Oyun Dünyası

SSD’ler Oyun Performansını Nasıl Etkiler?

 • 56
 • Günümüzde bilgisayar üzerinden online oyun oynamak oldukça yaygınlaştı. Hatta bazı kullanıcılar oynadıkları bu oyunlar sayesinde çeşitli sosyal medya uygulamalarını kullanarak oluşturdukları içerikler sayesinde gelir elde etmeye başladılar. Fakat bu oyunları oynayabilmek için sadece internet bağlantısı ve bilgisayarınızın olması yeterli değildir. Online oyunlar bilgisayarın sahip olduğu depolama alanlarının büyük bir kısmını kullanırlar. Bu yüzden yeni bir oyun bilgisayarı alacağınız zaman cihazın depolama kapasitesinin yüksek olmasına önem vermeniz gerekir. 

  Oyunların yüksek çözünürlük olması, 4K dokulardan oluşması ya da özelleştirilebilir karakterler ile oyunların geliştirilebilmesi gibi birçok etken oyunların kapasitesinin artmasını ve bellek üzerinde daha fazla yer kaplamasına neden olur. Oyun tutkunları aynı anda birden fazla oyunu bilgisayarlarına yüklemek ve diledikleri zaman oynamak isterler bunun için de GB depolama alanları onlar için yetersiz olur. Bu sebeple terabaytlık bir alana ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak en önemli bilgisayar parçalarından biri de SSD’lerdir. 

  SSD, bilgisayara takılan ve hareket olasılığı olmayan bir yedek parçadır. SSD’lerin en önemli işlevi bilgisayar üzerindeki dosyaları uzun vadede saklama olanağının olmasıdır. Özellikle oyun bilgisayarlarında sıklıkla kullanılan SSD’ler online oyunların performansına önemli katkılar sağlar. SSD’lerin oyun performansına sağladığı katkılar şu şekildedir:

  • SSD yüklü olan masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarda daha oyun oynama aşamasına geçilmeden önce bilgisayarın işletim sisteminin başlatma süresinin çok daha hızlı olmasına olanak sağlar. Bir veri yüklemesi gerçekleştirirken normal bilgisayarlarda bu işlem birkaç dakika sürebilir iken SSD takılı olan bilgisayarlarda bu işlem çok daha kısa bir sürede gerçekleşir. Kısacası, SSD’li bilgisayarlarda işletim sistemi yüklemeleri çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. 
  • Depolama alanları sadece SSD’ler ile sağlanmaz. SSD’lerin yanı sıra HDD’ler de bulunmaktadır. Fakat SSD’ler HDD’ye oranla çok daha hızlı işlem gerçekleştirirler. Bu iki depolama arasında en belirgin fark, oyunların yüklenmesi için beklenecek süredir. SSD’ye sahip olan bilgisayarlarda oyunu oynamak için açtığınız her zaman oyunun yüklenmesi için çok daha kısa süre beklerken HDD’de bu süre daha uzun sürmektedir. Oyun oynamak için uzun vadeli bekleme sürelerinden bu şekilde kurtulmuş olur ve keyifli vakitlerin tadını çıkarabilirsiniz.
  • SSD’li bilgisayarlar kullanıcılara sorunsuz bir oyun deneyimi sunarlar. Kullanıcılar oyun oynadıkları esnada oyun içerisinde binlerce küçük okuma ve yazma işlemi gerçekleşir. Bu işlemler yüzlerce megabaytlık bir veriden oluşur. SSD’lerin sağladığı geniş bant aralığı, daha az gecikme ve istenilen verilere hızlı erişim sayesinde eşsiz bir oyun deneyimi sunar. Oyun esnasında herhangi bir takılma ya da donma olmadan kesintisiz oyunun tadını çıkarabilirsiniz. SSD’lerin aksine HDD’ler okuma yazma işleminin daha uzun sürede gerçekleşmesi ve manyetik plağın gecikmelere bağlı olarak takılmalara neden olmasından dolayı çeşitli sorunlar meydana getirir. Kesintilere uğrayan bir oyun deneyimi de kullanıcılar üzerinden olumsuz etkileri olacağından SSD kullanımı oyun performansını artırıcı katkılar sağlar. 

  Daha iyi bir oyun performansı sağlaması açısından SSD’lerin önemi oldukça fazladır. İlk kez bilgisayar kurulumu gerçekleştirecek kişiler bilgisayar özelliklerine dikkat etmelidir. CPU ve GPU’nun doğru seçilmesi ne kadar önemli ise SSD seçimi ve kullanılması da o kadar önemlidir. Bilgisayar işletim sisteminin daha hızlı açılması ve oyunların yükleme ve açılma hızlarının yüksek olması kullanıcılara zaman kazandırır. Oyuna başlamadan önce daha kısa bekleme süresi oyun performansını ve kullanıcı deneyimini oldukça artıracaktır. Ayrıca HDD’lere oranla daha az bozulma olasılığı bulunan SSD’ler uzun ve dayanıklı bir kullanım ömrü sunar.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir