turknet logo

İnternet Terimleri

VPS (Virtual Private Server) Nedir?

Ocak, 2023
Paylaş
 • 6185
 • VPS (Virtual Private Server) Nedir?

  Kişisel bir blog, küçük bir internet sitesi veya bir e-ticaret sitesi kurmak isterken VPS (Virtual Private Server) ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu yazımızda VPS nedir, ne işe yarar ve özellikleri nelerdir? gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

  VPS (Virtual Private Server) Nedir? Ne İşe Yarar?

  VPS (Virtual Private Server) bir sanal sunucudur. Fiziksel bir sunucunun içinde çalışan birçok sanal sunucunun bölünmesiyle oluşur. Her bir sanal sunucu, kendi işletim sistemi, bellek ve disk alanı gibi özelliklere sahip olabilir. VPS, bir internet sitesi veya uygulama için gereken tüm kaynakları sağlar. Ancak bu kaynaklar fiziksel sunucunun diğer kullanıcıları tarafından paylaşılmaz.
  Bir sunucu, birçok internet sitesini barındırabilir. Bu şekilde her sunucu diğer hesaplardan bağımsız olarak çalışır ve aynı makinede depolama alanını paylaşır. Sanallaştırma teknolojisi kullanıcıların kendine ait özel kaynağa sahip olmasına olanak sağlar. Sunucunuza root erişimi sağlamak, projenizin hem esnekliğini hem de bağımsızlığını artırır.

  VPS Özellikleri Nelerdir?

  1. Sanallaştırma: VPS, fiziksel bir sunucunun sanal olarak bölünmesiyle oluşur. Bu sayede kullanıcılar kendi işlemlerini, verilerini ve uygulamalarını özel olarak kullanabilirler.

  2. Özelleştirme: Kullanıcıların ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilir. Örneğin bellek, işlem gücü ve depolama alanı gibi özellikler ayarlanabilir.

  3. Performans: Genellikle daha yüksek işlem gücü ve bellek sunarak performansı da yüksek tutar.

  4. Güvenlik: VPS, kullanıcıların verilerini ve işlemlerini koruma amacıyla güvenli bir ortam sunar.

  5. Esneklik: İhtiyaca göre esnek bir şekilde yapılandırılabilir. Daha fazla depolama alanı veya işlem gücü eklenmesine olanak tanır.

  6. Root erişimi: VPS’ler genellikle root(kök) erişimi sunar. Bu sayede kullanıcılar kendi işlemlerinin yürütüldüğü sanal ortamı kontrol edebilirler.

  7. IP Adresi: Bu sunucular genellikle kendi IP adresine sahiptir. Böylece kullanıcılar, kendi internet sitelerini ve uygulamalarını çalıştırabilir.

  8. Kontrol Paneli: Kontrol paneli sunarak kullanıcıların değişiklerine olanak tanır.

  9. İzolasyon: Her VPS, aynı fiziksel sunucuda çalışan diğer VPS’lerden izole edilir. Bu da VPS’in kaynaklarının ve performansının diğerlerinden etkilenmemesini sağlar.

  VPS Türleri Nelerdir?

  Windows VPS: Windows işletim sistemi kullanılarak oluşturulan VPS türüdür. Bu tür VPS’ler, Windows uygulamalarını çalıştırmak için kullanılabilir.

  Linux VPS: Linux işletim sistemi kullanılarak oluşturulan VPS türüdür. VPS’ler, Linux uygulamalarını çalıştırmak için kullanılabilir.

  Yönetilen VPS: Sağlayıcı tarafından yönetilir ve bakımı yapılır. Bu sayede, kullanıcılar VPS’lerinin yönetimiyle ilgilenmek yerine işlemlerine odaklanabilir.

  Yönetilemeyen VPS: Sağlayıcı tarafından yönetilmez ve bakımı yapılmaz. Kullanıcılar, VPS’lerinin yönetimini ve bakımını kendileri yapar.

  Bulut VPS: Bulut bilişim teknolojisi kullanılarak oluşturulur. Böylece, VPS’ler esnek bir şekilde saklanabilir ve kaynaklar dinamik olarak dağıtılabilir.

  Tam Yetkili VPS: Bu tür VPS size tek bir fiziksel sunucu üzerinde tam kontrol sağlar. Sunucunun tüm kaynaklarını ihtiyacınıza göre kullanabilirsiniz.

  Kapsayıcılı VPS: Tek bir fiziksel sunucu üzerinde yalıtılmış ortamlar oluşturmak için kapsayıcı teknolojisini kullanır. Kullanıcıların aynı sunucu üzerinde birden fazla yalıtılmış uygulama

  çalıştırmasına olanak tanır.

  Hibrit VPS: Farklı VPS türlerinin bir kombinasyonudur. Kullanıcıların gereksinimlerine göre farklı VPS türlerinin avantajlarını kullanmalarına olanak tanır.

  VPS Güvenli mi?

  VPS oldukça güvenilir bir seçenektir. VPS güvenliği, her örneği izole ederek sağlar. Paylaşılan bir hosting ortamında, internet siteleri ve diğer internet siteleriyle aynı kaynakları paylaşır. Ayrıca güvenlik açıklarından etkilenebilir. Ancak VPS, sunucuyu başkalarının kaynağına yönelik yoğun saldırılardan korur.

  VPS Sunucu ile Neler Yapılabilir?

  Bir VPS, genellikle bir internet sitesi bulundurmak için kullanılır. Buradaki internet sitesi ait dosyalarınız VPS’e yüklenecektir. Böylelikle Cpanel, veri tabanı yönetim yazılımı ve web sunucu yazılımı gibi gerekli tüm araçlar etkinleştirilir. Bir VPS bant genişliği ölçüsü görevi de görebilir.

  VPS’ın Avantajları Nelerdir?

  VPS’ın Dezavantajları Nelerdir?

  İnternet ilgili tüm süreçlerde yüksek internet hızına sahip olmak oldukça önemlidir. TurkNet olarak kendi altyapımızla hizmetini sunduğumuz GigaFiber ile 1.000 Mbps’ye kadar eşit indirme ve yükleme hızı sağlıyoruz. Altyapı sorgulama işlemi yaparak bulunduğunuz bölgedeki internet altyapısı hakkında bilgi alabilir ve ardından internet abonelik işleminizi başlatabilirsiniz.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar