SSS_1200_400.jpg

Sıkça Sorulan Sorular

TurkNet olarak KOBİ’lerin interneti iş için kullandığını ve bireysel müşterilerimize göre farklı ihtiyaç ve önceliklere sahip olduklarını biliyoruz. Bu nedenle, TurkNet İŞ İletişim Paketlerimizde iş devamlılığını ön planda tutarak, Türkiye’de bir ilk olan 4 saatte ücretsiz yerinde destek ve KOBİ’lere özel telefon destek hattı gibi hizmetleri abonelikle birlikte ücretsiz olarak sunuyoruz. Üstelik, yeni internet hattı tesisi durumunda aynı destek ekibimiz işyerinize gelip tüm kurulumu yapıyor.

TurkNet İŞ İletişim Paketlerimizle, AKN’siz kotasız sınırsız yüksek hızlı interneti yüksek upload (veri yükleme) hızı ile birlikte, iş sürekliliğini garanti altına alan destek hizmetleri ile birlikte sunuyoruz. Yanında her yöne* 1.000 dakika konuşma içeren sabit telefon hizmetiyle birlikte paketlerimize çok uygun fiyatlarla sahip olabiliyorsunuz.

Üstelik hizmet kalitemize o kadar güveniyoruz ki, tüm bu özellikleri çok avantajlı fiyatlarla taahhütsüz olarak sunuyoruz.

+ Ne içeriyor?

TurkNet İŞ İletişim Paketlerimizde 100 Mbps’e kadar hız, 4 Mbps’ye kadar upload hızını, AKN'siz, kotasız limitsiz ve taahhütsüz olarak sunuyoruz, yanında da her yöne* 1000 dakika içeren sabit telefon hizmeti veriyoruz. Üstelik TurkNet İŞ İletişim Paketleri abonelerimize herhangi bir kesinti/arıza durumunda 4 saatte ücretsiz yerinde destek hizmeti veriyoruz. Özetle bir iletişim paketinden beklediğiniz herşey ve ötesi TurkNet İŞ İletişim Paketlerimizde... Paketlerimizi incelemek için tıklayın.

+ 4 Saatte Yerinde Destek Hizmeti nedir?

Herhangi bir internet ya da telefon arızası yaşadığınızda uzaktan çözülemeyen durumlarda, saha ekibimiz en geç 4 saatte iş yerinize gelir ve soruna müdahale eder. Detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

+ Yerinde Kurulum hizmeti nedir?

Hizmetinizi başlatmak için yeni hattınızı, konusunda deneyimli saha ekibimiz ile kuruyoruz, işyerinize kadar geliyor, tüm bağlantılarınızı gerçekleştiriyor, internetinizi ve telefon hizmetinizi teslim ediyoruz. Detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

+ AKN'siz paket bana ne sağlar?

AKN'siz paketle hiçbir limit olmaksızın interneti sınırsızca kullanabilirsiniz. AKN (Adil Kullanım Noktası) uygulamalarında, internet kullanımınız belirlenen aylık kullanım seviyesine ulaştığında hızınız 3 Mbps, 4 Mbps gibi hızlara düşürülür ve ayın sonunda yeniden normal hızınıza döner. AKN seviyenizi yükseltmek için ekstra ücret ödemeniz gerekir. TurkNet sürekli hızlı internete gereksinim duyan KOBİ’lere AKNsiz, limitsiz yüksek hızlı internet sunar.

+ Taahhütsüz paket bana ne sağlar?

Taahhütsüz paket demek, indirimli fiyatlar için belli bir süre o operatörde kalmak gibi bir söz vermenize gerek olmayan, özgür bir abonelik demektir. TurkNet’te indirimli fiyatlar sunmak için sizden 2 yıl bizle kalma sözü istemeyiz, onun yerine hizmet kalitemizle bizi tercih etmenizi sağlamaya çalışırız. Bir gün herhangi bir nedenle hizmetimizi sonlandırmak isterseniz, size taahhüt bozma bedelleri çıkarmayız.

