turknet logo

İnternet Terimleri

Optical Network Terminal (ONT) Nedir?

Ağustos, 2022
Paylaş
 • 8158
 • Optical Network Terminal (ONT) Nedir?

  Zamanımızda sürekli gelişen teknolojiden internet hızı da nasibini almıştır. Her gün daha hızlı olması için çeşitli yollar bulunmaya çabalanırken aynı zamanda hayatımıza da farklı terimler girmektedir. Bu terimler çoğu zaman akıl karıştırıcı olabilmekle birlikte anlamları veya ne için kullanıldıkları net olarak bilinmiyor. ONT de anlamı veya ne için kullanıldığı tam olarak bilinmeyen ya da akıl karıştırıcı olabilen terimlerden bir tanesi.  

  Optical Network Terminal (ONT) Nedir?

  Optical Network Terminal kısaca ONT türkçe anlamı tam olarak optik ağ terminali anlamına gelir. Genel anlamıyla fiber internet kullanımı için gerekli olan önemli bir öğedir denilebilir Bir kablolu modemde koaksiyel internet bağlantısı çıkışı olduğu gibi Optical Network Terminal de fiber bağlantılı modemler için bir çıkış noktası özelliği taşır. 

  ONT’nin asıl amacı ise fiber optik internet bağlantısı alabilmektedir. Fiber optik internet bağlantısı alabilmek için Optical Network Terminal yani ONT bir internet servis  sağlayıcısına (ISS) ile doğrudan iletişim kurabilmelidir.  Ek olarak Optical Network Terminal sadece fiber optik internet bağlantılarına özgü bir öğedir. Bundan dolayı ONT koaks üzerinden Ethernet, kablolu modem veya yönlendirici MoCA gibi cihazlar ile kullanıma uygun değildir.  Sonuç olarak Optical Network Terminal bir dönüştürücü cihazıdır. Aynı zamanda splitter görevi de üstlenebilir. 

  Optical Network Nasıl Çalışır?

  Optical Network Terminal kullanabilmek için fiber internetin olması gereklidir. ONT’in çalışması için en  gerekli olan unsur fiber internettir. Bunun yanı sıra Optical Network Terminal oldukça teknolojik bir yapıya sahiptir. Fiber interneti sağlayan fiber kablolar insan saç teli kalınlığında ve çok hassas üretilmiş bir cam ip üzerinden ışığın iletilmesi prensibi ile çalışmaktadır. Fiber ağda modem görevini ise Optical Network Terminal yani Türkçe adıyla Optik Ağ Terminali üstlenir. Optik Ağ Terminali ISP’niz ile iletişim kurabilmek için kızılötesi ışık darbeleri gönderir. 

  Böylece evde, ofis veya şirkette fiber ağ üzerinden internet bağlantısı kurmak mümkün hale gelir. Fiber internet bağlantısını Optical Network Terminal sayesinde kurduktan sonra bu interneti Wİ-Fİ sinyali ile dağıtılmasını sağlayabilirsiniz. Fiber internetin OPT üzerinden Wİ-Fİ ile dağıtılması kablolu modem ile internetin dağıtılmasına benzediği için bu işlem kullanıcılara oldukça tanıdık gelir. Zaten OPT’nin Wİ-Fİ üzerinden dağıtımında teknik olarak farklı olan şeyler kablolar ve kullanılan cihazlardır denilebilir.  

  ONT Ne İşe Yarar?

  ONT, evlerde, küçük çaplı iş yerlerinde, okullarda, ofisler ve firmalarda yani aklınıza gelebilecek her yer internetin daha hızlı kullanılmasını sağlayan fiber ağın bağlanılması ve kullanılması için kullanılan son teknoloji bir ağdır. Kullanıcılar bu ağ ile çok daha hızlı bir internete sahip olabilirler. Ama tabi bunun için öncelikle fiber ağdan internet kullanmak için gerekli fiber kabloların, fiber internetin kullanılması planlanan mekana bağlanmış ve gerekli cihazların buraya kurulmuş olması gereklidir. Fiber internet ağından internet kullanımı için en önemli cihazlardan biri de ONT’dir. Optical Network Terminal fiber internet için bir modem görevi görür. Gerekli sinyalleri alarak ve gerekli sinyalleri göndererek kullanıcıların fiber optik ağ üzerinden daha hızlı bir şekilde internet kullanmasını sağlar.  

  Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

  Optical Network Terminal ile fiber internet kullanımının birkaç avantajı bulunmaktadır. 

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar