Oyun Dünyası

Ping Nedir? Oyunda Ping Düşürmek için Ne Yapılabilir?

 • 278
 • İnternet artık hayatımızın en önemli parçalarından biri haline geldi. Hemen hemen her işimizi internet siteleri ya da mobil uygulamalar üzerinden halledebiliyoruz. Bu sebeple internetimizin kalitesi deneyimimizi direkt olarak etkiliyor. Genel olarak internet deneyimimizi de dowload ve upload hızıyla ölçümlüyoruz. Bu hızlar her ne kadar önemli olsa da bir başka değerlendirme kriteri daha var. Göz ardı edilen bu kriter Ping süresi olarak adlandırılıyor.
  Son yıllarda online oyun severlerin artışı sebebi ile Ping kavramı daha çok hayatımıza girdi. “Ping nedir?” sorusunun cevabını bu yazımızda detaylı inceleyerek akıllarda soru işareti bırakmamak istiyoruz.

  Ping Nedir?

  Son dönemlerde kullanıcılar “Ping nedir?, Ping süresi nedir?” gibi sorularla bu konuya ilgi göstermeye başladı. Ping internet bağlantımızdaki reaksiyon süresi olarak tanımlanır. Bunu biraz daha açmak gerekirse, cihazınızın verisinin bir başka bilgisayara gitme ve geri gelme süresidir. Aslında bu sebeple en çok online oyun severlerin dikkat ettiği bir şeydir. Ping’in temel olarak iki amacı vardır; veri yollanılan sunucunun uygun olup olmadığını ölçmek ve bu veri gidiş geliş hızını ölçümlemek.
  Ping süresi ne kadar düşükse oyun oynayış kaliteniz yükselir, gecikmeler azalır. Bir oyun sırasında ping süreniz 30 olarak ölçülüyorsa bunun anlamı verinizin 30 milisaniye içerisinde sunucuya gidip geri geldiğidir. Bu süre sizi oldukça mutlu ederken Ping süreniz 280 ölçülürse oyun sırasında donmalarla karşılaşırsınız. Ping sürenizi Ping ölçer kullanarak ölçümleyebilirsiniz. Hem internet hızınızı hem de ping değerlerinizi ping testi sayfamızdan test edebilirsiniz.

  Ping Neden Olur?

  İnternet kullanımında düzenli olarak bir veri alışverişi var. Ping de bu alışverişin sonunda doğan bir şey. Ancak bu Ping Neden Olur? Bu sorunun internet aleminde yüzlerce farklı cevabı bulunuyor. Spesifik karşılaşılan durumlardansa daha sık ve yüksek ihtimalli sebeplere bakacak olursak, bağlantı türü bu konuda en büyük etkenlerden birisidir. Yani ADSL, Fiber, 4G gibi bağlantı türlerinin hepsinin birbirinden farklı Ping değeri vardır. En sağlıklı bağlantı türü hangisi derseniz de Fiber bağlantı Ping sürelerinde en mutlu eden bağlantı türüdür.
  Bağlantı türünden sonra Ping süresini en çok etkileyen konu aynı bağlantı üzerinden farklı cihazlardan veya aynı cihazdan yapılan diğer işlemlerdir. Örneğin siz oyun oynarken başka bir cihazdan film veya dizi izleniyorsa, dosya indiriliyorsa Ping süreleri uzayabilir.

  İdeal Ping Süresi Nedir?

  “Ping kaç olmalı?” diye soran kullanıcılara söyleyellim; ideal ping süresi en düşük olandır. Ping süresi düştükçe bağlantı kaliteniz yükselir ve daha performanslı oyun oynayabilirsiniz. Bu sebeple aslında ping, özellikle oyun oynayanlar için hayati bir öneme sahip.

  Ping testi yaptıktan sonra en iyi sonuçlar genelde 20 ms.’nin altında olan sonuçlardır. Çoğu kullanıcı için bu süre abartı gelebilir. Ülkemizde fiber bağlantılar henüz çok yaygın olmadığı için internet kullanıcılarının genel olarak ping sorunu yaşadığını söyleyebiliriz. Biz en ideal olan sonucu söyledik. Bunun üzerinde olan sonuçlar, sayı yükseldikçe kaliteyi aşağı çekecektir.

  Ping Değeri Nasıl Ölçülür?

  İnternet hızı ölçmek birçok kullanıcı için artık rutin bir şey olsa da ping testi veya diğer adıyla ping ölçer bir çoğumuzun hayatına yeni girdi diyebiliriz. Ama evet ping değerinizi ölçmenin en iyi yolu bir çevrimiçi platform aracılığı ile test yapmak.

  Ping testi için de aynı hız testi gibi dünyada en çok Speedtest uygulaması kullanıyor. Siz isterseniz TurkNet’in ping testi aracını kullanarak da değerinizi öğrenebilirsiniz. Bu testi yaparken dikkat edilmesi gereken nokta ağı kullanan tüm cihazların bağlantısını kesmek gerekiyor. Ayrıca modeminize kablo ile bağlanmanız da doğru sonuç için önemli. Testi daha da detaylandırmak isterseniz kablolu ve kablosuz olarak yapabilir, farklı odalarda deneyebilirsiniz.

