Destek

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Güvenli İnternet Hizmeti

Başvuru ve itirazlar nasıl yapılacak?

expand_more

Aboneler itirazlarını Online İşlem Merkezi üzerinde yer alan Uyarıcı ve Bilgilendirici İnternet Sayfasında bulunan itiraz bağlantısı vasıtasıyla yaparlar. İlgili başvuru ve itiraza ilişkin işletmeci adı, kullanıcı profili ile alan adı / IP adresi ve port bilgileri, başvuru ve itirazların doğru değerlendirilebilmesi için işletmeciler tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na gönderilir.

DNS ayarlarının otomatik olarak seçilmesi gerekmektedir. Benzer sunulan filtreleme hizmetlerin büyük çoğunluğu ücretlidir ve belirli kullanım zorlukları içermektedir. Kullanımı kolay ve ücretsiz olarak sunulan "Güvenli Internet Hizmeti" kullanıcılardan gelen yoğun şikayetler ve istekler doğrultusunda BTK tarafından yayınlanan mevzuat gereği verilmeye başlanmıştır.

Çağrı merkezinden profil değişikliği talebinde bulundum, tamamlanıp tamamlanmadığını nasıl kontrol edebilirim?

expand_more

Online İşlemler'den ya da 0850 288 80 80'i arayarak güvenli internet profilinizle ilgili bilgiyi alabilirsiniz.

Çocuk ve Aile Profiline ait kriterler nasıl belirleniyor?

expand_more

4.08.2011 tarihli 2011/DK-14/461 sayılı Kurul Kararının 10'uncu maddesi ile Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu oluşturulmuştur. Çocuk ve Aile Profil listelerinin oluşturulmasına ilişkin kriterler, Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu tarafından tespit edilir.

Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu, kurum koordinasyonunda 11 üyeden oluşur. Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu, biri başkan olmak üzere kurumdan 3, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından 2, İnternet Kurulunun sivil toplum temsilcisi üyelerinden 2, Türkiye Dijital Oyun Federasyonundan 1 ve psikoloji, pedagoji, sosyoloji, hukuk gibi ilişkili alanlarda uzmanlığı olan kişiler arasından kurum tarafından seçilen 3 üye’den oluşur.

Çocuk/Aile profili seçtim ancak girememem gereken siteye hala girebiliyorum. Ne yapmalıyım?

expand_more

Seçtiğiniz güvenli internet hizmeti profiline dair internet sitelerine girişin doğru olarak yönlendirilebilmesi için internet tarayıcı programınızın geçici dosyalarını (temporary folders) ve geçmişini (history) profil değişikliğinden sonra temizlemenizi öneririz.

Giremediğim sitelere profilimden dolayı mı yoksa başka bir sebepten mi giremediğimi nasıl anlayacağım?

expand_more

Müşterilerimiz, profilleri nedeniyle internet sitelerine erişemediklerinde işletmeciler tarafından tasarlanan Uyarıcı ve Bilgilendirici İnternet Sayfasına yönlendirilirler.

Güvenli İnternet Hizmeti düzenlemesinin hukuki dayanağı nedir?

expand_more

Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca çıkarılan Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin "İnternetin güvenli kullanımı" başlıklı 15. maddesi, tüm internet servis sağlayıcılara internetin güvenli kullanımına yönelik ücretsiz alternatif hizmet sunma yükümlülüğü getirmektedir.

Güvenli İnternet Hizmeti nedir?

expand_more

22/11/2011 tarihinden itibaren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulmakta olan Güvenli İnternet Hizmeti (GİH) sizi ve ailenizi internetin zararlı içeriklerinden büyük oranda korumak amacıyla geliştirilmiştir.

Güvenli İnternet Hizmeti, isteğe bağlı, ücretsiz, şeffaf, kullanımı kolay, interaktif ve tüketici memnuniyetini esas alan bir kamu hizmetidir.

Başta çocuklar ve gençler olmak üzere dijital çağın sunduğu fırsatlardan tüm internet kullanıcılarının güvenli bir ortamda yararlanmasını sağlamak, zararlı içeriklere yönelik koruyucu önlemler almak, internetin risklerinden, zararlı içeriklerinden toplumu korumak için Güvenli İnternet Hizmeti kullanıma sunulmuştur.

https://www.youtube.com/watch?v=aTANRNOiwKY

Güvenli İnternet Hizmeti profillerinden birini seçmezsem internet kullanamayacak mıyım?

expand_more

Profil seçmeyen kullanıcılar mevcut durumda internet kullanımlarına devam edecekler.

Güvenli İnternet Hizmeti ücretli midir?

expand_more

Güvenli İnternet Hizmeti, GİH'ni tercih eden abonelere ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Güvenli İnternet Hizmeti usul ve esaslarına bütün internet servis sağlayıcıları (TurkNet - Turkcell Superonline-Uydunet-Ttnet vb.) uyacak mı?

expand_more

İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esasların kapsamı tüm internet servis sağlayıcıları için geçerlidir.

Güvenli İnternet Hizmeti Kullanımı zorunlu mudur?

expand_more

Güvenli İnternet Hizmeti, tüketicileri internetin olumsuz içeriklerinden korumayı amaçlayan; ücretsiz, alternatif internet erişim hizmetidir.

Güvenli İnternet Hizmeti, sadece talep eden abonelere sunulmakta olup, zorunlu değildir.

Güvenli İnternet Hizmeti'ni nasıl tercih edebilirim?

expand_more

Güvenli İnternet Hizmetinden;

SMS göndererek0850 288 80 80 numaralı TurkNet Hızlı İşlem Hattı’nı arayarak

Online İşlem Merkezi’nden (mobil dahil) başvuruda bulunarak yararlanabilirsiniz.

SMS göndererek Güvenli İnternet Hizmeti'nden yararlanabilmek için buradaki yönlendirmeleri kullanabilirsiniz.

Güvenli İnternet Hizmeti sizi ve ailenizi internetin zararlı içeriklerinden büyük oranda korur.

Güvenli İnternet Hizmetini seçmek için biz mi başvuruda bulunacağız yoksa otomatik olarak internet sağlayıcı firmalar mı bizimle temasa geçecek?

expand_more

Online İşlemler'den dilediğiniz zaman kullanıcı profilinizle ilgili işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Her eve yalnızca bir profil mi seçeceğiz?

expand_more

Bir müşteri için aynı anda sadece bir adet kullanıcı profili belirlenebilir. Kullanıcı profilleri için herhangi bir ek ücret ödenmez.

İstediğimiz her siteye girebilecek miyiz? (Blogger gibi kısıtlamalar olacak mı?)

expand_more

Seçtiğiniz kullanıcı profilinin izin verdiği sitelere giriş yapabileceksiniz.

Seçtiğim güvenli internet profilini kaç defa değiştirebilme şansım var? Bir limiti ya da değiştirme ücreti var mı?

expand_more

Seçtiğiniz kullanıcı profilini dilediğiniz zaman herhangi bir sınırlama ve ücretlendirme olmadan değiştirebilirsiniz.

Güvenli İnternet Hizmeti Hangi Profillerden Oluşmaktadır?

expand_more

Güvenli İnternet Hizmeti, Çocuk ve Aile olmak üzere iki farklı profil seçeneği ile sunulmaktadır. Çocuk ve Aile Profillerine ait kriterler psikoloji, pedagoji, sosyoloji ve hukuk alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir kurul tarafından tespit edilmektedir.

Güvenli İnternet Hizmeti ile tüketicilerin; müstehcenlik, çocukların cinsel istismarı, şiddet, ırkçılık, kumar, dolandırıcılık, zararlı yazılımlar, sağlık için tehlikeli madde temini vd. olumsuz içeriklerden korunması amaçlanmaktadır.

Çocuk Profili: Çocuk Profili "beyaz liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu yöntemde güvenli olduğu onaylanmış İnternet sitelerine erişim sağlanmaktadır.

Aile Profili: Aile Profili "siyah liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu profil kapsamında zararlı içeriğe sahip İnternet sitelerine erişilememektedir.

Aile profili kapsamında, Çocuk Profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sağlanmaktadır.

Aile profilini tercih eden vatandaşlar, talep ettikleri takdirde oyun, sohbet, sosyal medya sitelerine ve uygulamalarına erişimi filtreleme seçeneğine sahiptirler.

Güvenli İnternet profil seçimini sistemlerimizde kayıtlı GSM numaranızdan SMS göndererek yapabilirsiniz.

Çocuk Profili: GUVENLI COCUK yazıp 3371'e SMS gönderebilirsiniz.

Çocuk Profili: GUVENLI COCUK yazıp 3371'e SMS gönderebilirsiniz.

Aile + Oyun Filtreli Profil: GUVENLI OYUN yazıp 3371'e SMS gönderebilirsiniz.

Aile + Sosyal Filtreli Profil: GUVENLI SOSYAL yazıp 3371'e SMS gönderebilirsiniz.

Aile + Sohbet Filtreli Profil: GUVENLI SOHBET yazıp 3371'e SMS gönderebilirsiniz.

Aile + Sosyal + Sohbet Filtreli Profil: GUVENLI SOSYAL SOHBET yazıp 3371'e SMS gönderebilirsiniz.

Aile + Sosyal + OYUN Filtreli Profil: GUVENLI SOSYAL OYUN yazıp 3371'e SMS gönderebilirsiniz.

Aile + Oyun + Sohbet Filtreli Profil: GUVENLI OYUN SOHBET yazıp 3371'e SMS gönderebilirsiniz.

Aile + Oyun + Sohbet Filtreli Profil: GUVENLI OYUN SOHBET yazıp 3371'e SMS gönderebilirsiniz.

Aile + Oyun + Sohbet Filtreli Profil: GUVENLI OYUN SOHBET yazıp 3371'e SMS gönderebilirsiniz.

DURUM SORGULAMA İÇİN: GIH PROFIL yazıp 3371’e SMS gönderebilirsiniz.

Mevcut müşterilerimiz Online İşlem Merkezi üzerinden Güvenli İnternet Hizmetinden yararlanabilirler. Aboneler, Güvenli Internet Hizmeti taleplerini hizmet aldığı işletmeciye abonelik sözleşmesinin imzalanması sırasında ya da abonelik sonrasında iletebilir. Ayrıca bu taleplerini TurkNet Müşteri Hizmetleri aracılığıyla bildirebilir. Bu uygulama ücretsizdir.

Güvenli İnternet Hizmetini tercih etmeyen kullanıcının internet erişiminde mevcut duruma göre hiçbir farklılık olmayacaktır. Güvenli İnternet Hizmetini seçmeyen kullanıcı zaten kullandığı internet hizmetini aynen kullanmaya devam eder.

Güvenli İnternet Hizmeti internet erişiminin aynı yerden sağlanmış olduğu tüm bilgisayarlarda ve aynı interneti kullanan diğer tüm cihazlarda hizmet geçerli olacaktır.

Abonelerimizin, Online İşlem Merkezi üzerinde yer alan Profil Düzenleme internet sayfasından, mevcut kullanıcı adı ve şifresi ile güvenli bir şekilde giriş yaparak kolayca ve ücretsiz olarak profiller arasında istedikleri kadar ve anında geçiş yapabilme ve/veya Güvenli İnternet Hizmeti almaktan vazgeçebilme imkanı vardır.

Aboneler, profilleri nedeniyle internet sitelerine erişemediklerinde Online İşlem Merkezi üzerinde yer alan Uyarıcı ve Bilgilendirici İnternet Sayfasına yönlendirilirler. Sayfada geçerli profil, kurum tarafından gönderilen uyarıcı ve bilinçlendirme amaçlı bilgilendirici metinler ve itiraz bağlantısı yer almaktadır.

Yalnızca erişime yasaklı web siteleri mi kapanacak?

expand_more

Profillere göre kullanıcıların giriş yapabileceği siteler, programlar ve uygulamalar değişkenlik gösterecektir.

Güvenli İnternet Profilinde Sorun Yaşıyorum

expand_more

DNS ve IP Ayarlarınızı Kontrol Edin

Bu durumda bilgisayarınızın DNS ve IP ayarlarınızı kontrol etmelisiniz. DNS ve IP ayarlarınızın "Otomatik Olarak Al" şeklinde işaretli olduğundan emin olun.

ÖRNEK WINDOWS 7/8.1/10

Başlat çubuğunda yer alan internet simgesini sağ tıklayın.

internet-bağlantı-sorunları

Karşınıza çıkan pencerede "Özellikler" düğmesine tıklayın.

internet-bağlantı-sorunları

Açılan pencerede "İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)"u seçip"Özellikler" düğmesine tıklayın.

internet-bağlantı-sorunları

"Özellikler" penceresinde DNS ve IP Ayarlarını görmektesiniz. Her iki değerin de "Otomatik Olarak Al" olarak seçilmiş olması gerekir. DNS ve IP Ayarları zaten "Otomatik Olarak Al" şeklinde seçilmişse değişiklik yapmanıza gerek yoktur. "Tamam" düğmesine tıklayın. "Açık Pencereleri Kapat" düğmesine tıklayarak kapatın. Çarpı işaretine tıklayarak "Ağ ve Paylaşım Merkezi" penceresini kapatın. Windows 7, 8.1 ve 10 işletim sistemi için DNS ve IP Ayarlarının nasıl yapılacağını öğrendiniz.

internet-bağlantı-sorunları