Destek

Yardıma mı ihtiyacınız var?

İnternet Hizmet Değişikliği

ADSL'den VDSL'e nasıl geçerim?

expand_more

ADSL'den VDSL'e geçmek istiyorsanız öncelikle bulunduğunuz bölgeye VDSL hizmetinin gelip gelmediği kontrol etmelisiniz.

Bunun için bu adresten sorgulama yapabilirsiniz. Eğer sorgulamanız sonucunda adresinizde 35 Mbps ve üzeri hızlarda hizmet çıktıysa sizin orada VDSL hizmeti var demektir.

VDSL'e geçmek için VDSL destekli bir modeme ihtiyacınız var. Modeminizi geçiş işlemleriniz tamamlandığında almanızı öneririz. Çünkü nadiren de olsa kontrol edince müsait gözüken port, sonradan müsait olmayabiliyor.

Geçiş talebinizi bize Online İşlemler üzerinden gönderebilirsiniz. Bunun için size özel kullanıcı adı ve şifrenizle Online İşlemler'e giriş yaptıktan sonra, soldaki menüden "Destek", "Destek Kayıtlarım", "Destek Kaydı Oluştur" seçeneklerine tıklayın.

Sonrasında konu olarak "Paket Değişikliği" ve alt konu olarak da "Paketimle ilgili destek istiyorum" seçeneklerini seçin. Açıklama kısmına da mutlaka VDSL'e geçiş talebiniz olduğunu yazın. Talebinizi değerlendirdikten sonra herhangi bir teknik sorunla karşılaşmazsak hızlıca geçiş işleminizi tamamlayıp size bilgi vereceğiz.

VDSL'den ADSL'e nasıl geçerim?

expand_more

TurkNet'te VDSL ve ADSL hizmeti için fiyat farkı yok. Aktif altyapımız dahilindeki bölgelerde 100 Mbps'e kadar, aktif altyapımız dahilinde olmayan bölgelerde ise 35 Mbps'e kadar hızı fiyat farkı olmadan sunuyoruz. ADSL bölgelerinde ise genel olarak 16 Mbps'e kadar hız sağlıyoruz ancak aktif altyapımız dahilinde olan ve hat değerleri destekleyen bazı müşterilerimize 20 Mbps'e kadar hız verebiliyoruz. Aktif altyapımız ile detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu bilgiler doğrultusunda sizin VDSL'den ADSL'e geçmenizi önermeyiz. Ancak yine de geçmek isterseniz talebinizi Online İşlemler'den bize iletebilirsiniz.

Geçiş talebinizi bizeOnline İşlemlerüzerinden gönderebilirsiniz. Bunun için size özel kullanıcı adı ve şifrenizle Online İşlemler'e giriş yaptıktan sonra, soldaki menüden "Destek", "Destek Kayıtlarım", "Destek Kaydı Oluştur" seçeneklerine tıklayın.

Sonrasında konu olarak "Paket Değişikliği" ve alt konu olarak da "Paketimle ilgili destek istiyorum" seçeneklerini seçin. Açıklama kısmına da mutlaka ADSL'e geçiş talebiniz olduğunu yazın. Talebinizi değerlendirdikten sonra herhangi bir teknik sorunla karşılaşmazsak hızlıca geçiş işleminizi tamamlayıp size bilgi vereceğiz.

İnternet paketimi nasıl değiştirebilirim?

expand_more

TurkNet ev internetinde hali hazırda ayda 169,90 TL’ye taahhütsüz, AKN’siz, hizmet alınan bölgede TurkNet'in verebileceği en yüksek hızda yalın internet hizmetinden oluşan tek paket seçeneği bulunmaktadır. Daha önceden farklı bir paketimize aboneyseniz, bu pakete geçmek için Online İşlemler’e girerek soldaki menüden “Tarife ve Kullanım” başlığı altındaki, “İnternet Paketini Yükselt” adımından işlem yapabilirsiniz.

Statik IP nasıl alırım?

expand_more

Bizden aylık 14,90 TL’ye Statik IP hizmeti alabilirsiniz.

Statik IP talebiniz için Online İşlemler'e size özel kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın. Daha sonra soldaki menüden "Destek" başlığını genişletin ve buradan "Destek Kayıtlarım", "Yeni Destek Kaydı Oluştur"u seçin.

Sağ tarafta karşınıza gelen sayfadan konu olarak "Statik IP" alt konu olarak da "Statik IP tanımlanmasını/iptal edilmesini istiyorum" başlığını seçin ve talebiniz hakkında kısa bir açıklama metini de ilgili alana yazın.

Tüm bilgileri girdikten sonra "Gönder" diyerek destek kaydınızı bize iletebilirsiniz. Ortalama 2-3 gün iş günü içinde Statik IP talebinizle ilgili SMS'le ilgilendirme size yapılacaktır.

Dilerseniz talebinizi TurkNet Hızlı İşlem Hattı üzerinden de yapabilirsiniz. Bunun için 0850 288 80 80 numaramızı arayın. Menüden, 4'e basarak "Servisler" alt menüsüne girin. Buradan da 2'ye tuşlayarak Statik IP talebinizi bize bildirin. Eğer daha önceden bu hizmeti kullanıyorsanız, yine buradan Statik IP'nizi iptal edebilirsiniz.

ADSL kullanıyorum VDSL’e geçebilir miyim?

expand_more

Mevcut müşterilerimiz bölgelerinde VDSL altyapısı varsa ADSL’den VDSL altyapısına geçiş yapabilirler. Bunun için TurkNet Online İşlemler’den başvuru yapabilirsiniz.

ADSL / VDSL arasındaki fark ne?

expand_more

ADSL ve VDSL teknolojilerinde pratik olarak aldığınız veri indirme ve yükleme hızları farklıdır. ADSL teknolojisinde santrale olan uzaklığınıza göre 16 Mbps’e kadar (biz kendi altyapımızda altyapı şartları uygunsa 24 Mbps’e kadar hız verebiliyoruz) download (veri indirme) hızı, 1 Mbps’e kadar da upload (veri yükleme hızı) alabilirsiniz.

Biz 50 Mbps ve üzerinde download hızı alan aktif altyapımızdaki müşterilerimize altyapılarının desteklediği maksimum hızda upload hızı sağlıyoruz. Örneğin 100 Mbps'e kadar download hızı alan bir müşterimiz eğer santrale olan mesafesi ve bakır kablo altyapısı uygunsa 55 Mbps'e kadar upload hızı görebiliyor. Ancak burada dediğimiz gibi santrale olan mesafe ve bakır tesisatın kalitesi önemli.

VAE modeliyle 35-50-75 ve 100 Mbps'e kadar download hızı alan eski müşterilerimiz var. Bu müşterilerimizden 35 Mbps'e kadar download hızı alanlar 3 Mbps, 50-75 ve 100 Mbps'e kadar download hızı alanlar ise 4 Mbps'e kadar upload hızı alabiliyor. Ancak yeni müşterilerimiz eğer VAE bölgelerinde ise şu an 35 Mbps'e kadar download ve 3 Mbps'e kadar upload hızı sağlıyoruz..

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line), bir çeşit DSL bağlantısıdır. Bu teknolojide internet bağlantısı standart bakır telefon kabloları tarafından sağlanır. Veri, ses trafiğinin kullanmadığı frekanslar üzerinden gönderilir. Bu teknolojinin avantajı mevcut telefon altyapısının kullanılması ve yeni altyapı yatırımı yapılmasına ihtiyaç duyulmamasıdır. ADSL’de teorik olarak 24 Mbps’e kadar download hızı verilebilir ancak upload hızı çok daha limitlidir. Alınabilecek maksimum hız altyapının ve ev içi tesisatın kalitesine, santrale olan uzaklığa ve hat gürültü oranına göre değişkenlik gösterir. ADSL2+ teknolojisi ise daha yeni bir DSL teknolojisidir ve santrale iki kilometre mesafede olan bölgelerde daha yüksek hızlar alınmasına olanak sağlar.

VDSL ise (Very-high-bitrate Digital Subscriber Line), ADSL’den çok daha yüksek hızlara (5 kat daha fazla download ve 10 kat daha fazla upload) olanak verir. Sinyalin güçlü olarak aktarılabildiği noktalarda 100 Mbps’e kadar hıza ulaşılabilir. VDSL teknolojisi bakır telefon hatlarını çok daha verimli şekilde kullanır, ancak bu verim çok daha kısa mesafelerde mümkündür. Kısa mesafeler daha az bozulma ve daha çok güvenilir bağlantı demektir. Ayrıca, altyapının ve iç tesisatın kalitesi de VDSL verimliliğini etkiler.