İnternet Hızı

Modemin Kaç GHz Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 • 18
 • Modemler modellerine göre  2.4GHz ve 5GHz olmak üzere farklı GHz hızlarına sahiptir. İnternet bağlantınızı sağlarken ya da sahip olduğunuz modemler hangi hızda çalışıyor öğrenmek için öncelikle GHz nedir ve ne işe yarar inceleyelim.

  GHz Nedir? Ne İşe Yarar?

  GHz Gigahertz’in kısaltmasıdır ve işlemcilerin hızını ölçmek, potansiyel olarak ne dereceye kadar çalışabileceğini anlamak için kullanılan birimdir. Bir işlemcide bir saniyede gerçekleşen maksimum işlem sayısı GHz ile ifade edilir. Bu frekans birimi saat frekansını kullandığı için, saat hızı olarak da adlandırılmaktadır. GHz açısından daha yüksek dereceye sahip olan işlemciler, daha düşük olanlara istinaden daha fazla işlem yapabilir. GHz’nin sağladığı bazı faydalar şunlardır;

  • Özellikle bazı özel uygulamaların kullanılması gereken bilgisayarlar için GHz’nin yüksek olması uygulamaların daha hızlı çalışmasını sağlar. 
  • Verilerin hızlı işlenmesine olanak sağlayarak işlemleri kolaylaştırmada GHz hızı yardımcı olmaktadır.
  • GHz, direkt olarak performansı ölçmek için kullanıldığından, modemlerin performansı ile ilgili yaşanan bazı sorunların cevabını GHz ile bulmak mümkün olabilir.

  Modemin Kaç GHz Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  Kullandığınız modemin kaç GHz olduğunu anlamak için farklı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır;

  • Akıllı bir telefonun bağlandığı Wifinin kaç GHz olduğunu anlamak için ilk olarak telefondan “Ayarlar  >  Wi-Fi (Kablosuz Ağ)” seçeneği seçilmelidir.
  • Burada açılan ekrandan “ağ özellikleri” seçilmelidir. Android akıllı telefonlarda genellikle bu ayar dişli simgesi ile gösterilmektedir.
  • Bu ayarlarda, yine kullanılan akıllı telefonun modeline bağlı olarak frekans ayarları ya da ağ hızı ayarları karşınıza çıkacaktır.
  • Frekans ayarlarında direkt olarak bağlı olunan ağın 2,4 veya 5GHz olduğunu yazmaktadır.
  • Ağ hızı ayarlarında ise kullanılan hız 400 Mbps’nin üzerinde ise bu durum, bağlı olunan modemin 5GHz hızına sahip olduğunu gösterir. 
  • Eğer Apple bilgisayarlardan modemin hızını kontrol etmek isterseniz ilk olarak Option/Alt tuşuna basılı tutarak Wifi simgesine tıklamanız gerekmektedir. Burada açılan pencere, kullanılan Wifi hakkında pek çok bilgi vermektedir. Ayrıntılı bilgilere tıkladığınızda Wifi’nin hangi kanalı kullandığını gösteren “Kanal” sekmesi karşınıza çıkar, bu sekmenin yanında parantez içerisinde 2.4GHz veya 5GHz yazmaktadır. Böylece modeminizin frekansını öğrenebilirsiniz. 

  Daha İyi İnternet Hızı için Hangi GHz Tercih Edilmelidir?

  İki frekansın da sağladığı farklı avantajlar bulunmaktadır. Bu nedenle seçim yapılırken, kullanıcılar kendi ihtiyaçlarını doğru tespit etmeli ve hangi frekansın bu ihtiyaçlara uygun olduğunu bilmelidir. İki frekans arasındaki en önemli fark, internetin hızıyla alakalıdır. Bu nedenle kullanıcının ihtiyacı daha iyi bir internet hızı ise seçimini buna göre yapmalıdır. Bu noktada daha iyi internet hızı sağlayan GHz aşağıdakilere göre seçilebilir;

  • 2.4GHz, daha eski ve daha yaygın kullanılan bir frekans olduğu için yoğunluğu 5GHz’ye göre daha fazladır. Bu nedenle bu yoğunluk internet hızını zaman zaman düşürebilmektedir. 
  • Ancak 5GHz frekansa sahip modemler, uzak mesafelerde yeterli etkinliği sağlayamamaktadır. Modemin bulunduğu odadan uzak bir yerden internete bağlanmak için 2.4GHz frekans tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. 

  Modemler internet bağlantısının evimizdeki ya da iş yerimizdeki kalbi denilebilir. Bu nedenle kaliteli bir internet bağlantısı için, başka faktörlerle birlikte kaliteli bir modem de önemlidir. Güncel teknoloji ürünü modemleriyle birlikte kullanıcılarımıza eşsiz bir internet deneyimi yaşatmak için fiber internet kurulumunda ücretsiz modem desteği veriyoruz. Ayrıca sınırsız ve taahhütsüz internet seçenekleriyle birlikte altyapı sorgulamanızı yaparak hangi hizmetimizden yararlanabileceğinize bakabilir ve başvurunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir