Ping Testi Nasıl yapılır?

Ping testi uygulamamız ile Ping değerinizi ölçebileceğiniz gibi aynı zamanda anlık veri indirme (download) ve veri yükleme (upload) hızlarınızı da ölçebilirsiniz. Ancak bu verileri doğru ölçmek için aşağıdaki maddelere dikkat etmelisiniz.

Öncelikle, Ethernet kablosuyla bilgisayarınızı modeminize bağlayın. Bilgisayarınızın kablosuz özelliği varsa geçici olarak devre dışı bırakın, böylece kablosuz olarak testi yapmadığınızdan emin olabilirsiniz. Bunu istememizin sebebi, kablosuz bağlantıda performans olarak ciddi kayıpların yaşanabilmesi.

Bilgisayarınızda başka internet sayfaları açık olmamalı. Hemen bu sayfa hariç tüm sekmeleri kapatın.

Arka planda interneti kullanan, ya da her an internetin kullanabilecek programlarınız varsa hepsini tamamen kapatın. Virüs programınızı geçici olarak devre dışı bırakın. Aynı ağdan herhangi bir cihazın (örneğin cep telefonunuz) internete girmediğine emin olun.
Ve şunu unutmayın: Ping testiniz internet kullanımının yoğunluğuna (aynı saatte size yakın bölgelerden internet kullanan kişi sayısı), ev içi tesisatınız kalitesi ve modem ayarlarınıza göre değişiklik gösterebilir.

Her şey tamamsa, Ping testi yolcuğunuzu başlatmak için hemen yukarıdaki “Testi Başlat” butonuna basın. Test sonuçlandıktan sonra panelin yanındaki gecikme alanından ping değerinizi öğrenebilirsiniz.
 

 

Ping Değerinizi Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?

Ping değerini bağlantılardaki reaksiyon süresi olarak tanımlayabiliriz. Packet Internet – Network Groper” metninin kısaltılmış halidir. Son yıllarda adını sık sık duymaya başladık bu değerin. Bu değer bir süreyi ifade ettiği için düşük olması en iyisidir. Eğer Ping değeriniz yüksekse aşağıdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

Ping değeri yakın bir zamana kadar çoğu kullanıcı tarafından pek dikkate alınmazdı. Ancak son yıllarda internet kullanımının ve ihtiyaçlarının artışı bu değerin de ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Bu sebeple çoğu kullanıcı artık download ve upload hızlarının yanında ping değerlerini de önemsiyor. Özellikle online oyun severler ping değerinden daha çok etkilenir.

Ping değerini düşürmek için ilk olarak bilgisayarınızda aktif olarak çalışan ve internet kullanan programları kapatmalısınız. Özellikle internetten bir veri veya dosya indirme halinde ping değeri oldukça yükselir. Bu yüzden özellikle oyun anında bir dosya indirme işlemi yapmamanızı öneririz. Kendi bilgisayarınız haricinde, kullandığınız ağda bulunan diğer cihazlar da ping değerlerinizi etkiler. Dosya indirme haricinde Netflix gibi platformalar üzerinden izlenen film ve diziler de ping değerlerinizi yükseltebilir. Ayrıca bilgisayarlarda olabilen virüsler sebebi ile de internet değerleriniz etkilenebilir. Basit bir antivirüs programı sayesinde bu sorundan da kurtulabilirsiniz.

Ciddi bir ping sorunu yaşıyorsanız en köklü çözüm internete kablo yardımı ile bağlanmaktır. Modeminize bağlayacağınız bir Ethernet kablosu yardımı ile internete bağlanırsanız hem genel performansınız hem de ping değerleriniz olumlu etkilenir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ping Nedir?

-Bağlantılardaki reaksiyon süresi olarak tanımlayabiliriz. Online oyun severler gecikme süresi gibi ifadelerle de tanımlıyorlar. Aslında bu değer reaksiyon süresini ifade eder.
 

Ping Testi Nedir?

-Sayfamızda bulunan bu test sayesinde sahip olduğunu anlık ping değerini öğrenebilirsiniz. Ancak unutmamak lazım ki bu değer sürekli olarak değişebilir. O yüzden burada ping değeriniz siz bir indirme yapıp aynı zamanda oyun oynarken daha da yükselecektir.
 

Yüksek Ping Sorunu Nasıl Çözülür?

-Sayfa içerisinde daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ancak kısaca, ağ üzerinde veya kendi bilgisayarınızda yoğun bir internet kullanımı varsa ping değerleriniz yükselir. Örneğin bilgisayarınızda çok fazla interneti kullanan program açıksa ya da siz oyun oynarken arkada kardeşiniz Netflix’ten dizi izliyorsa ping değerleriniz yükselir. Bu yüzden en iyi çözüm kablolu bir bağlantıya geçmek ya da ağınızdaki aktif kullanımı düşürmek.
 

Oyunlarda Ping Değeri Kaç Olmalı?

-İdeal ping değeri 0-30 arası olmalı. Tabii bu oldukça iyi bir değer aralığı. Eğer online oyun oynuyorsanız bu değerler sizi çok memnun edecektir. Ama online oyun oynamıyorsanız bu değerlerin biraz daha yüksek olması sizi üzecek bir performans doğurmaz.
 

 

buraya html kodu gelir