Destek

Yardıma mı ihtiyacınız var?

İnternet Kullanımı

Aktif Altyapı Ne Demektir?

expand_more

Türkiye’de evlerden santrale giden bakır kabloların kontrolü yerleşik operatördedir (Türk Telekom). TurkNet gibi alternatif operatörler VAE (Veri Akışı Erişimi) ya da YAPA (Yerel Ağın Paylaşıma Açılması) yöntemleriyle müşterilerine hizmet verirler. YAPA yöntemiyle hizmet verdiğimiz müşterilerimiz bizim aktif altyapımız kapsamındadır.

YAPA yönteminde bakır kabloların uçları, TurkNet'e ait cihazlarda sonlanır. Sonrasında trafik tamamen TurkNet omurgası içinde hareket eder. TurkNet omurgası, kapasitesini başka operatörlerle paylaşmaz, yedeklidir ve ihtiyaç oldukça kapasitesi kolayca artırılabilir.

Aktif Altyapı nerelerde var?

expand_more

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Uşak. Adı geçen illerde YAPA altyapımız santral bazındadır, illerin tamamını kapsamamaktadır.

Gün içinde download performansı ne kadar değişiyor?

expand_more

İnternetin yoğun olarak kullanıldığı saatlerde yüzde 30’a varan performans düşüşleri normal. Bazen, özellikle ara bağlantıların sınırda olduğu yerlerde bu fark kısa sürelerle daha da artabiliyor. Bu durumların sürekli olması durumunda biz zaten hemen kapasitemizi büyütüyoruz. Siz de zaman zaman internet hız testi yaparak download performansınızı ölçebilirsiniz.

Hız kısıtlaması yapıyor musunuz?

expand_more

Hayır, TurkNet’te kesinlikle hız kısıtlaması yapmıyoruz. Aksine tüm müşterilerimizin alabilecekleri en yüksek hızı almasını, sınırları zorlamasını istiyoruz.

Kimlerle peering yapıyorsunuz?

expand_more

Ulusal ve yerel İSS'ler ve içerik sağlayıcılar ile "direkt peering" yapıyoruz. İstanbul’da Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom (Cep) POP noktalarında ara bağlantılarımız bulunuyor. Almanya POP noktasında ara bağlantı gerçekleştiriyoruz. Diğer STH operatörleri ile İstanbul Gayrettepe veri merkezimizde yer alan SBC üzerinden IP ara bağlantılarımız bulunuyor. Türk Telekom’a 24 ilde, toplamda 55 farklı ara bağlantı santrali ile bağlıyız. Google, Youtube ve Facebook ile doğrudan bağlantımız mevcut. Ayrıca, Decix ve TNAP’la (Türkiye Network Altyapı Platformu) bağlantılarımız var ve bu platformlara bağlantı sağlayan işletmeci ve içerik sağlayıcılarla trafik değiş tokuşu yapabiliyoruz.

Neden CGNat yapıyorsunuz?

expand_more

Bunun sebebi dünyadaki IP numarası sıkıntısı. Maalesef IPv4 adresi kalmadı. Bu yüzden bazı şehirlerde CGNat gibi teknolojiler kullanarak havuz IP uygulaması yapmak zorunda kalıyoruz. Bu bizim de istemediğimiz bir durum. Bunun için bazı cihazlar almamız ve bu işi yönetmemiz gerekiyor. Yani ekstra maliyet bize.

IPv6’ya geçmek bir çare gibi görünebilir ama tam değil. Internetin önemli bir bölümü halen IPv6 desteklemiyor. Dolayısıyla hibrid oalrak IPv6 ve IPv4’ü birlikte kullansak bile, IPv4 tarafında yine CGNat uygulamasına devam etmek zorunda olacağız.

Network topografiğiniz nasıl?

expand_more

TurkNet Omurgası

internet kullanımı

Türk Telekom Ses Ara Bağlantı Haritası

internet kullanımı

Pingleriniz ne kadar?

expand_more

Yerel şebeke yoğunluğu, yurtdışı çıkış yoğunluğu, ana trafik dağıtım merkezlerinde olan yoğunluk, ping atılan web sitesi ya da sunucunun o anki yoğunluğu gibi birçok etken ping değerlerini etkiliyor. Bizim ping değerlerimiz kendi yurtdışı çıkışlarımızı kullandığımız şehirlerde yerleşik operatörden daha düşük iyi sonuçlar veriyor. Genel olarak TurkNet’te ping sorunu yok.

Upload hızları neler?

expand_more

Ev kullanımlarında mevcut ADSL ve VDSL teknolojilerinde veri indirme işlemine daha çok bant genişliği ayırılıyor. Çünkü çoğu ev kullanıcısı için veri indirmek, internete veri göndermekten çok daha önemli. Bu yüzden ADSL teknolojisinde upload hızları 1 Mbps’e kadar veriliyor (yani teknoloji öyle, ADSL’in A’sı asimetrikten geliyor). Bu hız Türk Telekom’da 0.80 Mbps, biz kendi altyapımızın içinde yer alan ADSL müşterilerimize 1 Mbps'e kadar upload hızı sunuyoruz.

Biz 50 Mbps ve üzerinde download hızı alan aktif altyapımızdaki VDSL müşterilerimize altyapılarının desteklediği maksimum hızda upload hızı sağlıyoruz. Örneğin 100 Mbps'e kadar download hızı alan bir müşterimiz eğer santrale olan mesafesi ve bakır kablo altyapısı uygunsa 55 Mbps'e kadar upload hızı görebiliyor. Ancak burada dediğimiz gibi santrale olan mesafe ve bakır tesisatın kalitesi önemli.

VAE modeliyle 35-50-75 ve 100 Mbps'e kadar download hızı alan eski müşterilerimiz var. Bu müşterilerimizden 35 Mbps'e kadar download hızı alanlar 3 Mbps, 50-75 ve 100 Mbps'e kadar download hızı alanlar ise 4 Mbps'e kadar upload hızı alabiliyor. Ancak yeni müşterilerimiz eğer VAE bölgelerinde ise şu an 35 Mbps'e kadar download ve 3 Mbps'e kadar upload hızı sağlıyoruz.

Yurt dışı çıkışlarınız nasıl?

expand_more

Yurt dışına Bulgaristan sınırı üzerinden kendi fiber çıkışımız ve radyolink yedekli bağlantılarımız var. Data servisleri ve telefon hizmetleri için uluslararası operatörlerle ara bağlantılarımız ve doğrudan IP transit bağlantılarımız bulunuyor. Telecom Italia’nın hem denizaltı hem de karasal altyapısı üzerinden IP Transit hizmeti alıyoruz. Google ve Facebook’la direkt peeringimiz var.