+ TurkNet’in sunduğu hızlar nelerdir?

TurkNet İŞ İletişim paketleri 35 Mbps’ye kadar ve 100 Mbps’ye kadar hızlı iki yüksek hız seçeneği sunar. Bu paketlerin upload (yükleme) hızları da sırasıyla 3 Mbps ve 4 Mbps’dir.

+ Yüksek upload (yükleme) hızı ne işime yarar?

Bireysel kullanıcılar ve çoğu işyeri, interneti download (indirme) ağırlıklı kullanır. Ancak bazı işler internete ya da müşteriye yüklü dosya paylaşımını gerektirdiğinden yükleme hızı da işin gereği olarak önem kazanır. Ayrıca yüksek upload (yükleme) hızı aslında download (indirme) performansınızı da olumlu etkiler. Bu nedenle TurkNet olarak İŞ İletişim paketlerimizin tümünde yüksek download (indirme) hızına ek olarak yüksek upload (yükleme) hızı bir standarttır.

+ Abonelik için nasıl başvururum?

Abonelik için hemen buraya tıklayabilir ya da bizi 0 850 288 30 30 numaralı KOBİ destek hattımızdan arayabilirsiniz.

+ Başvuru için gerekli evraklar nelerdir?

Vergi Levhası, İmza Sirküsü, T.C. Kimlik Fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi, Vekil durumu varsa Vekaletname ve T.C. Kimlik Fotokopisi, Müşterek durumu var ise Müşterek imzası ve T.C. Kimlik Fotokopisi

+ Başvuru sonrası aşamalar nelerdir?

Web sitemizden yaptığınız başvurularınızda KOBİ Satış Danışmanımız sizi 24 saat içinde verdiğiniz iletişim numarasından arayarak hizmetle ilgili detaylı bilgi verir ve imzalamanız için size sözleşmelerinizi gönderir. Telefonla yaptığınız başvurularda direkt KOBİ Satış Danışmanımız ile görüşürsünüz. Danışmanımız size hizmetle ilgili detaylı bilgi verir ve imzalamanız için sözleşmelerinizi gönderir.

+ Başka bir operatörden TurkNet’e geçmek için önce eski aboneliğimi mi iptal etmeliyim?

Aslında buna gerek yok. Başka operatörden TurkNet’e geçmek için doğrudan TurkNet’e başvurmanız yeterlidir. TurkNet sizden aldığı belgelerle operatörler arası sistem aracılığıyla diğer operatörden geçiş işleminizi bizzat yapmaktadır. Bu sistemle yaptığınız geçişlerde maksimum 2 saat kesinti ile geçiş işleminiz tamamlanır ki uygulamada bu kesinti süresi çok daha azdır.

Kendiniz iptal ettirme yöntemini seçerseniz, diğer hizmetin iptali ile yeni hizmetin aktivasyonunun zamanlamasının denk getirmeniz çok zor olacaktır ve kesinti yaşama ihtimaliniz yükselecektir.

+ Başka bir operatörden TurkNet’e geçerken kesinti yaşar mıyım?

Başka operatörden TurkNet’e geçiş için TurkNet'e başvurduğunuzda, maksimum 2 saat kesinti ile geçiş işleminiz tamamlanır ki uygulamada bu kesinti süresi çok daha azdır.

+ Başka bir operatörde devam eden taahhüdüm konusunda TurkNet beni destekler mi?

Başka bir operatörde taahhüdünüz devam ediyorsa, diğer operatörün size yansıtacağı taahhüt bozma bedelinin 150 TL’ye kadarlık kısmını karşılıyoruz. 6 ay boyunca faturalarınızda 25 TL’lik indirim veriyoruz.

+ Yeni bir internet ve telefon hattı almam ne kadar sürer?

Abonelik evraklarınızın TurkNet’e ulaşmasının ardından ortalama 7 gün içerisinde hizmetimizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Internet ve telefon hizmetinizin aktivasyonu tamamlandığında SMS ve e-posta ile bilgilendirileceksiniz.

+ Aktivasyon Ücreti var mı?

TurkNet İŞ İletişim Paketlerimizde aktivasyon ücretleri hediyedir.

+ Aboneliğim aktif hale geldi, hizmeti kullanmak için ne yapmalıyım?

TurkNet İŞ İletişim Paketlerinde yeni internet tesislerinde yerinde kurulum hizmeti sunuyoruz. Saha destek ekibimiz randevu alarak işyerinize geliyor ve tüm kurulumu (modem kurulumu, kablo kontrolleri, gerekli ise kablo çekme vb) gerçekleştiriyor ve internetinizi kullanıma hazır şekilde size teslim ediyor.

Kurulum hizmetimiz hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

+ Mevcut modemimle TurkNet internet hizmetinden faydalanabilir miyim?

Evet, mevcut modeminizle de TurkNet internet hizmetini kullanabilirsiniz. Size SMS ile gönderilen kullanıcı adı ve şifrenizi mevcut modeminizde ilgili alanlara girmeniz yeterlidir.

+ İnternetimi farklı bir adrese taşıyabilir miyim?

TurkNet internet aboneliğinizi nakil talebinde bulunarak yurtiçinde telefon altyapısı olan her yere taşıyabilirsiniz.

Dilediğiniz zaman kobimusterihizmetleri@turknet.net.tr adresine mail yazarak ya da 0850 288 30 30 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak nakil işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Başvurunuz sonrası, 7 iş günü içerisinde nakil işlemleriniz tamamlanmaktadır. İşlemleriniz tamamlandığında iletişim numaranıza gönderilecek SMS ile bilgilendirileceksiniz.

+ İnternetimi bir süreliğine kullanmayacağım ne yapmalıyım?

İnternet hizmetinizi kullanmadığınız süre boyunca aboneliğiniz kapanmadan dilerseniz dondurma hizmetimizinden yararlanabilirsiniz. Dondurma hizmetimiz ücretsiz olup dondurma hizmetini kullanıldığı aylar için faturanıza herhangi bir ücret yansıtılmamaktadır. Dilediğiniz zaman 0850 288 30 30 numaralı KOBİ Destek Hattımızı arayarak müşteri temsilcimizden internet hizmetinizin dondurulmasını talep edebilirsiniz.

+ İnternet hizmetini dondurma sınırı var mı?

Bir yılda en fazla 180 gün olacak şekilde yılda en fazla 2 kez internet hizmetinizi dondurma hakkınız bulunmaktadır.

+ Statik IP istiyorum, ne yapmalıyım?

Dilediğiniz zaman 0850 288 30 30 numaralı KOBİ Destek Hattımızı arayarak Statik IP talebinde bulunabilirsiniz.

Statik IP tanımlama işlemi gerçekleştiğinde iletişim numaranızdan arayarak size bilgi veriyoruz.

+ VDSL nedir, ADSL’den farkı nedir?

VDSL (Very-high-bitrate Digital Subscriber Line), ADSL’den çok daha yüksek hızlara olanak verir. Sinyalin güçlü olarak aktarılabildiği noktalarda 100 Mbps’e kadar hıza ulaşılabilir. VDSL teknolojisi bakır telefon hatlarını çok daha verimli şekilde kullanır. Santrale ne kadar yakınsanız alabileceğiniz maksimum hız o derece artacaktır. Ayrıca, altyapının ve iç tesisatın kalitesi de VDSL verimliliğini etkiler.

+ Aldığım hızı ne etkiler?

Aldığınız hızı santrale olan uzaklığınız, santralden iş yerinize kadar olan altyapının kalitesi, altyapı üzerindeki arızalar, sinyal gürültüsü, aynı anda çok sayıda kişinin aynı altyapı üzerinden interneti kullanması, iç tesisatınız, modeminiz, modeminizin ayarları gibi pek çok unsur etkiler. Ayrıca internetin kablosuz kullanımı da hızın azalmasına sebep olur.

+ Yüksek upload(yükleme) hızı ne işime yarar?

Bireysel kullanıcılar ve çoğu işyeri interneti download (indirme) ağırlıklı kullanır. Ancak bazı işler internete ya da müşteriye yüklü dosya paylaşımı gerektirdiğinden yükleme hızı da işin gereği olarak önem kazanır. Ayrıca yüksek upload (yükleme) hızı aslında download (indirme) performansınızı da olumlu etkiler. Bu nedenle TurkNet olarak KOBİ paketlerimizin tümünde yüksek download (indirme) hızına ek olarak yüksek upload (yükleme) hızı bir standarttır.

+ En iyi performans için hangi modemi kullanmalıyım?

Yüksek hızlı VDSL'den faydalanmak için VDSL modem kullanmalısınız.

+ TurkNet İŞ İletişim Paketlerindeki telefon hizmetinin avantajları nedir?

TurkNet İŞ İletişim paketlerinde internet ile birlikte her yöne* 1.000 dakika içeren sabit telefon hizmetini çok avantajlı fiyatlarla sunar.
*Bu 1000 dakika, yurt içi cep telefonlarına, şehir içi ve şehirler arası sabit numaralara, uluslararası birinci kademe ülkelerinin sabit numaralarına, 444’lü ve 3 haneli özel servis numaralarına doğru yapılacak aramaları kapsar.

+ 1.000 dakika konuşma paketine neler dahil?

Yurtiçi cep telefonlarına, şehir içi ve şehirler arası numaralara, uluslararası birinci kademe ülkelerinin sabit numaralarına, 444’lü ve 3 haneli özel servis numaralarına doğru yapılacak aramalar dahildir.

+ Eski telefon numaramı kullanabilir miyim?

Evet, halihazırda bir ya da daha fazla sabit telefon numaranız varsa, aynı telefon numaralarını kullanmaya devam edebilirsiniz. Bazı operatörler fiber hizmet verdikleri yerlerde VOIP teknolojisi üzerinden telefon hizmeti veriyorlar. Böyle bir hizmet kullanıyorsanız telefon numaranızı TurkNet’e taşıyamayabiliriz, o zaman size yeni bir numara tahsis ederiz.

+ Yeni telefon numarası verebiliyor musunuz?

Evet, TurkNet sabit telefon hizmeti ile yeni bir telefon numarası alabilirsiniz.

+ Telefon hattımda herhangi bir yöne kısıtlama yapabilir miyim?

Evet. Dilerseniz KOBİ destek hattımızı arayarak telefon hatlarınızı, şehir içi, şehirler arası, uluslararası ve mobil telefon yönlerine doğru yapılan aramalara kısıtlayabilirsiniz.

+ TurkNet’in KOBİ'lere özel olarak verdiği destek hizmetleri nelerdir?

Diğer operatörlerden farklı olarak TurkNet’te sadece KOBİ müşterilerimize özel ayrı bir destek hattı vardır (0850 288 30 30). Bu hattı aradığınızda ortalama 30 sn içinde işi sadece KOBİ'lere destek vermek olan bir uzmana ulaşırsınız. Ayrıca uzaktan müdahale ile çözülemeyen arıza durumlarında TurkNet İŞ İletişim Paketi abonelerimize, yine Türkiye’de sadece TurkNet tarafından sunulan, 4 saatte ücretsiz yerinde destek hizmeti sağlarız. İşyerinize 4 saatte ulaşacak olan saha destek ekibimiz, tüm kontrolleri yapar ve arızayı gidermek için gerekli işlemleri yerine getirir.

+ Teknik bir sorunla karşılaştığımda nasıl destek alabileceğim?

Bize her zaman sadece KOBİ’lere özel 0850 288 30 30 numaralı TurkNet KOBİ Destek Hattımız’dan ulaşabilir, Online İşlemler’den kayıt bırakabilirsiniz.

+ Çağrı Merkezinizin çalışma saatleri nelerdir?

Çağrı Merkezimiz iş saatlerinize uygun olarak haftaiçi günler ve Cumartesi günü 08:00-20:00 arasında hizmet vermektedir.

Bu saatlerin dışındaki ihtiyaçlarınız için Online İşlem Merkezimizden kayıt bırakabilirsiniz. Talebiniz ertesi gün işleme alınacaktır (Pazar günü hariç.)

+ Saha ekibiniz var mı?

Kurulum hizmeti için ve arıza durumunda müdahale için saha destek ekiplerimiz var. TurkNet İŞ İletişim Paketleri kapsamında bir arıza durumunda saha destek ekibimiz 4 saatte kapınızda.

+ Saha ekibiniz hangi gün ve saatlerde hizmet verir?

Saha ekibimiz yine çalışma saatlerinize uygun olarak haftaiçi günler ve Cumartesi günü 08:00-18:00 arasında hizmet vermektedir.

+ Arızalara müdahale edilme süresi ne kadar?

TurkNet İŞ İletişim Paketleri için, saha destek ekibimizin kesinti ve arızalara müdahale süresi 4 saattir. Çalışma günlerinde saat 14:00’e kadar iletilen arızalara aynı gün, saat 14:00’ten sonra gelen arıza taleplerine ise ertesi gün müdahale edilmektedir.

Online İşlem Merkezimizde 7 gün 24 saat aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz:

  • Aboneliğinizle ilgili detaylı bilgileri ve evrakları incelemek
  • Aboneliğinizdeki iletişim bilgilerinizi, güvenli internet tercihlerinizi güncellemek
  • Fatura tercihlerinizi görmek ve değiştirmek
  • Faturalarınızı incelemek, yazdırmak ve kredi kartı ile ödemek
  • Otomatik ödeme talimatı vermek
  • Online İşlemler Merkezi ve modem şifrelerinizi değiştirmek
  • Hizmet dondurma talebi vermek
  • Destek talebi girmek
  • Tüketici şikayet kaydı oluşturmak

+ Faturam neleri içerir?

Faturanız her ayın ilk günü basılır ve , ilgili ayın paket ücretleri ve varsa geçmiş ayın paket dışı kullanımları (sabit telefon hizmeti) ve yine varsa gecikme ücreti gibi diğer ücretler yer alır.

İlk faturanız, abonelik başlangıcınızın gerçekleştiği ayı takip eden ayın ilk günü gününde oluşacağından, ilgili ayın paket ücretleri ile birlikte önceki ayın (abone olduğunuz ayın) kısmi paket ücretlerini ve varsa önceki aydaki paket dışı kullanımları ve yine varsa kurulum hizmet bedelini (yeni tesis internet sözkonusuysa) içermektedir.

+ Faturamı sadece e-posta olarak alabilir miyim?

Evet. Fatura tercihinizi abone olurken ya da daha sonra KOBİ Destek Hattı yetkililerimize bildirerek veya Online İşlemler Merkezinden her zaman değiştirebilirsiniz.

+ TurkNet faturalarımı masraf olarak gösterebiliyor muyum?

Evet. TurkNet internet ve telefon faturalarınızı muhasebesel olarak masraf olarak gösterebilirsiniz. Aboneliğinizin şirket ünvanınız ile aynı isme olduğuna dikkat etmelisiniz.

+ Faturam ne zaman geliyor?

Faturalarınız ayın ilk on günü içinde elinize ulaşıyor.

+ Faturamın son ödeme tarihi ne?

Son ödeme tarihi ayın son gününden 7 gün önceki iş günü. Genellikle ayın 20’si ile 25’i arasına denk geliyor.

+ Faturamı nasıl ödeyebiliyorum?

Faturalarınızı kredi kartınızla Online İşlemler Merkezimizden ya da 0850 288 30 30 numaralı KOBİ Destek Hattımızdan ödeyebilirsiniz. Bu kanallardan otomatik ödeme talimatı da verebilirsiniz.

Ayrıca, buraya tıklayarak kolayca ulaşabileceğiniz anlaşmalı ödeme noktalarımızdan ödeme yapabilirsiniz.

Telefon ve internet bir arada hizmet kullanıyorsanız Abone Numaranız 6 hanelidir; bu numara hizmetleriniz aktive olduğunda e-posta ve SMS ile sizinle paylaşılacak olup ayrıca fatura üzerinde sağ üst köşesinde bulunan “ABONE NO” alanında yer almaktadır.

+ Ödemem gecikirse ne oluyor?

Faturanızı son ödeme tarihinden sonra ödememeniz durumunda, faturanıza günlük %0,065 oranında gecikme ücreti yansıyor. Faturanızı ödemezseniz ayın 10'unda hizmet/lerinizi geçici olarak kısıtlıyoruz. Bu kısıtlamayı yaparsak hizmetinizi açtırmak için fatura bedelinize ve gecikme faizine ek olarak 39 TL Hizmet Kısıtlama ve Açma Ücreti ödenemeniz gerekiyor. Takip eden ayın sonuna kadar ödeme yapmamanız durumda da hizmet/leriniz kapatılmaktadır.

+ Hizmet Kısıtlama ücreti var mı?

Bir önceki döneme ait faturanızı ödemezseniz ayın 10'unda hizmetiniz kısıtlanır. Ödeme yaptıktan sonra ilk faturanıza 39 TL Hizmet Kısıtlama ve Açma ücreti yansıtılır.

+ Neden bu ücreti alıyoruz?

Hizmetiniz faturanızı ödemediğinizden dolayı kesildiğinde, ödemenizi yaptıktan sonra hizmetinizin devam etmesini sağlamak için bazı maliyetlerimiz oluyor. Bu sebeple, Hizmet Kısıtlama Açma Ücreti almak durumundayız.

+ Nakil ücreti var mı?

Nakil durumunda, internet hizmeti için internet hizmeti başına 60 TL, telefon için ise her bir hat başına 30 TL ücret bir defaya mahsus faturanıza yansıtılır.

+ Hizmet Dondurma ücreti var mı?

Hizmet Dondurma ücretsizdir. Bir yılda en fazla 180 gün olmak üzere yılda en fazla 2 kez internet hizmetinizi dondurma hakkınız bulunmaktadır.

+ Statik IP ücreti var mı?

Statik IP ücretimiz KOBİ’lere özel aylık 12 TL’dir. Kullandığınız süre boyunca her ay faturanıza yansıtılacaktır.

TurkNet, Türkiye genelinde yaygın bir Telekomünikasyon Şebekesine sahiptir. TurkNet Şebekesindeki yedekli erişim hatlarına ve altyapıya sahip Erişim Noktaları, TurkNet’in kendi altyapısı ile donanmış, TurkNet tarafından işletilmektedir. Detaylı bilgi için:https://turk.net/hakkimizda/altyapimiz/

+ TurkNet, Türk Telekom’un bayisi mi?

Hayır, TurkNet ayrı şirket, Türk Telekom ayrı şirket. Biz 23 yıldır Türkiye’de alternatif telekom operatörü olarak faaliyet veriyoruz. Marka isimlerimiz benzer olduğu için bazen karıştırılabiliyor. Aslında Türk Telekom 1995 yılına kadar PTT adıyla çalışıyordu. Biz de TurkNet’i aynı yıl kurduk. Karışıklık biraz da oradan geliyor olabilir.

+ TurkNet, Türk Telekom’un altyapısını mı kullanıyor?

Türkiye’de tüm internet servis sağlayıcıları kendi fiber optik şebekeleri dışında devletin ortak altyapısını kullanır. Bu altyapı sanıldığının aksine Türk Telekom’a ait değildir. Bu altyapı 1940’lardan beri milletçe parasını ödediğimiz, değeri 200 Milyar TL’nin üzerinde olan, milli altyapımızdır. Türk Telekom, 2004 yılında özelleştirildiğinde, devlete ait bu altyapıyı işletme ve geliştirme sorumluluğunun bir özel şirkete verilmesi gerekliliği doğmuştur. Bu ihaleyi de 25 yıl için Türk Telekom almıştır ve bu altyapıyı Türkiye’deki tüm servis sağlayıcılara, düzenlenmiş ücretler karşılığında, kullandırmakla yükümlüdür. Yani evlerden santrallere kadar ulaşan bakır kablo tesisatın işletmesinden ve bakımından ücreti karşılığında Türk Telekom sorumludur.

Aslında buradaki karışıklık büyük oranda, Türk Telekom’un aynı zamanda perakende seviyesinde (servis sağlayıcı olarak) de hizmet veren bir şirket olmasından kaynaklanmaktadır. Bu altyapıyı işletme görevini A Telekom diye bir altyapı şirketi almış olsa bu karışıklık hiç olmayacaktı. Turk Telekom dahil tüm işletmeler bu şirketten hizmet alacaktı.

+ Türk Telekom saha ekipleri TurkNet’e de destek veriyor mu?

İnternet ve telefon hizmeti için santralden binaya kadar yeni tesisat çekilmesi veya bu altyapı ile ilgili arızalara müdahale etme sorumluluğu, doğal olarak o alt yapıyı işletmekle yükümlü olan Türk Telekom’un görevidir. Türk Telekom, tüm operatörlerin kullanım hakkı olan devlet altyapısının işletmecisi olarak tüm operatörlere bu hizmeti sunmakla yükümlüdür.

+ Modemimi TurkNet’ten satınalabilir miyim?

Asus DSL-AC51 marka modemi TurkNet’ten kredi kartı ile peşin ve/veya 3 taksit seçeneği ile satınalabilirsiniz. Modem marka ve modeli stoklar ile sınırlıdır. Asus DSL-AC51 marka modemin özellikleri ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

+ Modemi ne zaman teslim alabilirim?

Modeminizi kredi kartınız ile satın alındığında adresinize kargo ile gönderilecektir.

+ Modem kurulumu yapmam gerekiyor mu?

Modeminiz normal şartlarda kullanıcı adınız ve şifreniz kurulmuş olarak size ulaştırılacaktır. Herhangi bir sorun ile karşılamaşmanız durumunda lütfen Kurulum Destek Videosunu inceleyiniz. Eğer TurkNet’ten yeni hat aldıysanız bu durumda Yerinde Destek Hizmet kapsamında modem kurulumunuz Saha Ekibimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

+ Modemim arızalandığında ne yapmalıyım?

Modem arızanızı Online İşlem Merkezi’nden ve/veya0850 288 30 30 nolu Çağrı Merkezimizi arayarak iletebilirsiniz.

+ Modemden cayma hakkım var mıdır?

Modemin teslim tarihinden itibaren 14 (ondört) gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahipsiniz. Cayma bildiriminin 0212 216 55 60 nolu faks numarasına yazılı olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Modemin orjinal ambalajında, bildirimin yapıldığı tarihten itibaren on (10) gün içerişinde TurkNet’e "Büyükdere Caddesi No:121, Ercan Plaza Kat:2, 34394 Gayrettepe, İstanbul" adresine Aras kargo firması ile ücretsiz gönderilmesi gerekmektedir.

+ Modem Ücreti Nedir ?

Satınalma anında kredi kartınız ile Peşin 349 TL, Kredi kartına 3 taksitle 396 TL ödeyerek Asus DSL-AC51 modem satınalabilirsiniz.

+ Modem ile ilgili Faturamda Herhangi bir ücret yer alır mı?

Modem ücreti kredi kartından tahsil edilmektedir. Modeme ait irsaliyeli fatura modem ile birlikte adresine ulaştırılacakır. Hizmet faturasında modem ile ilgili herhangi bir ücret yer almamaktadır.