  Ping Değerinden Neler Etkilenir?

  Ping değeri yukarıda da bahsettiğimiz gibi en çok oyun oynayanlar için önemlidir. Ancak bu diğer kullanıcılar için önemsiz olduğu anlamına gelmez. Mesela bir internet sitesine girmek istiyorsunuz ancak çok geç yükleniyor veya takılmalar oluyor. İşte bunun sebebi de ping olabilir. Yani ben oyun oynamıyorum, beni ilgilendirmiyor diye düşünmemek lazım. Ping değerinin etkilediği başlıca konuları sizin için listeledik:

  Oyun

  Tabii ki listenin başında oyunlar var. Yüksek ping değerleri oyuncuların en büyük kabusudur. Özellikle çevrimiçi oyunlarda ping yüzünden oyundan soğumanız muhtemel. Oyunda olanları birkaç saniye sonra öğreneceğiniz için diğer oyuncularla rekabete girmeniz biraz zor olabilir.

  Görüntülü Arama

  Pandemi ile birlikte görüntülü aramaların sayısı tavan yaptı. Bu aramalar bazen sohbet etmek için bazen iş görüşmeleri için bazen de dersler için yapılabiliyor. Ama ses ve görüntünün uyuşmalık yaşadığı o aramaları bilir misiniz? Ya da ekranda donan kişileri. Evet bunlar yüksek ping değerinin sonuçları. Hem düşük hızlar hem de yüksek ping değerleri birleşince ortaya kalitesiz bir arama çıkıyor.

  Web Sayfalarının Yüklenmesi

  İnternet sitelerine girmek istediğimizde yaşanan sorunları bilirsiniz. Sayfanın yarısı gelir yarısı gelmez, görüntüler kayar. Bunlar da ping ile alakalı. Yani kısacası ne kadar düşük ping o kadar kaliteli bir internet deneyimi diyebiliriz.

  Oyunlarda Ping Neden Önemlidir?

  Online oyunların bağlantı hızı ve kalitesi için ping oldukça önemlidir. Ping süresi fazla olduğu zaman oyun donabilir, takılabilir veya oyun grafikleri daha uzun bir sürede tamamlanır. Bu sebeple oyun oynayanlar için ping düşürme veya ping azaltma oldukça önemlidir. Ev internetinizi aynı anda birkaç kişi kullanıyorsa, bir şeyler indiriyorsanız veri iletiminde gecikmeler yaşanabilir, yani ping değeriniz artar. Bağlandığınız sunucunun konuma uzaklığı da ping değerinizi arttırır. Türkiye’de yer alan DNS sunucularını kullanırsanız ping değeriniz düşer. Her bağlantı tipinin farklı ping değerleri vardır. En hızlı olan fiber altyapı genellikle en az ping değerine sahiptir. GigaFiber internet ise fiber internetten de daha hızlı olduğu için hız konusunda daha rahat edebilirsiniz. Bunun dışında yaşadığınız yerin santrale olan uzaklığı da internet hızınızı etkilediği için ping değerinizi etkileyebilir.

  Oyunlarda Ping Düşürmek için Ne Yapılabilir?

  Oyunları daha hızlı oynayabilmek için özellikle yüksek ping sorunu yaşayan kullanıcılarda ping düşürme oldukça gereklidir. Zaten iyi bir internet altyapısına sahip olmayan oyuncuların en çok araştırma yaptığı konu “ping nasıl düşürülür?” ya da “oyunda ping nedir?” oluyor. Oyun oynarken ethernet kablosu kullanırsanız sinyalle ilgili sorunlar yaşamazsınız ve ping değeriniz düşer. Eğer ping sorununuz ciddiyse ethernet kablosu en etkili çözümdür. Online oyunlar için ping değeriniz 0-30 ms olmalıdır. Eğer oyun oynamıyorsanız bu değer 80’e kadar çıkabilir. Fakat bunun üzerindeki değerlerde hem oyunlarda hem de videolarda kalite ve bağlantı sorunları yaşayabilirsiniz. İnternetinizi birden fazla kişi kullanıyorsa ve altyapınız iyi değilse ping miktarınız artar. Oyun oynarken tek bir cihazın bağlı olması ping değerinizi düşürecektir. Bunun dışında eğer oyun oynarken sorun yaşıyorsanız bilgisayarınızdaki çalışan tüm programları kapatıp indirmeleri durdurmanız ping miktarınızı düşürebilir. Bu yapması en kolay şeydir bu sebeple sorun yaşadığınızda ilk önce çalışan diğer programları kapatmayı deneyebilirsiniz. Ping değerini yükselten bir diğer sorun ise virüslerdir. Bilgisayarınızda bulunan bir virüs ping değerinin düşmesini engelliyor olabilir. Bu yüzden antivirüs programlarını kullanmanızda da fayda var. Bütün bunlara rağmen ping değeriniz hâlâ düşmüyorsa operatörünüzden yardım alabilirsiniz.

  Oyunda ping düşürmek için TurkNet GigaFiber internet hizmetinden faydalanabilirsiniz. TurkNet kendi altyapısıyla fiber internet‘ten daha hızlı bir internet hizmeti sunuyor.

   

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir