İnternet Teknolojileri

İnternet Hızınız Bir Anda Düşüyorsa Ne Yapmalısınız?

 • 59
 • İnternet kullanıcıları için hız oldukça önemlidir ve hızla alakalı yaşanan problemlerin nedenlerini ve çözümlerini bilmek, problemlerin önüne geçmeye yardımcı olacaktır. Altyapı, ADSL, ethernet kabloları, modemler, router gibi pek çok etken internet hızının değişkenlik göstermesine sebep olabilir. Bunlara ek olarak modemin bulunduğu yerin uzaklığı gibi çok basit çevresel faktörler de internet hızının değişmesine ya da bir anda düşmesine sebep olabilir.

  İnternet hızının bir anda düşmesinden şikayetçi olan kullanıcıların yapması gereken ilk şey, sorunun kaynağını öğrenmektedir. Bu noktada bazen modemin yerini değiştirmek gibi basit çözümler bile internet hızında ciddi fark yaratabilir. Ancak altyapı ya da servis sağlayıcı ile alakalı bir problem varsa, daha kapsamlı çözümler gereklidir.

  İnternet Hızında Değişimler Neden Kaynaklanır?

  İnternet hızındaki değişimleri etkileyen faktörler servis sağlayıcısı, kullanıcılar ya da çevresel faktörlerle ilgili olabilir. Yaşanan değişimlerin sebepleri şöyle sıralanabilir;

  • İnternet hızındaki ani değişimlerin en önemli sebebi altyapının sağlam olmamasıdır. Sağlam olmayan bir altyapıda internet hızı devamlı olarak dalgalanır ve değişiklik gösterir.
  • İnternet sağlamak için kullanılan kablolar ve bu kabloların kalitesi, internet hızının değişimini doğrudan etkiler. Ethernet kabloları ya da ADSL kablolarının eskimesi ya da bir sebeple yıpranması internet hızını olumsuz yönde etkiler.
  • Bant genişliği, yani veri iletim kapasitesi de internet hızının değişimini etkileyebilir.
  • Web trafiği, birçok kullanıcının ya da farklı cihazların ortak bir ağa bağlanması anlamına gelir. Bu durum internet hızının değişimini sıklıkla etkilemektedir.
  • İnternet için modem kullanımı daha sık tercih edilse de kablolu bağlanma daha sağlıklı bir yöntemdir ve internet hızının daha stabil olmasını sağlar.

  Kullanıcılarla ilgili problemlerin başında, çok interneti yavaşlatacak programların ve uygulamaların sık kullanımı gelmektedir. Bu durum internet hızının dalgalanmasına neden olabilir. Bu sebeple İnterneti kullanım amacına göre paket ve servisler seçmeniz faydalı olacaktır.

  İnternet Hızı Aniden Neden Düşer?

  İnternete bağlıyken yaşanan ani hız düşüşlerinin bahsettiklerimizin yanı sıra farklı sebepleri de vardır. Bu sebepler şu şekilde sıralanabilir;

  • Modemlerin uzun süre açık kalması, bir anda internet hızını düşürebilir.
  • İnternet kotasının aşırı kullanımından kaynaklı olarak, internet hızında ani düşüşler yaşanabilir.
  • Kablosuz ağ üzerinden bağlanılan internetler için sinyal seviyenin azalmış olması, internet hızında ani düşüşlerin yaşanmasına sebep olabilir.
  • Aynı ağı kullanan birden fazla kullanıcı, dosya indirme işlemi yaptığı takdirde hızın aniden düştüğü görülebilir.

  İnternet Hızınız Aniden Düşüyorsa Ne Yapmalısınız?

  İnternet hızının aniden düştüğü durumlar için en önemli faktör de sorunun kaynağını anlamaktır. Sorunun kaynağı bulunduktan sonra, farklı kaynaklara göre farklı çözümler bulunmaktadır. Bu çözümlerden bazıları şunlardır;

  • Eğer modemin uzun süre açık kalmasından kaynaklı bir düşüş yaşanıyorsa en etkili yöntem modemin kapanıp yeniden açılmasıdır. Bu açma kapama işlemi, internet hızının eski hale gelmesine yardımcı olacaktır.
  • Bilgisayarda yaşanan bir ağ sorunu da internetin hızını aniden düşürebilir. Bu noktada bilgisayarın kapanıp açılması da internet hızının eski haline gelmesini sağlayacaktır
  • Modemin merkezi bir konuma yerleştirilmesi, ani hız düşüşünün önüne geçilebilir.
  • Sinyal güçlendiriciler kullanmak, internet hızının aniden düşmesini engelleyecek başka bir çözümdür.
  • Modemden en fazla verimi almak ve ani hız düşüşü yaşamamak için, modemin tüm güncellemelerini kontrol etmek gerekmektedir.
  • Ortak ağ kullanımındaki kullanıcı sayısını düşürmek içi yapacağınız işlemler de internet hızının aniden düşmesinin önüne geçecektir.

  İnternetinizin hızını kontrol edebilmek için hız testi yaparak kısa sürede hangi hızda internetten yararlandığınızı görebilirsiniz. Altyapı sorgulama yaparak bulunduğunuz lokasyondaki en yüksek internet hızını öğrenebilir ve TurkNet’in her bütçeye uygun internet hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir