Haberler

Upload hızları arttı

Upload hızlarının artmasını isteyenler her gün artıyordu. Sesinizi duyduk ve VDSL'de upload hızlarımızı artırdık. Haberin detayına girmeden önce gelin önce upload nedir, ne işe yarar kısaca değinelim.

upload

Upload, kullandığınız bilgisayarınızdaki ya da mobil cihazlarınızdaki dosyaları (her türlü imaj, video, ses, doküman vb. gibi) karşıdaki bir bilgisayara (çoğu zaman bir internet sitesinin sunucusuna) internet üzerinden yüklemek anlamında kullanılır. Örneğin bir web sitesine fotoğrafınızı yüklerseniz, kullanmış olduğunuz internet tarayıcınız, fotoğraf dosyanızı yükleme yapmış olduğunuz internet sitesinin sunucusuna aktarır. Upload ya da Türkçe'si veri yükleme hızı kullanmış olduğunuz internetin upload hız kapasitesine göre değişiklik gösterir. Örneğin 1 Mbps upload hızında saniyede 128 KB veri aktarımı yapabilirsiniz.

Aşağıda bunu detaylı açıklayalım:

Upload HızıSaniye Aktarılabilen Veri Boyutu (kilobyte)
1 Mbps 128 KB
2 Mbps 256 KB
3 Mbps 384 KB
4 Mbps 512 KB

Upload kimler için önemli?

Upload hızı, internete sürekli dosya gönderen, internetten iş yapan veya Youtube gibi platformlarda yayıncı olan kişiler için önemli. Örneğin grafikersiniz, evden çalışıyorsunuz ve sürekli olarak bulut dosya barındırma servislerine (örneğin wetransfer) boyutu yüksek dosya yolluyorsunuz. Upload hızı sizin için önemlidir. Ya da bir Youtuber'sınız, her hafta boyutu yüksek videoları Youtube'a yüklüyorsunuz ya da oynadığınız oyunu canlı olarak Youtube'dan yayınlıyorsunuz, sizin için de upload hızı oldukça kritik olur.

Peki biz ne yaptık?

Biz ADSL'de 1 Mbps'e kadar, VDSL de ise 2 Mbps'e kadar upload hızı zaten sunuyorduk. Şimdi ise VDSL teknolojisiyle hizmet verdiğimiz 35 Mbps’e kadar hız alan müşterilerimizin mevcutta 2 Mbps’e kadar olan upload hızlarını 3 Mbps’e kadara çıkarttık. 35 Mbps’ten üzeri hız alan (50 - 75 ve 100 Mbps’e kadar) mevcut müşterilerimizin upload hızlarını da 4 Mbps’e kadara yükselttik. ADSL teknolojisiyle hizmet verdiğimiz müşterilerimize ise maalesef bir iyileştirme yapamadık, onlara zaten teknik olarak en yüksek hızı (1 Mbps’e kadar) sağlıyoruz.