Sık Sorulan Sorular

Kısmi fatura nedir?

TurkNet Özgür İletişim Paketi, ön faturalamalı bir hizmettir. Biz her ayın birinde kullanacağınız ay için faturanızı oluştururuz, siz de ayın sonuna doğru kullandığınız ayın faturasını öderseniz. Evet, bizim tarzımız çoğu diğer servis sağlayıcıdan farklı. Ne yazık ki, taahhütsüz bir hizmette, kullandığı internetin parasını ödemeden ayrılmak isteyen bazı müşterilerimiz oluyor. Onun için biz de bu önlemi alıyoruz, müşterilerimizin de taahhütsüz bir hizmet kullandıkları için bunu anlayışla karşıladığını düşünüyoruz.

Peki bu kısmi fatura da neyin nesi? Şöyle izah edelim.

Örneğin 10 Mart'ta TurkNet'e abone oldunuz, 15 Mart'ta tüm aktivasyon işlemlerinizi tamamladık ve hizmetinizi kullanmaya başladınız. İşte biz o tarihten itibaren yani internetinizi ve telefonunuzu kullanmaya başladığınız günden (aslında IP almaya başladığınız günün ertesi gününden itibaren faturalandırma başlar, çünkü biz hizmeti hazır etsek bile siz herhangi bir sebepten dolayı evinizde olmayabilir ve henüz kullanmaya başlamayabilirsiniz) itibaren hizmetini faturalandırmaya başlıyoruz.

Nisan ayında size iki fatura geliyor. Birisi Mart'ta kullandığınız 15 günlük dönemi kapsıyor. Diğeri de Nisan ayında yapacağınız kullanımlarınızı. İşte size gelen o iki faturadan Mart'ta kullandığınız 15 günlük dönemi kapsayan faturaya biz kısmı fatura diyoruz. Çünkü bu fatura bir tam ay faturası değil, ilk abone olduğunuz ay içindeki kullanımlarınızı kapsayan bir fatura. Bu fatura bir günlük de olabilir, 29 günlük de. Ne kadar gün kullanımınızı kapsayacağı, hizmetinizin açıldığı günle alakalı. Ayın son 3 günü hizmetiniz açılırsa, size 3 günlük fatura gelir. Ancak bu ilk gelen kısmı faturanıza bir defaya mahsus damga vergisi (0,46 TL) ücreti de yansıtılır.

Aynı ayın başında iki adet fatura gelmesi ise sadece bir seferlik bir durum. Aboneliğiniz başladığı aydan bir sonraki ay için geçerli. Daha sonraki aylarda ise size her ayın başında ay içinde kullanacağınız hizmetiniz için tek bir fatura gelir.

Peki siz tam ay ödediniz, ama örneğin 10 Haziran'da hizmetinizi sonlandırmak istediniz ve 15 Haziran'da hizmetiniz kapatıldı. Bu durumda ne oluyor, kullanmadığınız ayın kalan son 15 günün faturasını ödüyor musunuz?

Kesinlikle hayır. Eğer bize bir borcunuz varsa, önce onu mahsup edip, halen alacağınız varsa onu iade ediyoruz. Eğer kredi kartı ile son faturanızı ödediyseniz ve bir alacağınız oluştuysa sistemle kayıtlı olan kredi kartınıza para iadenizi yapıyoruz. Eğer kredi kartınıza iptal olduğu için ya da herhangi bir sebeple para iadesi yapamazsak size SMS ile bilgilendirme yapıyoruz. Bu SMS size gelince, bu linkteki sayfadan IBAN bilgilerinizi giriyorsunuz. Biz de 15 gün içerisinde alacağınızı hesabınıza gönderiyoruz.

Eğer kredi kartsız ödeme yaptıysanız yine aynı şekilde size gelen SMS üzerine, yukarıdaki sayfaya girerek IBAN bilgilerinizi bize göndermeniz gerekiyor. Yine 15 gün içinde alacağınız hesabınıza yatırılıyor.

Kısaca TurkNet, ön ödemeli değil, ön faturalandırmalı bir hizmet ve kesinlikle ne kadar kullandıysanız, o kadar ücret ödüyorsunuz. Ne eksik, ne fazla.