Mbps fiber hizmetinden dosya indirme olarak daha hızlıdır. Ancak tabii ki, kullanım yoğunluğu, hat kalitesi, modem ayarları, santrale olan yakınlık hızı etkileyen başlıca faktörlerdir.

Hız testlerine güvenebilir miyim?

expand_more

Bilgisayarınız modeminize kabloyla bağladıysanız, arka planda hiçbir web uygulaması çalışmıyorsa, hiçbir dosya indirmiyorsanız, virüs programınız devre dışıysa, internete çıkışı olan tüm programlar kapalıysa internet hız testi sonucunuza güvenebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın, hız testi interneti kullandığınız saatteki yoğunluktan çok etkilenir. Kısacası Pazartesi sabah 11.00’de hız testi yapınca, Cuma akşam 20.00’den daha yüksek hız görmeniz doğaldır.

Kablolu olarak çok hızlı bağlanıyorum ancak kablosuz bağlantım çok yavaş. Bunun sebebi TurkNet midir?

expand_more

Hayır. Kablolu bağlantıda sorun yaşanmıyor ancak kablosuz bağlantıda erişim ile ilgili sorun yaşanıyorsa, bu kablosuz özellikli modeminiz, modeminizin kapsama alanı ya da bilgisayarınızın kablosuz alıcısıyla ilgilidir.

Kablosuz modem kullanıyorum. Bazı bölgelerde internete çok yavaş bağlanıyorum. Sebebi nedir?

expand_more

Modeminizin kablosuz bağlantı (WiFi, WLAN) özelliği, modeminize gelen DSL sinyalinin kablosuz bağlantı özelliği olan cihazlara aktarılmasını, böylece kablosuz olarak internete bağlanmanızı sağlar. Bu modeme ait bir özellik olduğu için sadece modeminize yakın alanlarda internet hizmetinizi verimli kullanabilirsiniz. Piyasada modem sinyalini güçlendirici cihazlar bulunmaktadır. Eğer evinizin her yerinde güçlü kablosuz sinyal almak istiyorsanız bu cihazları kullanabilirsiniz. Bu cihazlara para harcamadan önce WiFi sinyalini yayan modeminizi daha ortalık bir yere koymayı deneyebilirsiniz.

Niye bizim burada VDSL yok?

expand_more

VDSL portları belirli santrallere ve saha dolaplarına kurulmuştur. Şu an Türkiye’nin 81 ilinde VDSL olmakla birlikte, VDSL kullanılıp kullanılamaması bağlı bulunan santrale bağlıdır. Örneğin İstanbul Türkiye’nin en büyük ili olmasına rağmen VDSL portlar henüz birçok ilçede yoktur. VDSL yatırımları talep ve ihtiyaca göre yerleşik operatör ve TurkNet tarafından yapılmaya devam etmektedir.

Türk Telekom TurkNet’e hız kısıtlaması yapıyor mu?

expand_more

Hayır, Türk Telekom’un böyle bir uygulaması yok.

VDSL modem ne zaman gerekli?

expand_more

Altyapınız VDSL destekliyorsa ve daha yüksek hızda internet kullanmaya ihtiyaç duyuyorsanız VDSL modem satın almanız gerekir. Örneğin, çok sık dosya indiriyorsanız, zaman sizin için önemliyse, online oyun oynuyorsanız, online video izleme servislerini sık kullanıyorsanız, izlediğiniz filmin çözünürlük kalitesi sizin için önemliyse, kısaca sıkı bir internet kullanıcıysanız VDSL’e geçiş zamanınız gelmiş demektir.

Ne Hız Alırım?

expand_more

Sınırsız, Maksimum Hızda İnternet Burada!

AKN’ye, kotaya takılmadan, dilediğiniz kadar film izleyin, müzik dinleyin, dosya indirin. Hem de alabileceğiniz en yüksek hızda! Şimdi upload hızlarımızı da yükselttik. Üstelik TurkNet’te taahhüt yok, beğenmezseniz para iade garantisi var.

Size şu anda sağlayabileceğimiz hızı buradan sorgulayabilirsiniz.

İnternet Hızım Düşük, Yavaş, Bağlanamıyorum

expand_more

Özgür iletişim kullanıyorsunuz ancak yavaşlık nedeniyle internetin keyfini çıkaramıyor musunuz?

Size yardımcı olmak için yavaşlığa neden olabilecek başlıca etkenleri sayalım;

> İnternete Girmeye Çalıştığınız Cihazlar: İnternete girmek için kullandığınız cihazlar hızınızı etkileyebilir. Bilgisayarınıza interneti kullanan bir virüs bulaşmışsa, aynı anda bu virüsle birlikte internete girmeye çalıştığınız için internetiniz yavaşlar. Kullandığınız cihazlara yüklü olan programların otomatik güncelleme ayarları açıksa, yükleme esnasında hızınız yavaşlayabilir.

> Çevresel Faktörler: İnternete girmek için kablosuz bağlantı sağlıyorsanız, modemin bulunduğu yer ve bilgisayara uzaklığı bağlantı hızına etki eder. Bulunduğunuz ortamdaki duvar gibi sinyal seviyesini azaltıcı etkenlerde internete girişinizde yavaşlığa neden olabilir.

> Komşuyla Paylaşılan İnternet: Evinizdeki internetinizi komşunuz Fatma teyze ile paylaştıysanız, aynı anda internete girmeye çalıştığınızda bağlantınızda yavaşlama olabilir.

> Belirli Sitede Yaşanan Yavaşlık: Sadece tek bir siteye girerken yavaşlık sorunu yaşıyorsanız muhtemelen bu durum bağlanmaya çalıştığınız siteden kaynaklı olabilir.

Genel Olarak Bağlantı Sorunu Yaşıyorum

expand_more

Genel olarak ya da belirli saat aralıklarında yavaşlık sorunu yaşıyorsanız, destek kaydı oluşturmadan önce 15-20 dakika aralıklarla en az üç kez hız testi yapın. Aşağıdaki Başla butonu ile yaptığınız hız testlerinizin sonuçları sistemimizde görülmektedir. Böylece siz bize ulaştığınızda güncel hız testlerinizin sonuçlarını anında görebileceğiz ve daha hızlı çözüm üretebileceğiz.

Hız Testini Nasıl Yapmalısınız?

Hız testine başlamadan önce internete bağlı tüm programlarınızı ve Internet Explorer, Mozilla Firefox gibi tüm web tarayıcılarınızı kapatmalısınız. ADSL hattınızın üzerinde sadece bir bilgisayar ve modem kalacak şekilde varsa hub, switch gibi çoklayıcıları da devre dışı bırakmalısınız.

Hemen hız testi yapmak için tıklayın!