TurkNet Sözlük

DNS nedir? DNS nasıl çalışır?

DNS, internet kullanıcılarının sıklıkla karşısına çıkan bir kavram. Özellikle “DNS değiştirme”, “hızlı DNS” gibi kavramlar çeşitli sitelerde bol bol konuşulur. Bu yazımızla beraber “DNS nedir? Ne işe yarar?” gibi soruları cevaplayacağız.

Açılımı “Domain Name System” olan DNS dilimize Alan İsimlendirme Sistemi olarak geçmiştir. Yaptığı şey aslında bilgisayarlarla olan iletişimimizi kolaylaştırmaktır. İnsanlar birbirlerini tanımlamak için nasıl isim kullanıyorsa internete bağlanmak isteyen cihazlar da birbirlerini tanımak için çeşitli numaralar kullanır. Bu numaralara da IP adres denir. - IP adresler hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz buradan ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.- DNS, IP adreslerle alan adlarının eşleştirilmesini sağlar. Böylece internette çok daha kolay gezebiliriz.

Basit bir şekilde bu sistemin nasıl yürüdüğünü açıklayalım, internette herhangi bir internet sitesine gitmek için tarayıcınızın arama çubuğuna o sitenin alan adını yazarsınız. Bu siteye gidebilmeniz için DNS tam bu noktada sürece dahil olur. Alan adını, gitmek istediğiniz sitenin sahip olduğu IP adresine çevirir. Örnek vermek gerekirse bizim internet sitemize girmek için arama çubuğunuza “turk.net” yazdığınız zaman DNS bu alan adını sitenin IP adresine yönlendirir. Yani böylece siz arama çubuğuna karmaşık sayılar yazmak yerine alan adları yazarak internette dolaşabiliyorsunuz.

DNS kullanımının asıl amacı herhangi bir ağ üzerinden gelen domain adı ya da IP numarasına dair aramaya yanıt bulmaktır. Bu sistem için BIND adı verilen “Berkeley Internet Name Domain” yazılımı kullanılır. Ağ içerisindeki bir web siteye ulaşmak istenince, DNS ile hangi site nerede ve de hangi IP, hangi cihaza ait bunlar belirlenir. Bu şekilde erişim sağlanmış olur.

 

DNS Nasıl Çalışır?

DNS sistemi temelini isim sunucuları ve çözümleyiciler oluşturur. İsim sunucuları olarak ayarlanan cihazlar, host isimlerine karşılık gelen IP adresi bilgilerini tutarlar. Çözümleyiciler ise DNS istemcilerdir. DNS istemcilerde, DNS sunucularının adresleri bulunur.

Bir DNS istemci herhangi bir bilgisayarın ismine karşılık gelen IP adresini bulmak istediği zaman isim sunucusunda sorgular. İsim sunucu, yani DNS sunucusu da eğer kendi veri tabanında öyle bir isim varsa, bu isme karşılık gelen IP adresini istemciye gönderir. DNS veri tabanına kayıtların manuel girilmesi gerekir.

DNS ayarları bazı durumlarda değiştirilebilir. Aslında interneti biraz daha olsun hızlı kullanabilmek adına aktif olan DNS ayarınızdan daha hızlı olan bir DNS bularak onu kullanabilirsiniz. Bu şekilde internete biraz daha hızlı bir erişim sağlamanız mümkün. En çok kullanılan DNS adresleri Google DNS adresleri olarak karşımıza çıkıyor. İnternette bu adreslere erişim sağlayabilirsiniz.