turknet logo

Oyun Dünyası

Ping Nedir? Oyunda Ping Düşürmek için Ne Yapılabilir?

Ocak, 2022
Paylaş
 • 31613
 • Ping Nedir? Oyunda Ping Düşürmek için Ne Yapılabilir?

  İnternet artık hayatımızın en önemli parçalarından biri haline geldi. Hemen hemen her işimizi internet siteleri ya da mobil uygulamalar üzerinden halledebiliyoruz. Bu sebeple internetimizin kalitesi deneyimimizi direkt olarak etkiliyor. Genel olarak internet deneyimimizi de dowload ve upload hızıyla ölçümlüyoruz. Bu hızlar her ne kadar önemli olsa da bir başka değerlendirme kriteri daha var. Göz ardı edilen bu kriter Ping süresi olarak adlandırılıyor.
  Son yıllarda online oyun severlerin artışı sebebi ile Ping kavramı daha çok hayatımıza girdi. “Ping nedir?” sorusunun cevabını bu yazımızda detaylı inceleyerek akıllarda soru işareti bırakmamak istiyoruz.

  Ping Nedir?

  Ping internet bağlantımızdaki reaksiyon süresi olarak tanımlanır. Bunu biraz daha açmak gerekirse, cihazınızın verisinin bir başka bilgisayara gitme ve geri gelme süresidir. Aslında bu sebeple en çok online oyun severlerin dikkat ettiği bir şeydir. Ping’in temel olarak iki amacı vardır; veri yollanılan sunucunun uygun olup olmadığını ölçmek ve bu veri gidiş geliş hızını ölçümlemek.
  Ping süresi ne kadar düşükse oyun oynayış kaliteniz yükselir, gecikmeler azalır. Bir oyun sırasında ping süreniz 30 olarak ölçülüyorsa bunun anlamı verinizin 30 milisaniye içerisinde sunucuya gidip geri geldiğidir. Bu süre sizi oldukça mutlu ederken Ping süreniz 280 ölçülürse oyun sırasında donmalarla karşılaşırsınız. Ping sürenizi Ping ölçer kullanarak ölçümleyebilirsiniz. Hem internet hızınızı hem de ping değerlerinizi ping testi sayfamızdan test edebilirsiniz. Ayrıca internet bağlantınızın hızını öğrenmek için hız testi yapabilirsiniz.

  Ping Neden Olur?

  İnternet kullanımında düzenli olarak bir veri alışverişi var. Ping de bu alışverişin sonunda doğan bir şey. Ancak bu Ping Neden Olur? Bu sorunun internet aleminde yüzlerce farklı cevabı bulunuyor. Spesifik karşılaşılan durumlardansa daha sık ve yüksek ihtimalli sebeplere bakacak olursak, bağlantı türü bu konuda en büyük etkenlerden birisidir. Yani ADSL, Fiber, 4G gibi bağlantı türlerinin hepsinin birbirinden farklı Ping değeri vardır. En sağlıklı bağlantı türü hangisi derseniz de Fiber bağlantı Ping sürelerinde en mutlu eden bağlantı türüdür.
  Bağlantı türünden sonra Ping süresini en çok etkileyen konu aynı bağlantı üzerinden farklı cihazlardan veya aynı cihazdan yapılan diğer işlemlerdir. Örneğin siz oyun oynarken başka bir cihazdan film veya dizi izleniyorsa, dosya indiriliyorsa Ping süreleri uzayabilir.

  Oyunlarda Ping Neden Önemlidir?

  Online oyunların bağlantı hızı ve kalitesi için ping oldukça önemlidir. Ping süresi fazla olduğu halde oyun donabilir, takılabilir veya oyun grafikleri daha uzun bir sürede tamamlanır. Bu sebeple oyun oynayanlar için ping ve ping düşürme oldukça önemlidir. Ev internetinizi aynı anda birkaç kişi kullanıyorsa, bir şeyler indiriyorsanız veri iletiminde gecikmeler yaşanabilir, yani ping değeriniz artar. Bağlandığınız sunucunun konuma uzaklığı da ping değerinizi arttırır. Türkiye’de yer alan DNS sunucularını kullanırsanız ping değeriniz düşer. Her bağlantı tipinin farklı ping değerleri vardır. En hızlı olan fiber altyapı genellikle en az ping değerine sahiptir. GigaFiber internet ise fiber internetten de daha hızlı olduğu için hız konusunda daha rahat edebilirsiniz. Bunun dışında yaşadığınız yerin santrale olan uzaklığı da internet hızınızı etkilediği için ping değerinizi etkileyebilir.

  Oyunlarda Ping Düşürmek için Ne Yapılabilir?

  Oyunları daha hızlı oynayabilmek için ping düşürme oldukça gereklidir. Oyun oynarken ethernet kablosu kullanırsanız sinyalle ilgili sorunlar yaşamazsınız ve ping değeriniz düşer. Eğer ping sorununuz ciddiyse ethernet kablosu en etkili çözümdür. Online oyunlar için ping değeriniz 0-30 ms olmalıdır. Eğer oyun oynamıyorsanız bu değer 80’e kadar çıkabilir. Fakat bunun üzerindeki değerlerde hem oyunlarda hem de videolarda kalite ve bağlantı sorunları yaşayabilirsiniz. İnternetinizi birden fazla kişi kullanıyorsa ve altyapınız iyi değilse ping miktarınız artar. Oyun oynarken tek bir cihazın bağlı olması ping değerinizi düşürecektir. Bunun dışında eğer oyun oynarken sorun yaşıyorsanız bilgisayarınızdaki çalışan tüm programları kapatıp indirmeleri durdurmanız ping miktarınızı düşürebilir. Bu yapması en kolay şeydir bu sebeple sorun yaşadığınızda ilk önce çalışan diğer programları kapatmayı deneyebilirsiniz. Ping değerini yükselten bir diğer sorun ise virüslerdir. Bilgisayarınızda bulunan bir virüs ping değerinin düşmesini engelliyor olabilir. Bu yüzden antivirüs programlarını kullanmanızda da fayda var. Bütün bunlara rağmen ping değeriniz hâlâ düşmüyorsa operatörünüzden yardım alabilirsiniz.

  Oyunda ping düşürmek için altyapı sorgulama işlemi yaptıktan sonra çıkan sonuca göre TurkNet olarak kendi altyapmızla sunduğumuz GigaFiber hizmetinden faydalanabilirsiniz.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar