TurkNet Sözlük

Ping nedir?

İnternet artık hayatımızın en önemli parçalarından biri haline geldi. Hemen hemen her işimizi internet siteleri ya da mobil uygulamalar üzerinden halledebiliyoruz. Bu sebeple internetimizin kalitesi deneyimimizi direkt olarak etkiliyor. Genel olarak internet deneyimimizi de dowload ve upload hızıyla ölçümlüyoruz. Bu hızlar her ne kadar önemli olsa da bir başka değerlendirme kriteri daha var. Göz ardı edilen bu kriter Ping süresi olarak adlandırılıyor.

Son yıllarda online oyun severlerin artışı sebebi ile Ping kavramı daha çok hayatımıza girdi. “Ping nedir?” sorusunun cevabını bu yazımızda detaylı inceleyerek akıllarda soru işareti bırakmamak istiyoruz.

 

Ping Nedir?

Ping internet bağlantımızdaki reaksiyon süresi olarak tanımlanır. Bunu biraz daha açmak gerekirse, cihazınızın verisinin bir başka bilgisayara gitme ve geri gelme süresidir. Aslında bu sebeple en çok online oyun severlerin dikkat ettiği bir şeydir. Ping’in temel olarak iki amacı vardır; veri yollanılan sunucunun uygun olup olmadığını ölçmek ve bu veri gidiş geliş hızını ölçümlemek.  

Ping süresi ne kadar düşükse oyun oynayış kaliteniz yükselir, gecikmeler azalır. Bir oyun sırasında ping süreniz 30 olarak ölçülüyorsa bunun anlamı verinizin 30 milisaniye içerisinde sunucuya gidip geri geldiğidir. Bu süre sizi oldukça mutlu ederken Ping süreniz 280 ölçülürse oyun sırasında donmalarla karşılaşırsınız. Ping sürenizi Ping ölçer kullanarak ölçümleyebilirsiniz. Hem internet hızınızı hem de ping değerlerinizi https://turk.net/internet-hiz-testi/ adresinden test edebilirsiniz.

 

Ping Neden Olur?

İnternet kullanımında düzenli olarak bir veri alışverişi var. Ping de bu alışverişin sonunda doğan bir şey. Ancak bu Ping Neden Olur? Bu sorunun internet aleminde yüzlerce farklı cevabı bulunuyor. Spesifik karşılaşılan durumlardansa daha sık ve yüksek ihtimalli sebeplere bakacak olursak, bağlantı türü bu konuda en büyük etkenlerden birisidir. Yani ADSL, Fiber, 4G gibi bağlantı türlerinin hepsinin birbirinden farklı Ping değeri vardır. En sağlıklı bağlantı türü hangisi derseniz de Fiber bağlantı Ping sürelerinde en mutlu eden bağlantı türüdür.

Bağlantı türünden sonra Ping süresini en çok etkileyen konu aynı bağlantı üzerinden farklı cihazlardan veya aynı cihazdan yapılan diğer işlemlerdir. Örneğin siz oyun oynarken başka bir cihazdan film veya dizi izleniyorsa, dosya indiriliyorsa Ping süreleri uzayabilir. 

 

Ping Nasıl Düşürülür?

Ping düşürme internet deneyiminizi oldukça yukarılara taşır. Bu sebeple yapabileceğiniz birkaç küçük hamle ile beraber Ping sürenizi düşürebilirsiniz. İlk olarak yapılması gereken şey aktif kullandığınız bilgisayarın gereksiz tüm programlarını kapatmak. Mesela oyun oynarken arkada bir indirme işlemi varsa, tarayıcınız açıksa ya da başka bir program çalışıyorsa bunları kapatarak Ping değerinizi düşürebilirsiniz.

Aynı zamanda aynı internet bağlantısını kullanan birden fazla cihaz varsa siz oyun oynarken onların ağda bir işlem yapmaması yani herhangi bir yerden dizi film izlememesini sağlarsanız Ping süreniz yine düşer. Ayrıca kablosuz ağdan bağlanmak yerine Ethernet kablosu ile bağlandığınızda çok daha güçlü veri transferi yapacağınız için Ping süreniz düşer. Tüm bunlara dikkat ederek daha kaliteli bir internet deneyimi yaşayabilirsiniz.