Güncel Yaşam

Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır?

 • 72
 • Dropshipping hakkındaki soruları yanıtlamak ve nasıl yapılacağına dair bir yol haritası edinmek için doğru yerdesiniz! Dropshipping’in ne olduğunu, nasıl yapıldığını, avantaj ve dezavantajlarını sizler için içeriğimizin devamında derledik. 

  Dropshipping Nedir?

  Stoksuz e-ticaret anlamına gelen Dropshipping herhangi bir stok tutmadan yapılan satış modeli anlamına gelir.  Bu modelde perakendeciler ürünlerini toptan satın almak yerine müşteriler alışveriş yaptıkça ürünlerini tedarik ederler. Böylelikle ürünler önceden satın alınmamış olur ve onları kendi depolarında tutup bekletmek yerine doğrudan müşteriye kargolanarak ulaşır.  

  Bu yolla depolama, stok yönetimi ve uzun tedarik zincirleri gibi kalemlerle uğraşılmamış olur. Bu model ile ticaret yapmayı seçen perakendeci tedarikçi ve alıcı arasında köprü görevi görerek işleri kolaylaştırır. Alıcıya istenilen ürünleri sunarken tedarikçinin ürünlerinin hedef kitlesine ulaşmasını sağlar. Bir çeşit tedarik zinciri yönetimi modeli olan Dropshipping genellikle dört bölümden oluşur.

  1. Üreticiler; ürünleri üretir, toptan olarak perakendecilere ve toptancılara satar.
  2. Toptancılar; ürünleri üreticilerden alır, depolar ve daha yüksek bir fiyattan perakendecilere satarlar.
  3. Perakendeciler; ürünleri alır ve son tüketicilere satarlar.
  4. Tüketici; ürünü satın alır.

  Dropshipping Nasıl Yapılır?

  Dropshipping’i nasıl yapacağınız hakkında kafanız karışık olabilir. Bunu yapmanızın pek çok farklı yolu vardır. Peki adım adım Dropshipping nasıl yapılır?

  Dropshipping, sanal pazar yerlerinde veya özel bir e-ticaret sitesinde yapılabilir. Bu yüzden ilk olarak kendiniz için en uygun çeşidi seçmelisiniz. İşe sanal pazar yerlerinde mağaza açarak ya da bir e-ticaret sitesi açarak başlayabilirsiniz. İsterseniz her iki yöntemi de aynı anda kullanarak işinizi garantiye de alabilirsiniz. Böylelikle bu yöntemlerin aynı anda uygulanması size daha fazla satış kanalı sunacaktır. Ancak önemli bir nokta vardır ki bunları yaparken aynı zamanda tedarikçileriniz ile anlaşma sağlamanız gerekir. Mağazanızı ya da sitenizi açtıktan sonra tedarikçi ile anlaştığınızda satabileceğiniz ürünleri listeleyebileceksiniz. 

  Ürün listeleme süreçlerinde çoğunlukla XML entegrasyonu kullanılır. Eğer bir entegrasyon kullanmazsanız tüm ürünlerinizin özelliklerini, açıklamalarını veya görsellerini tek tek girmeniz gerekecektir. Bu yüzden tedarikçilerinizden XML verilerini almanız son derece önemlidir. Bu verileri girdikten sonra ürünleriniz kolaylıkla ve hızlı bir şekilde listelenir. Ardından satışa başlayabilirsiniz. Bu adımdan sonra yapmanız gereken en kritik iş, ürünleri doğru ve etkili bir şekilde pazarlamak olacaktır.

  Dropshipping Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

  Avantajları şu şekilde listelenebilir; 

  • Başlangıç maliyeti düşüktür. 
  • Ürünlerin stoklanması veya lojistiği ile ilgilenmeniz gerekmez.
  • Fazladan depo alanına veya çalışana ihtiyaç duymadan daha fazla satış hacmini aynı verimlilik ile korumanızı mümkün kılar.
  • Dropshipping’de ürünlerinizi önceden alıp depolamak zorunda kalmadığınız için esnek bir biçimde ürünlerinizi, kataloglarınızı ve belki de kulağa zor gelecek ama odaklandığınız hedef kitleyi bile kolaylıkla değiştirmeniz mümkün.

  Dezavantajları ise şöyledir; 

  • Dropshipping iş modeli lojistik ve kargo sorumluluğunu sizden alır. Ancak bu avantaj yanında bir dezavantaj ile gelir. Çünkü bu özellik ile birlikte müşterinin deneyiminin büyük bir bölümünü kontrol edemezsiniz.
  • Daha az sermaye gerektiren bir modeli olduğu için rekabet fazladır.
  • Dropshipping’de stoklu ticaret yapanlar gibi ürünleri almadan önce ya da sonra kontrol etme veya teyit etme şansınız yok. Günün sonunda müşterinin eline geçen ürün sizin elinizden değil başka bir firmanın deposundan çıkar. Bu sebeple tedarikçileriniz ve ürünleriniz konusunda seçici olmalısınız.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir