İNTERNET TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

ADOBE ACROBAT
Adobe firması tarafından geliştirilen, pdf dosyalarını okumaya yardımcı olan yazılımdır.

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line)
Günümüzde internet bağlantısı için kullanılan en popüler bağlantı tekniğidir. Aynı hat üzerinden hem çağrı yapılmasını hem de internete erişimi mümkün kılar. TürkNet’in ADSL kampanyaları hakkında bilgi almak için tıklayın.

ADSL2
ADSL’in geliştirilmiş halidir. Daha yüksek hızlardaki bağlantının, ADSL’e göre daha uzak mesafelere dağıtılmasına yardımcı olan bağlantı şeklidir.

AİLE KORUMA ŞİFRESİ
İnternet sağlayıcıların kullanıcılarına sağladığı ebeveynlerin çocuklarının internet kullanımını takip edebilmelerine ve kısıtlamalar getirebilmelerine sağlayan programdır.

ALAN ADI
Alan adı internet sitesini internet üzerinde tanımlayan ismidir, IP adresine alternatif olarak kullanılır.

ASCII (American Standart Code For Information Interchange)
Harf, karakterleri vb. tanımlamak için evrensel olarak kullanılan sayılar kümesidir.

ATM (Asynchronous Transfer Mode)
Veri iletimini 53 byte sabit büyüklükteki paketler halinde ileten bir ağ tekniğidir.

BANNER
Tanıtım veya reklam amacıyla hazırlanan, web sitelerinin veya gazetelerin alt veya üst kenarlarında yer alan iletişim öğesidir.

BBS (Bulletin Board System)
Forum sitelerinin alt yapılarını oluşturan, diğer kullanıcılara mesaj bırakmak onlardan mesaj almak ve dosya transferi yapmak için kullanılan yazılımdır.

BİT
Haberleşme ve programlamada en küçük bilgi depolama birimidir. Bilgisayarda 2 sayı tabanında ifade edilir.

BLOG
Günlük olarak insanların teknik bilgi içermeyen günlüğe benzer yazılardan oluşturabildikleri web siteleridir.

BOUNCE
Gönderilen e-postanın istenilen hedefe ulaşamayıp geri gelmesidir.

BROWSER
Web tarayıcısı, internet kullanıcılarının web sayfalarına ulaşımını sağlayan uygulamadır. Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Internet Explorer bu tarayıcıların en popüler olanlarıdır.

CERN
Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi, İsviçre-Fransa sınırında yer alan, 21 üyesi bulunan bu kurum parçacık fiziği alanında çalışır.

COOKIE
Ziyaret edilen internet siteleri tarafından bilgisayara geçici bir süreliğine yüklenen bir takım verilerin saklandığı dosyalar.

CSS (Cascading Style Sheets)
HTML’e ek olarak internet sayfaları için genelgeçer şablonlar oluşturma olanağı veren, metin ve format biçimlendirme alanından fazladan olanaklar sunan bir web teknolojisidir.

DNS (Domain Name System)
IP adresleri numaralardan oluşur, bu yüzden hatırlanması ve yazımı kolay değildir.DNS, IP numaralarını kullanımı daha kolay olan yazı şeklindeki adreslere çeviren protokole verilen addır.

DOWNLOAD (İndirme)
Uzak bir sunucudan bilgisayar ağlarını kullanarak yapılan veri aktarma işlemi.

E-KİTAP
Geleneksel kağıt kitaplardan farklı olarak elektronik ortamda kullanılmak üzere oluşturulan kitaplara verilen addır.

E-TİCARET
Mal ve hizmetlerin elektronik yollarla ticaret edilmesidir. Herhangi bir ürünün üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağlarından faydalanılarak yapılmasıdır.

FİBER
Fiberoptik, ışığı kendi boyunca yönlendirebilen plastik veya camdan üretilmiş kablolardır. Fiberoptikler veri iletimini ışıkla gerçekleştirebildikleri için uzun mesafelere daha hızlı ve yüksek kapasitelerde veri aktarımını mümkün kılmaktadırlar. Standart bakır tellerle 10-20Mbps arasında bağlantı hızlarına ulaşılabilirken, fiber internet bu değerlerin 100 katına kadar çıkabilmektedir.

GIF (Graphics Interchange Format)
Bilgisayar dünyasında kullanılan en yaygın resim saklama biçimlerden biri olan bu format, az çözünürlüklü animasyon klipleri için kullanılır.

HIT
Bir web adresinden herhangi bir öğenin isteğine bir Hit’e denk gelir. Grafikler veya web sayfasının kendisi bu öğelere karşılık gelebilir. Örneğin içerisinde 4 grafik bulunan bir web adresine giriş yapıldığında sayfanın kendisi de ve 4 diğer istem 5 Hit olarak sayılır.

HTML (Hyper Text Markup Language)
Web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir. Tam bir programlama dili olmamakla beraber, bu dili yorumlayabilen programlar yazılabilir.

