İnternet Terimleri

Upload Nedir?

 • 90
 • Upload, internet bağlantısında hep önemli bir yere sahip olan ancak son yıllarda daha çok öne çıkmış kavramlardandır. İnternet dünyasında uzun yıllardır genel olarak dowload öne çıkmıştır kullanıcılar için. Herhangi bir dosya indirme işlemi daha çok yapıldığı için doğal olarak kullanıcılar da bu hıza önem veriyordu. Son yıllarda yaşanan gelişmeler bu durumu biraz değiştirdi. Dosya alışverişi artık sadece kendi cihazınıza indirmekle sınırlı değil. Bu sebeplerden evinde kullandığı internette upload hızlarına ekstra bir şekilde dikkat eder oldu internet kullanıcıları.

  Upload dilimizde daha çok yükleme hızı olarak kullanılıyor. Dowload’ın tam tersidir. Temelde internet ortamına bir dosya yükleme hızınızı ifade eder. Teknolojinin gelişmesi sadece internet ihtiyaçlarını değiştirmedi. Veri paylaşımı alışkanlıkları ve şekilleri de değişti. Daha çok ve daha yüksek hacimli veriler üretiliyor ve tüketiliyor. Bu yüzden internet ortamına yüklemek istediğimiz verilerin de hacimleri arttı. Bu verileri istediğimiz hızda veya kalitede internet ortamına aktarabilmek için yüksek hızlarda upload’a ihtiyacımız var.

  Upload test yaparak hızını öğrenebilirsiniz. Sitemizde yer alan testi kullanmak için hız testi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  Yüksek upload hızı için ne yapılmalı?

  İlk olarak internet servis sağlayıcılarından detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Yeni bir abonelik yapacaksanız eğer öncelik olarak upload hızlarına dikkat edebilirsiniz. Ancak servis sağlayıcıları ne vaat ederse etsin bulunduğunuz bölgede altyapı yetersizse eğer dilediğiniz hızları almanız zorlaşacaktır. Bu sebeple bulunduğunuz lokasyon birinci derecede önemli kriterler arasındadır.

  İnternet kullanımı sırasında hızlarınızı genel olarak yükseltmek için yapabileceğiniz bazı şeyler de vardır. Kablolu bağlantı günümüzde hala en etkili bağlantı türüdür. Kablosuz bağlantı kullanıyorsanız eğer bir Ethernet kablosu ile hız verimliliğini arttırabilirsiniz. Bunun haricinde yine apartman içi bağlantılarınız eskidiyse veya güçsüzse bunları da yenileyerek daha yüksek hız alma ihtimaliniz vardır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.