İnternet Ping Testi

1000 Mbps Hız Düşük Ping Avantajıyla TurkNet’te!

1000 Mbps’ye varan hız ve düşük ping değerleri ile TurkNet’te reaksiyon hızınızı zirveye çıkarmak için hemen altyapınızı sorgulayın!

Sıkça Sorulan Sorular

Aklınıza takılan bir konu mu var?

Bağlantılardaki reaksiyon süresi olarak tanımlayabiliriz. Online oyun severler gecikme süresi gibi ifadelerle de tanımlıyorlar. Aslında bu değer reaksiyon süresini ifade eder.

Sayfamızda bulunan ping test veya başka söylemle ping ölçer sayesinde sahip olduğunuz anlık ping değerini öğrenebilirsiniz. Ancak unutmamak lazım ki bu değer sürekli olarak değişebilir. O yüzden burada ping değeriniz siz bir indirme yapıp aynı zamanda oyun oynarken daha da yükselecektir.

Ping testi uygulamamız ile ping değerinizi ölçebileceğiniz gibi aynı zamanda anlık veri indirme (download) ve veri yükleme (upload) hızlarınızı da ölçebilirsiniz. Ancak ping ölçer ile verileri doğru ölçmek için aşağıdaki maddelere dikkat etmelisiniz.

-Öncelikle, Ethernet kablosuyla bilgisayarınızı modeminize bağlayın. Bilgisayarınızın kablosuz özelliği varsa geçici olarak devre dışı bırakın, böylece kablosuz olarak testi yapmadığınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü kablosuz bağlantıda performans olarak ciddi kayıpların yaşanabilir.

-Bilgisayarınızda başka internet sayfaları açık olmamalı. Hemen bu sayfa hariç tüm sekmeleri kapatın.

-Arka planda interneti kullanan, ya da her an interneti kullanabilecek programlarınız varsa hepsini tamamen kapatın. Virüs programınızı geçici olarak devre dışı bırakın. Aynı ağdan herhangi bir cihazın (örneğin cep telefonunuz) internete girmediğine emin olun.
Ve şunu unutmayın: Ping test sonucu internet kullanımının yoğunluğuna (aynı saatte size yakın bölgelerden internet kullanan kişi sayısı), ev içi tesisatınız kalitesi ve modem ayarlarınıza göre değişiklik gösterebilir.

Her şey tamamsa, Ping testi yolcuğunuzu başlatmak için hemen yukarıdaki “Testi Başlat” butonuna basın. Test sonuçlandıktan sonra panelin yanındaki gecikme alanından ping değerinizi öğrenebilirsiniz.

 

Milisaniye (ms) üzerinden çıkan değerin yüksek olmasına yüksek ping diyoruz. Ping değeri ne kadar yüksekse reaksiyon hızı o kadar yavaştır. Yine yüksek ping sorunu nedeniyle gecikme ve donmalar yaşanabilir. 30 ile 50ms ping süresi idealdir. Online oyunu standart işlemler için kullanıyorsanız 40 – 80 ms ping aralığı sizin için yeterli olacaktır. 

Ping testi sonucunun yüksek çıkmasının nedenleri birden fazla kritere dayanabilir. İnternet altyapısının günümüz teknolojik şartlarına uymaması, internet altyapısının kaldıramayacağı kadar kişinin/cihazın aynı anda interneti kullanması ya da yüksek boyutlu dosya ya da veri indirilmesi ping değerini yükselten ana sebepler arasında bulunur.

“Ping ne demek?” sorusunu bilgisayar ile sunucu arasındaki veri trafiğinin iletilme hızıdır şeklinde cevaplayabiliyoruz. Ping ne kadar düşük ise o kadar hızlı bir iletim var demektir. Peki, bu ping değerinin yüksekliği bizi nasıl etkiler? Ping değeriniz yüksekse internet bağlantınızın komut algılama performansı düşük demektir. Ping değerinizin yüksek oluşu, verdiğiniz komutun geç iletilmesine neden olur. İzlediğiniz video, oynadığınız oyunda ya da online uygulamalarda verdiğiniz basit komutlar anlık gerçekleşmeyebilir. Çünkü eğer ping değeriniz yüksekse sizin verdiğiniz komut, karşı taraftaki sunucuya daha geç iletilir. Tüm bu durumlardan dolayı her kullanıcının isteği internet ping düşürme, düşük ping olabilir.

Ping değeri milisaniye (ms) göre ölçülür. Multiplayer online oyun oynamak, yüksek boyutlu video izlemek, online uygulamaları sorunsuz şekilde kullanmak için, 30 ile 50ms ping süresi idealdir.

“İdeal ping süresi nedir, ping kaç olmalı?” en sık sorulan sorular arasındadır.  İdeal ping değeri 0-30 arası ms olmalı. Tabii bu oldukça iyi bir değer aralığı. Eğer online oyun oynuyorsanız bu değerler sizi çok memnun edecektir. Ama online oyun oynamıyorsanız, ping düşürme programı araştırması yapmaya ya da ping azaltma taktiklerine ihtiyaç duymayabilirsiniz.  Bu değerlerin biraz daha yüksek olması sizi üzecek bir performans doğurmaz.

Ping değerini bağlantılardaki reaksiyon süresi olarak tanımlayabiliriz. Packet Internet – Network Groper” metninin kısaltılmış halidir. Son yıllarda adını sık sık duymaya başladık bu değerin. Bu değer bir süreyi ifade ettiği için düşük olması en iyisidir. Eğer Ping değeriniz yüksekse aşağıdaki ping düşürme ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

Ping değeri yakın bir zamana kadar çoğu kullanıcı tarafından pek dikkate alınmazdı. Ancak son yıllarda internet kullanımının ve ihtiyaçlarının artışı bu değerin de ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Bu sebeple çoğu kullanıcı artık download ve upload hızlarının yanında ping değerlerini de önemsiyor. Özellikle online oyun severler ping değerinden daha çok etkilendiği için ping düşürme, düşük ping onlar için çok önemli. Bu nedenle “Ping nasıl düşürülür?” sorusunu detaylıca yanıtlamamız gerekecek

Ping değerini düşürmek için ilk olarak bilgisayarınızda aktif olarak çalışan ve internet kullanan programları kapatmalısınız. Özellikle internetten bir veri veya dosya indirme halinde ping değeri oldukça yükselir. Bu yüzden özellikle oyun anında bir dosya indirme işlemi yapmamanızı öneririz. Kendi bilgisayarınız haricinde, kullandığınız ağda bulunan diğer cihazlar da ping değerlerinizi etkiler. Dosya indirme haricinde Netflix gibi platformalar üzerinden izlenen film ve diziler de ping değerlerinizi yükseltebilir. Ayrıca bilgisayarlarda olabilen virüsler sebebi ile de internet değerleriniz etkilenebilir. Basit bir antivirüs programı sayesinde bu sorundan da kurtulabilirsiniz.

Ciddi bir ping sorunu yaşıyorsanız en köklü çözüm internete kablo yardımı ile bağlanmaktır. Ethernet kablosu yardımı ile internete bağlanırsanız hem genel performansınız hem de ping değerleriniz olumlu etkilenir.

Hız testi sonucunuza göre aldığınız hız, 100 Mbps’nin altında.

Daha iyi bir internet deneyimi için size yardımcı olabiliriz.
İnternetin geleceğini bizimle birlikte yazdığınız için teşekkür ederiz.

Hızınızı artırmak ve çok daha iyi bir deneyim yaşamanız için çalışmalarımız devam ediyor.

Konu hız olunca TurkNet hep zirvede!

Siz de 1.000 Mbps’ye varan hızlardan yararlanmak için hemen altyapınızı sorgulayın ve alabileceğiniz maksimum hızı öğrenin.

Bireysel
KOBİ
Kurumsal
Wholesale