Zahmetsiz İptal

İptal işlemi için birden fazla yol var. Talebinizi bize en pratik şekilde iletebilmek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

Aldığınız hizmeti iptal etme nedeniniz bizden kaynaklı bir sorun ise üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. İptal talebinizi bildirmeden önce yaşadığınız sorunu buradan bizimle paylaşabilirsiniz ve birlikte çözüm bulabiliriz.

Süreç Nasıl İlerleyecek?

İptal talebinizin teyidi için sizi 0850 288 80 80 numaralı hattan arayacağız. Talebinize takiben 24 saat içinde faturalamanızı durduracağız ve 5 gün sonra hizmetinizi otomatik olarak sonlandıracağız. İşleminiz tamamlandığında sizi bilgilendireceğiz. Aşağıdaki yöntemleri denediğinizde bir bildirim almıyorsanız, Online İşlem Merkezi üzerinden bize hemen destek kaydı bildirebilirsiniz.

Hizmet iptalinden önce sadece TurkNet ile sahip olduğunuz avantajları birlikte gözden geçirmek isteriz;

Maksimum Hız

Alabileceğiniz en yüksek hıza tek fiyatla sahip olma

Taahhütsüz & Kotasız

Altyapınızın desteklediği maksimum hıza sınırsız erişim

Yüksek Performans​

Speedtest ve nPerf üstün hız performansı

Hızlı Bağlantı

Steam ve Netflix'te TurkNet'ten hızlısı yok

Avantajlı Kampanyalar

"Arkadaşını Getir" ile size ve arkadaşınıza 1 ay ücretsiz internet

İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

OİM ile
E-Devlet ile
E-posta ile
Faks ile
Sesli yanıt ile

Online İşlem Merkezi ile İptal

Hizmet iptali işlemini Online İşlem Merkezi üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Online İşlemler İptal menüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler İptal menüsünde karşınıza çıkacak İptal Talebini İlet butonunu kullanarak fesih sürecini başlatabilirsiniz.

E-Devlet ile İptal İşlemi

Hizmet iptal taleplerinizi artık e-Devlet üzerinden de oluşturmanız mümkün. https://www.turkiye.gov.tr/btk-abonelik-fesih-basvurusu  adresine giderek, e-Devlet şifresi haricindeki diğer yöntemlerle (e-imza, banka bilgileri, T.C. kimlik kartı) giriş yapmanız gerekiyor.

Talep oluşturmak için sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına “TurkNet Abonelik Fesih Başvurusu” yazarak ilgili yere ulaşabilirsiniz. Bu talep doğrultusunda gerekli işlemleri yaparak hizmetinizi kapatacağız ve sizi de sonuçtan haberdar edeceğiz.

E-posta ile İptal İşlemi

İptal talebinizi, kimliğinizin önlü arkalı fotokopisini iptal-faks@turknet.net.tr e-posta adresimize göndermeniz yeterli. Göndereceğiniz e-postayı aboneliğiniz ile eşleştirebilmemiz için konu kısmına “Abone Numaranızı” yazarak sistemlerimizde kayıtlı e-posta adresinizden göndermenizi rica ediyoruz. Abone numaranızı ve sistemlerimizde kayıtlı olan e-posta adresinizi buradan öğrenebilirsiniz. Koşullar*
  • Göndereceğiniz evraklar .jpg formatında olmalıdır.
  • Belgeler mailin içeriğine değil ekine eklenmelidir.
  • Göndereceğiniz dosya boyutları toplamının 10MB’ı geçmemesi gereklidir.
*Koşulları sağlamayan dosyalar işleme alınmayacaktır. Bu talep doğrultusunda gerekli işlemleri yaparak hizmetinizi kapatacağız ve sizi de sonuçtan haberdar edeceğiz.

Faks ile İptal İşlemi

Klasik bir faks cihazı kullanarak, kimliğinizin önlü arkalı fotokopisinin, Abone / Hizmet numaranızın, iletişim bilgilerinizin bulunduğu dilekçeyi 0212 216 55 60 numaralı faksımıza gönderebilirsiniz. Abone numaranızı buradan öğrenebilirsiniz. Bu talep doğrultusunda gerekli işlemleri yaparak hizmetinizi kapatacağız ve sizi de sonuçtan haberdar edeceğiz. Örnek iptal dilekçesi için tıklayınız.

Sesli Yanıt ile İptal İşlemi

Hizmet iptal taleplerinizi 0850 288 80 80 numarasından sesli yanıt olarak iletebilirsiniz.

Bu talep doğrultusunda gerekli işlemleri yaparak hizmetinizi kapatacağız ve sizi de sonuçtan haberdar edeceğiz.

Bireysel
KOBİ
Kurumsal
Wholesale