Nasıl Yaparım?

Aboneliğimi nasıl iptal ederim?

Hizmetiniz taahhütsüz olduğundan dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Ancak iptal ettirmeden önce aşağıdaki bilgileri göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

Şu an AKN’siz ve dolu dolu bir internet hizmetini ve her yöne ayda 1.000 dakika telefon görüşmesini en uygun fiyata kullanıyorsunuz. 

TurkNet olarak, memnun kaldığınız sürece bizimle olmanızı istiyoruz. Amacımız, tüm müşterimizi en uygun fiyata, en hızlı, kotasız ve taahhütsüz internet hizmetiyle buluşturmak. Diğer bir operatöre gittiğinizde, bizde yaşadığınız sorunların benzerleri başınıza gelebilir. Ancak, taahhütlü bir hizmet aldığınız için memnun kalmadığınızda size 300-500 TL’yi bulan cayma bedelleri çıkarılacak. Büyük ihtimal AKN’li ve içinde telefon hizmeti olmayan bir paketi bizden daha pahalı bir fiyata kullanacaksınız.

Dilediğiniz zaman aşağıdaki talimatları uygulayarak iptal talebinizi bize gönderebilirsiniz.

İptal işlemi nasıl yapılır?

Hizmet iptal talebinizi, Abone/Hizmet numaranızın, iletişim bilgilerinizin, imzanızın ve önlü-arkalı kimlik fotokopinizin bulunduğu bir dilekçe ile 0212 216 55 60 numaralı faksımıza gönderebilirsiniz. Bu devirde faks mı kaldı diye sorabilirsiniz. Haklısınız, ancak dilekçenizi ve kimlik fotokopinizi faks ile almamız yasal zorunluluk. İptal belgelerinizi takiben 24 saat içinde faturalamanızı durduracağız ve 7 gün sonra hizmetiniz otomatik olarak sonlanacak. İşleminiz tamamlandığında size SMS ile bilgi göndereceğiz.