TurkNet Yerinde Kurulum Hizmeti

Yeni internet tesislerinde, iş yerinize geliyor,
internet ve telefon hizmetinizi kurup çalışır şekilde
size teslim ediyoruz.
Yerinde Kurulum.png
Kurulum hizmeti neleri kapsıyor?

TurkNet’ten alacağınız hizmeti başlatmak için yeni hattınızı, konusunda deneyimli saha ekibimiz ile kuruyoruz, işyerinize kadar geliyor, tüm bağlantılarınızı gerçekleştiriyor, internetinizi ve telefon hizmetinizi teslim ediyoruz. Kurulum hizmeti sırasında işyeriniz içindeki kabloları da kontrol ederek ve eksik noktalarda kablo çekerek, ileride oluşabilecek arızaların önüne geçilmesini sağlıyoruz. Binanızdaki ankastre kutusundan işyerinize kadar olan bağlantı için de kablo çekilmesi gerekiyorsa, onayınız durumunda, metre başına kablo ücreti ile saha ekibimiz bu işlemi de yapıyor. Bu ödemeyi elden direkt saha ekibimize yapıyorsunuz..

Kurulum Hizmeti neden önemli?

Hattı yeni tesis internet abonelerimizin, en sıkıntı çektikleri konunun kurulum olduğunu tespit ettik. Birçok kullanıcımız, kabloların eksik veya eskimiş olması sebebiyle binalarındaki ankastre kutusundan işyerlerine kadar olan bağlantıyı sağlamakta güçlük çekiyor. Bağlantılar tam olarak yapılsa bile bu eski kablolar yüzünden sağlıklı sinyal alamadıklarından performans sorunları yaşayabiliyorlar. Özellikle iş yerlerinde, internetin ve işin sürekliliğinin öneminin bilincinde olduğumuzdan, yeni tesis internet hatlarında iş yerinizde gerekli kurulum işlemlerini saha ekibimizle bizzat yapıyoruz. İnternetinizi aktif ve çalışır olarak size teslim ediyoruz. Başka operatörden geçiş yapıyorsanız, bu işlemlere gerek kalmıyor. Siz zaten daha önceden, çalışan bir internet bağlantısına sahip olduğunuzdan internet kablonuzu modeminize taktıktan sonra modeminize yeni kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz yeterli oluyor. 

+ Kurulum süreci nasıl işliyor?

Hizmetiniz kullanıma hazır hale geldiğinde, hattınızı kurmak ve hizmetinizi başlatmak için sizden randevu alacağız, randevunuz ile ilgili sorularınız için bize 0850 288 30 30 nolu telefon numarasından ulaşabilirsiniz. İşyerinize gelen saha ekiplerimiz size mutlaka TurkNet’ten geldiklerini belirtir ve her şey tamam olduğunda kurulum formunu size imzalatır. Adresinizde, hattınızın ankastre kutusundan işyerinize, oradan da modeminize kadar olan bağlantılarını sağlıyoruz. Kablosuz ağınızı yapılandırıp evdeki cihazlarınızı da kablosuz ağınıza bağladıktan sonra internetinizi test ediyor ve hizmetinizi başlatıyoruz.

+ Başka operatörden geçişlerde bu hizmet var mı?

Başka operatörden geçişlerde Kurulum Hizmeti vermiyoruz. Çünkü abonelerimizin hali hazırda modemlerine kadar hazır bağlantıları bulunuyor. Hizmet geçişi tamamlandığında bu abonelerimize SMS ile kullanıcı adı ve şifrelerini gönderiyoruz. Modeminize yeni kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra (çoğu zaman modemi açıp kapamak da gerekir) hizmetimizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Neredeyse hiç bağlanınız kesilmeden geçişi tamamlamış olacaksınız. İhtiyaç duyuyorsanız https://turk.net/video-destek/ adresindeki videolarımızdan bu konuda destek alabilirsiniz.

+ Kurulum ücretini nasıl alıyorsunuz?

Tüm yeni tesis hizmetler için geçerli olan Kurulum Hizmeti bedelini tek seferlik 70 TL olarak ilk hizmet faturanıza yansıtıyoruz.

+ Kurulum hizmeti zorunlu mu?

Yeni bir hat istiyorsanız kurulum hizmeti zorunludur. Müşterilerimize verdiğimiz hizmetin kalitesini olumsuz etkileyen durumlar, kurulum hizmeti sırasında çözümlenebildiğinden bu hizmeti isteğe bağlı olarak sunmuyoruz. Bu arada, bu hizmet sadece iş yerinde halihazırda internet hizmeti olmayan, yeni hat isteyen abonelerimiz için sunulmaktadır.

+ Saha ekipleri işyerime geldi, internete bağlanamadım, yeniden ücret öder miyim?

Saha ekiplerimiz geldiğinde tüm bağlantılarınızı yapacak ve modeminizi kuracaktır. Sizden kaynaklı sebeplerle bağlantı yapılamazsa (örneğin henüz modem almadınız), ekiplerimiz yanlarında getirdiği test modemiyle bağlantınızı yapar ve test eder. Sizden kaynaklı olmayan ama kurulum öncesinde çözümlenmesi gereken teknik sorunlar çözüldüğünde saha ekibimiz adresinize tekrar gelecek ve kurulum işlemini gerçekleştirecektir, bu işlem için sizden ek ücret talep edilmeyecektir.

+ Türkiye’nin her yerinde gereken durumlarda adrese geliyor musunuz?

Evet, Türkiye’nin 81 ilinde, tüm ilçelerinde, beldelerinde, kasabalarında, ADSL ve VDSL hizmeti olan işyerinize kadar geliyor, hizmetinizi kuruyoruz.

Sizden kaynaklı sebeplerle bağlantı yapılamazsa (örneğin henüz modem almadınız), ekiplerimiz yanlarında getirdiği test modemiyle bağlantınızı yapar ve test eder. Eğer sorun yoksa kurulum hizmeti verildi kabul edilir. Size kendi modeminizi nasıl kuracağınızı ekiplerimiz anlatır. Siz de modeminizi temin ettiğinizde internet kullanmaya hemen başlarsınız.

+ TurkNet’ten modem aldım, kurulum ekipleri mi getirecek?

Hayır. Modemi size kargoyla göndereceğiz. Zaten ekiplerimiz sizi aradıklarında modeminizin olup olmadığını soracaklar. Modeminiz hazır olduktan sonra size gelecekler.

+ Türkiye’nin her yerinde gereken durumlarda adrese geliyor musunuz?

Evet, Türkiye’nin 81 ilinde, tüm ilçelerinde, beldelerinde, kasabalarında, ADSL ve VDSL hizmeti olan işyerinize kadar geliyor, hizmetinizi kuruyoruz.

+ Ekstra ücret var mı?

Binada bir kablolama ihtiyacı doğarsa ve yapılmasını onaylarsanız, metre başına kablolama ücretini saha ekibimiz elden tahsil edecektir. Splitter cihazınız yoksa yine ücreti karşılığında ekiplerimizden temin edebiliyorsunuz. Ne olursa olsun, sizden ekstra bir bedel talep edilmesini gerektirecek bir işlem varsa, gelen ekip işlemi yapmadan sizden mutlaka onay alacaktır.

+ Ekiplerden şikâyetim olursa size nasıl bildireceğim?

0850 288 30 30 nolu TurkNet KOBİ Destek Hattımızdan saha ekiplerimizle ilgili şikayetlerinizi bize bildirebilirsiniz.