Nasıl Yaparım?

İlk faturam yüksek geldi, ne yapabilirim?

İlk faturanızın yüksek gelmesi beklenen bir durum, çünkü aslında ilk ay size bir değil, iki adet fatura geliyor. Bir de ilk aya mahsus bazı vergiler de bulunuyor. Ayrıca TurkNet'e başka bir operatörden geçmeden yeni abonelik ile başvurduysanız, ilk 3 ay faturanıza Kurulum Hizmeti ücretinin taksiti yansıtılır. (Kredi kartı veya banka kartı ile otomatik ödeme talimatı verilerek yapılan aboneliklerde 3 ay x 20 TL, kartsız aboneliklerde 3 ay x 30 TL.)

Şimdi gelin ilk ay iki fatura gelmesinin sebebini biraz daha açalım:

Abonelik başvurunuz aktif hale geldikten sonra, o ay içinde bir sonraki aya kadar olan hizmetinizi kullandığınız gün ücreti (Kısmi Ücret) ve bir sonraki aya ait tam ay kullanım faturası, iki ayrı fatura olarak aboneliğin başlatıldığı tarihi takip eden ayın 1’i itibariyle tarafınıza gönderilir.

İlk fatura döneminde alacağınız iki faturadan biri hizmetinizin açıldığı günden o ayın sonuna kadarki dönemi kapsar. Diğer fatura yeni başlayan ayın ücretidir. Tüm sonraki aylarda size tek bir fatura gönderilecektir.

Örneğin 15 Haziran’da hizmetiniz aktif hale geldiyse, Temmuz ayı başında 15-30 Haziran dönemi için bir fatura ve ayrıca Temmuz ayı için bir fatura olmak üzere toplam iki ayrı fatura size gönderilecektir. Ağustos başında ise sadece tek bir fatura sizin için düzenlenir ve bu fatura Ağustos ayı kullanımınızın ücreti içindir. Sonraki aylarda da aynı şekilde kullanacağınız ayın faturası her ayın başında size gönderilir.

Size gönderilen ilk iki faturanıza; kampanya kapsamında hediye edilen yönlere yapılan kullanım indirimleri ve eğer kullandıysanız aboneliğinizin başladığı tarihe ait paket dışı yapılan telefon görüşmesi ücretleri de yansımış olabilir. Ayrıca abone olunan kampanya ile ilgili bir defaya mahsus damga vergisi ücreti (0,46 TL) ilk faturanıza yansıtılır.