İnternet Hız Testi - İnternet Hızı Ölçme

Dikkat fiber çıkabilir!

Sıkça Sorulan Sorular

Hız testi, aktif olan internet bağlantınızın ne kadar hızlı olduğunu gösteren testtir. Size sunulan internet hızı ile kullandığınız hızın tutarlılığı hakkında bilgi verirken bağlantı kalitenizi de ortaya çıkarır. Hız testi speedtest olarak da adlandırılır.
Hız testi yapmadan önce tüm güncellemeleri, cihazları ve programları kapatmanız gerekir. İnterneti kullanıyor olmanız doğru bir sonuç vermeyecektir. Yani, internet hız testi sayfası dışındaki bütün sekmeleri ve varsa açık olan oyunları kapatmanız gerekir. İndirme yapıyorsanız onu da durdurmalısınız. Telefonunuzun, tablet ve televizyonunuzun internete bağlantısını da kesmelisiniz. Hız testi öncesi alacağınız bu önlemler sayesinde en doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Santrale olan uzaklığınız, santralden evinize kadar olan altyapının kalitesi, altyapı üzerindeki arızalar, sinyal gürültüsü, aynı anda çok sayıda kişinin aynı altyapı üzerinden interneti kullanması, ev içi tesisatınız, modeminiz, modeminizin ayarları gibi pek çok unsur internet hızı ölçme sonuçlarını etkiler. Ayrıca kablosuz internet kullanımının da hızın azalmasında etkisi vardır. Bu nedenle internet hızını test ederken Wi-Fi hız testi yerine, ethernet kablosuyla bağlantı yapmak önemlidir. Sadece yapacağınız cihazın internet bağlantısı olması gerekir.

Hız testi yaparken sağlıklı bir sonuç elde etmek için testi kablolu modeminizin ethernet kablosuyla yapın. Ethernet portunu kablolu olarak bilgisayarınıza bağlayıp ölçerek en doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Eğer kablolu hız testi yapamıyorsanız, mutlaka modeme yakın olmalısınız. Telefon ya da taşınabilir bir cihaz ile internet hız testi yapmanız daha doğru bir sonuç verecektir. Hız testiniz başladığında, cihazınızın konumu otomatik olarak belirlenir. Ancak bazı durumlarda VPN veya benzeri uygulamalar nedeniyle konumunuz doğru belirlenmemiş olabilir. Cihazınızda bu ayarları kontrol ederek hızınızı yeniden ölçmeniz gerekebilir.  

Hız testi sonucunuzu desteklemek için bir şeyler yapmak isterseniz, internet performansınızı artıracak ipuçlarını buradan edinebilirsiniz. Böylece internet hızı arttırma yollarını keşfederek hızlı internetin rahatlığını yaşayabilirsiniz.  

Mbps (Megabit per second), internet hızımızı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Mbps, saniyede aktarılan veri miktarını ve bant genişliğini ifade eder. 1 Mbps saniyede bir milyon bit veri aktarım hızı anlamına gelir. Örneğin; size 20 Mbps hız veriliyorsa, cihazınıza saniyede 20 milyon bit veri aktarabileceksiniz demektir. İnternet sağlayıcınız size ne kadar Mbps verebilirse o kadar hızlı internete sahip olursunuz.

İnternet, su ve elektrik gibi rutin ihtiyaçlarımızdan biri haline geldi. Bu nedenle ideal internet hızı internet kullanım alışkanlıklarınıza göre değişebilir. İnternet kullanırken herkesin yaşadığı sorunlar hemen hemen aynı olsa da bazı durumlarda değişkenlik gösterir tabii ki ortak nokta internet hızı arttırma olabilir.  

Günlük internet kullanıcısıysanız web sitelerinde gezinme, forumlarda işlem yapma, çevrim içi bankacılık işlemleri gibi temel düzeydeki pek çok görevi hız testi sonucunda çıkan 4 Mbps ile yerine getirebilirsiniz. 

Günlük kullanıma ek olarak video konferans toplantıları yapan veya çok sık dosya/içerik indirip yükleyen biriyseniz, aynı zamanda interneti kullandığınız alanda çoklu kullanım durumu varsa sizin için download ve upload konusu çok önemli. Bunun için 8 Mbps veya 12 Mbps’ye ihtiyacınız var. 

Dizi/film ya da spor kanalları izlemek sizin için ön plandaysa internet kullanımının değerini bir hayli biliyorsunuz demektir. Bu durumda dikkat etmeniz gereken kriter, yüksek download hızı olmalı. Bunun için en az 24 Mbps ile 35 Mbps hıza ihtiyacınız olacak. 

Video oyun tutkunuysanız çok sık yaşayacağınız problem yüksek ping konusu. Aynı zamanda düşük download ve upload süreleri oyun indirme sürelerinizi de etkileyecektir. Sizin de en az 50 Mbps ile 100 Mbps arasında hıza ihtiyacınız olacak. 

Google, Facebook, Netflix gibi şirketlerle gerçekleştirdiğimiz peering anlaşmaları ile kullanıcılarımızın toplu internet trafiğine katılmadan, dünya devi şirketlerin sunucularına doğrudan TurkNet altyapıları üzerinden hızla girmelerini sağlıyoruz. Yaptığımız bu yatırımlar sonucunda da Türkiye’den YouTube, Facebook, Netflix, Steam gibi servislere maksimum performansla ulaşan internet kullanıcılarının TurkNet’liler olmasını sağlıyoruz. 

İdeal hız ile ilgili ayrıntılı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz. 

İnterneti nasıl kullanmak istediğinize karar verdikten sonra internet hızını ölçme işlemini tamamlama ve altyapı sorgulama yapmanızı öneriyoruz. 

Download, Türkçe karşılığı “indirme” olarak bilinir. İnternette bulunan tüm verileri ve dosyaları kendi cihazınıza transfer etme işlemine download denir. Cihazınıza oyun, video, film yüklerken download yapmış olursunuz. İndirme işleminin hızını download hızı belirler. İnternet sağlayıcınızın size verdiği indirme hızına hakim olmak için hız testi internet performansınızı takip edebilirsiniz.
Upload, Türkçe karşılığı ile yükleme olarak bilinir. Yani bu işlem download’ın tam tersidir. Hız testi sonuçlarında ilk dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Upload, cihazınızdaki veriyi karşıya yükleme hızınızı ifade eder. Yani, download işleminde sunucudan veri alırken upload işlemiyle karşıdaki sunucuya veri gönderirsiniz. Upload hızı, karşıya ne kadar hızlı ve sorunsuz veri gönderebileceğinizi belirler.

İnternet bağlantısındaki reaksiyon süresine ping denir. Bilgisayar üzerinden alınan verinin, ilgili sunucuya iletilmesi sırasındaki geçen zaman olarak da açıklanabilir. Bu mesele özellikle online oyun oynayan kullanıcılar için önemlidir. Örnek verecek olursak; bir oyun sırasında ping süresi 30 olarak ölçülüyorsa bunun anlamı verinizin 30 milisaniye içerisinde sunucuya gidip geri geldiğidir. 

Ping süresi düştükçe oyun oynama kalitesi yükselir, çünkü komutlar çabuk yansır ve gecikmeler azalır. Ping süreniz 280 ölçülürse oyun sırasında donmalarla karşılaşabilirsiniz. 

Eğer bir oyunsever iseniz hız testi internet kalitenizi ortaya koyarken ping değerlerine de dikkat etmelisiniz.

Bireysel
KOBİ
Kurumsal
Wholesale