LAN (Local Area Network)
Ev, okul gibi küçük bir alanda sunucu, kişisel bilgisayar, yazıcı gibi birimleri birbirine bağlayan yüksek veri aktarım hızına sahip bilgisayar ağıdır.

METRO ETHERNET
Genellikle kullanıcıları daha geniş servis ağlarına ve internete bağlamak için kullanılan Ethernet standardını temel alan bir şehir ağıdır.

MODEM
Verileri ses sinyallerine; ses sinyallerini verilere çevirerek bilgisayarların genel ağlarla bağlantısını sağlayan ağ elemanıdır.

MSN
Microsoft tarafından kurulan internet tabanlı hizmetleri yöneten firmadır. 2006 yılında bu hizmetlerin çoğu Windows Live adı altında birleştirilmiştir.

OMURGA
Bilgisayar ağları üzerinde yüksek hızlı ağların oluşturduğu yapıdır.

PC (Personal Computer)
Kişisel kullanıma özel olarak tasarlanmış bilgisayar türüdür.

PORTAL
Canlı haberler, elektronik posta, alışveriş, çeşitli rehberler vb. pek çok içeriği bir arada bulundurulan site.

PPP (Sunucu)
İnternete bağlanmada kullanılan bu yöntem iki nokta arasındaki bağlantıyı kurmaya yarar.

ROBOT
Web arama bilgisini, dizinlemek üzere bir arama alt yapısına veya hata ayıklamak için web birimlerine aktaran programlardır.

ROUTER
Aynı ağ protokollerini kullanan iki bilgisayar ağı arasında data paketlerinin iletimini sağlayan ağ protokolüdür.

RSS
Genellikle haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastler tarafından kullanılan, yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan bir web sayfası bildirimcisidir.

SAYISAL
Ses, video, bilgisayar vb. donanımlara giden veriler için gelen sinyalleri kodlamak, işlemek için faydalanılan kullanılan sistem.

SERVER (Sunucu)
Bilgisayar ağlarında genel kullanımına açık olan içerikleri barındıran ve bu içeriklerin diğer ağ elemanlarıyla paylaşımına olanak sağlayan bilgisayar birimidir.

SLIP (Service Line Internet Pool)
PPP benzeri bir işleve sahip olan bu protokol belirli bir ağa, genellikle UNIX serverlara, sanki ağın bir kullanıcısıymış gibi bağlanmaya yarar.

SOSYAL AĞLAR
Sanal ortamda sosyal iletişim kurmaya yarayan ağlara verilen genel isimdir.

SPIDER
Kullandıkları kompleks algoritmalarla web sayfalarının bir kısmını inceleyerek içlerindeki metinleri indekslemek için kullanılırlar.

SSL (Secure Socket Layer)
Güvenli soket katmanı, internet üzerinden veri alışverişini güvenli hale getirmek için tasarlanmış protokoldür.

TABLET PC
Tek bir üniteden oluşan genellikle parmakla kontrol edilen mobil bilgisayarlardır.

URL (Uniform Resource Locator)
İnternette herhangi bir adres karşılık gelen standart formata uygun karakter dizisidir.

UYGULAMA
Çeşitli amaçlarla bilgisayarda kullanılmak üzere geliştirilen yazılımlardır.

VDSL (Very High-bit-rate Digital Subscriber Line)
ADSL’e çok benzeyen bu dsl teknolojisi daha yüksek hızlarda bağlantı vaat eden, gelişmekte olan bir teknolojidir. VDSL’in ADSL’e göre en önemli farkı daha dar mesafelerde hizmet verebilmesidir.

VDSL2
Standart VDSL sistemlerine göre uzun menzil performansı daha iyi olan, bakır kablo altyapısı üzerinden sağlanabilen bir geniş bant erişim teknolojisidir.

VİRÜS
Bilgisayar sistemlerine bulaşarak zarar veren kötü amaçlı yazılımlardır. Sistemlere bulaşmaları genellikle dosya aktarımı yoluyla gerçekleşmektedir.

WEB (World Wide Web / WWW)
Dünya geneline yayılmış sunucular üzerinden kaynak paylaşımına olanak sağlayan bilgi ağının verilen isimdir.

WEB SİTESİ
Çoğunlukla HTML formatında yazılan, web tarayıcıları kullanılarak görüntülenebilinen sayfalardır.

WIKI
GNU, Özgür Belgeleme Lisansı altında bireylerin web sayfaları oluşturmasına ve bu sayfalarda düzenlemeler yapılmasına olanak sağlayan bir Web uygulamasıdır.

WİFİ (Wireless Fidelty)
IEEE 802.11 protokolüne bağlı olarak belirli frekanslarda yayılan kızılötesi dalgalar üzerinden cihazların internete bağlanmasını sağlayan teknolojidir.

ZIP
Bir dosya biçimi olan bu format, kayıpsız dosya sıkıştırmayı mümkün kılar.

buraya html kodu gelir