Destek

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Abonelik İşlemleri ve Teknik Destek

Aboneliğimi Nasıl İptal Ederim?

expand_more

Hizmet iptalinden önce sadece TurkNet ile sahip olduğunuz avantajları birlikte gözden geçirmek isteriz;

check
Alabileceğiniz en yüksek hıza tek fiyatla sahip olma
check
Kotasız ve hızlı internet
check
Steam ve Netflix’e hızlı bağlantı
check
Speedtest ve nPerf’e göre TurkNet’ten daha hızlısı yok!
check
"Arkadaşını Getir" ile size ve arkadaşınıza 1 ay ücretsiz internet

Aboneliğimi Nasıl İptal Edebilirim?

İptal işlemi için birden fazla yol var. Talebinizi bize en pratik şekilde iletebilmek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz. İptal talebinize takiben 24 saat içinde faturalamanızı durduracağız ve hizmetiniz 5 gün sonra otomatik olarak sonlandırılacak. İşleminiz tamamlandığında sizi bilgilendireceğiz.

Aşağıdaki yöntemleri denediğinizde bir bildirim almıyorsanız, Online İşlem Merkezi üzerinden bize hemen destek kaydı bildirebilirsiniz:

https://turk.net/online-islemler/bireysel-ilk-yardim

Online İşlem Merkezi ile İptal

Hizmet iptali işlemini Online İptal seçeneğiyle kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Online İşlemler İptal menüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler İptal menüsünde karşınıza çıkacak İptal Talebini İlet butonunu kullanarak fesih sürecini başlatabilirsiniz. Bu talep doğrultusunda gerekli işlemleri yaparak hizmetinizi kapatacağız ve sizi de sonuçtan haberdar edeceğiz.

TurkNet Online İşlemler: https://turk.net/online-islemler

TurkNet Mobil Online İşlemler: https://turk.net/mobil-uygulama

E-Devlet ile İptal İşlemi

Hizmet iptal taleplerinizi artık e-Devlet üzerinden de oluşturmanız mümkün. https://www.turkiye.gov.tr/btk-abonelik-fesih-basvurusu adresine giderek, e-Devlet şifresi haricindeki diğer yöntemlerle (e-imza, banka bilgileri, T.C. kimlik kartı) giriş yapmanız gerekiyor.

Talep oluşturmak için sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına “TurkNet Abonelik Fesih Başvurusu” yazarak ilgili yere ulaşabilirsiniz. Bu talep doğrultusunda gerekli işlemleri yaparak hizmetinizi kapatacağız ve sizi de sonuçtan haberdar edeceğiz.

E-Posta ile İptal İşlemi

İptal talebinizi, kimliğinizin önlü arkalı fotokopisini iptal-faks@turknet.net.tr e-posta adresimize göndermeniz yeterli.

Göndereceğiniz e-postayı aboneliğiniz ile eşleştirebilmemiz için konu kısmına “Abone Numaranızı” yazarak sistemlerimizde kayıtlı e-posta adresinizden göndermenizi rica ediyoruz. Abone numaranızı ve sistemlerimizde kayıtlı olan e-posta adresinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Koşullar*

- Göndereceğiniz evraklar .jpg formatında olmalıdır.

- Belgeler mailin içeriğine değil ekine eklenmelidir.

- Göndereceğiniz dosya boyutları toplamının 10 MB’ı geçmemesi gereklidir.

*Koşulları sağlamayan dosyalar işleme alınmayacaktır.

Bu talep doğrultusunda gerekli işlemleri yaparak hizmetinizi kapatacağız ve sizi de sonuçtan haberdar edeceğiz.

Örnek mail için tıklayınız.

Faks ile İptal İşlemi

Klasik bir faks cihazı kullanarak, kimliğinizin önlü arkalı fotokopisinin, Abone/ Hizmet numaranızın, iletişim bilgilerinizin bulunduğu dilekçeyi 0212 216 55 60 numaralı faksımıza gönderebilirsiniz.

Abone numaranızı buradan öğrenebilirsiniz.

Bu talep doğrultusunda gerekli işlemleri yaparak hizmetinizi kapatacağız ve sizi de sonuçtan haberdar edeceğiz.

Örnek iptal dilekçesi için tıklayınız.

IVR ile İptal İşlemi

Hizmet iptal taleplerinizi 0850 288 80 80 numarasından sesli yanıt olarak iletebilirsiniz.

Bu talep doğrultusunda gerekli işlemleri yaparak hizmetinizi kapatacağız ve sizi de sonuçtan haberdar edeceğiz.

Arkadaşlarımı TurkNet’e Nasıl Davet Ederim?

expand_more

Arkadaşlarınızı özgürleştirmek için onları hemen TurkNet’e davet edin. Çünkü TurkNet #DoğasıGereğiÖzgür. Arkadaşını Getir davet kodu ile abone olduğunuzda sizin ve arkadaşınızın 1 aylık internet bedeli, 6 ay boyunca faturaya indirim olarak yansır. Üstelikk atılım sınırı yok, ne kadar çok arkadaş, o kadar çok indirim!

Arkadaşlarınızı davet etmek için Online İşlemler'e menüde bulunan "Arkadaşını Getir" başlığına tıklayın. Buradan arkadaşlarınızı e-posta adreslerini girerek hemen TurkNet'e davet edebilirsiniz. Ya da dilerseniz direkt bu sayfadan size özel davet kodunun yer aldığı linke ulaşabilirsiniz. Arkadaşlarınız bu linke tıklayarak sizin referansınızla TurkNet'e hemen üye olabilir. Daha çok indirim kazanmak için bu linki dilediğiniz yerde paylaşabilirsiniz. Bu sayfa üzerinde sizin için bir metin de yazdık. Metin yazmakla uğraşmak istemiyorsanız bizim hazırladığımız metni kullanarak arkadaşlarınıza e-posta gönderebilirsiniz. Hatta, buradan kampanya linkinizi direkt olarak Facebook ve Twitter üzerin paylaşmanız da mümkün.

İndirimi kazanmanız için davetinizi kabul eden arkadaşlarınızın TurkNet’e ilk faturalarını ödemesi gerekiyor—bir de tabii sizin bize borcunuz olmaması. Biraz daha açalım: Davet ettiğiniz kişi sizin “Arkadaşını Getir” kodunuz ile TurkNet’li olup kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra faturası gelir. Bu faturayı son ödeme tarihi geçmeden ödemeli ki hem siz hem de arkadaşınız indirimden faydalanın.

Online İşlemler üzerindeki "Arkadaşını Getir" sayfası üzerinde davetlerinizin ne durumda olduğunu da görebilirsiniz. Listedeki arkadaşlarınızdan faturasını ödemediği için ya da belgelerini göndermediği için sizi bekletenler varsa, nazikçe (ya da samimiyet düzeyinize bağlı olarak daha az nazikçe) hatırlatabilirsiniz. Bize bir başkasına önerecek kadar güvendiğiniz için teşekkür ederiz.

Kampanya hakkında detaylı bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

Kampanya Kullanım Şartları

1.Arkadaşlarını TurkNet’e davet eden ve davet edilen abonenin son ödeme tarihi geçmiş ve ödenmemiş faturası bulunmaması gerekiyor.

2.TurkNet’e davet edilerek üye olan aboneler, 24 Ay boyunca kampanyadan bir kez yararlanılabilir. Örnek olarak abone TurkNet’i 6 ay kullandı ve hizmetini iptal etti. Daha sonra kendisini ilk davet eden veya başka bir arkadaşı aynı kişiyi tekrar TurkNet’e davet etti, bu sefer indirim kazanılamaz. Çünkü indirim kazanmak için ilk aboneliğinizin başladığı tarihten itibaren 24 ay geçmesi gerekir. Ancak, yeniden abone olan kişi, yine dilediği kadar arkadaşını TurkNet’e davet edebilir.

3.Kampanya süresi sonlandıktan sonra gerçekleşen aboneliklerde davet eden ve davet edilen kişi indirim hakkı kazanamaz.

4.Tek seferde 100 kişi davet edilebilecektir.

Arkadaşını Getir Kampanyasında İndirim Süreci

1.Davet edilen abone davet eden abonenin arkadaşını getir koduyla üyelik açtığı anda kampanya şartlarına uyum için davet eden ve davet edilen aboneler değerlendirilmeye başlanır. Değerlendirme süresince iki abone de en az bir faturayı zamanında ödemeli ve hiçbir faturasının ödemesini de geciktirmemelidir. Değerlendirmenin olumlu sonuçlanabilmesi için değerlendirme sürecinde iki aboneliğin hiçbir sebeple sonlandırılmaması gereklidir.

2.Kampanya şartları yerine getirildiği takdirde hem davet eden hem de davet edilen kullanıcı bir aylık internet bedelini 6 ay boyunca faturasında, eşit taksitlerle indirimli olarak görür. Kazanılan indirim faturaya yansıtılmadan önce abonelik herhangi bir sebeple sonlandırılırsa(hizmetin başka bir adrese naklinin gerçekleşememesi sebebiyle fesih olması dahil) indirim ya da iade uygulanmaz.

Kampanya hakkında ayrıntılı bilgi içintıklayın.

Başka operatörden geldiğimde, 240 TL'ye kadar cayma bedelinden nasıl yararlanırım?

expand_more

Başka bir operatörden TurkNet’e geçiyorsanız, cayma bedelinizi 240 TL’ye kadar biz karşılıyoruz. Kampanyamız hem veri (internet) hem de ses (telefon) hizmeti taahhüt cayma bedelini kapsıyor. Bunun için tek yapmanız gereken TurkNet’e abone olduktan sonra eski operatörünüzün size çıkardığı taahhüt bozma faturanızın aslını ya da kopyasını Online İşlemler'den yüklemek veya 0 212 216 55 60’ya faks çekerek bize göndermek. Fatura ibrazını takiben gerekli kontrol yapıldıktan sonra, size 6 ay için ayda 40 TL'ye kadar indirim sağlayacağız ve böylece 240 TL'ye kadar indirimden yararlanacaksınız.

Devre (xDSL) numaramı nasıl öğrenebilirim?

expand_more

TurkNet'ten hizmet alıyorsanız, devre (xDSL) numaranızı öğrenmek için TurkNet Online İşlemler'e ya da mobil uygulamasına giriş yapmanız yeterli. Ardından "Teknik Bilgiler" başlığına giderek buradan ilgili numarayı öğrenebilirsiniz.

TurkNet abonesi değilseniz devre (xDSL) numaranızı öğrenmenin birkaç farklı yolu var. İlk olarak servis sağlayıcınızın size e-posta ya da basılı olarak gönderdiği faturaya bakabilirsiniz. Genel olarak burada o bilgi yer alır. Bazen devre (xDSL) numarası olarak değil de hizmet numarası, bağlantı numarası ya da servis numarası olarak da adlandırılabilir. Diğer bir yol ise turkiye.gov.tr (e-devlet) üzerinden sorgulama yapmaktır. Sabit hat sorgulama bölümünden ilgili bilgiye ulaşmanız mümkün. Son olarak da servis sağlayıcınızın müşteri hizmetlerine online ya da telefon kanallarından ulaşarak bu bilgiyi edinebilirsiniz.

Engelliyim, Online İşlemler'den hayatımı kolaylaştıracak hangi işlemleri yapabilirim?

expand_more

Online İşlemler ve Mobil Uygulama üzerinden hayatınızı kolaylaştıran aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

⁃ Taleplerinizi, şikayetlerinizi ve internet arızalarını bildirebilir, canlı destek almak için talep iletebilirsiniz.

⁃ İnternet ve telefon kullanım bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

⁃ Aboneliğe ait faturalarınızı görüntüleyebilir, e-posta ile gönderebilirsiniz.

⁃ Fatura gönderim tercihi değiştirilebilirsiniz.

⁃ Fatura ödemelerinizi kredi kartı ile online olarak gerçekleştirebilir ve otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

⁃ Tüm ödeme noktaları hakkında bilgi alınabilirsiniz.

⁃ Paket, tarife değişikliği ve paket yükseltme, alçaltma işlemleri yapabilirsiniz.

⁃ Kişisel bilgilerinizi, fatura adresinizi, ödeme ve şifre bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

⁃ Tüketici Şikayeti talebi oluşturabilirsiniz.

⁃ Güvenli İnternet hizmetinden faydalanabilirsiniz.

⁃ Modem kurulum videolarına ulaşılabilirsiniz.

⁃ Jpeg, Pdf formatında dosya paylaşımı yapabilirsiniz.

 Nakil başvurusu yapabilirsiniz.

 Hizmetinizi dondurabilirsiniz.

 Statik IP talebinde bulunabilirsiniz.

 Üyelik belgelerinizi takip edebilirsiniz. Mobil Uygulamaya IOS ve Android marketlerden tüm operatörler tarafından ücretsiz olarak ulaşılabilir.

 Apple telefonunuza indirmek içintıklayın. Android telefonunuza indirmek içintıklayın.

Önerilerimi sizinle nasıl paylaşabilirim?

expand_more

Aşağıdaki linkten Online İşlemler'e girerek soldaki menüden "Destek" başlığına, oradan da da "Destek Kayıtlarım"a girin ve "Yeni Destek Kaydı Oluştur" butonuna tıklayın.

Buradan da "Öneri" başlığını seçerek, önerilerinizi ve fikirlerinizi bize iletebilirsiniz.

Şikayetim var, size nasıl iletirim?

expand_more

Ekiplerimizle ilgili şikayetlerinizi ve önerilerinizi bize bildirmek için aşağıdaki linkten Online İşlemler'e giriş yapın.

Sol taraftaki menüden "Destek" başlığına tıklayın ve genişleyen meniden "Destek Kayıtlarım" başlığını seçin. Buradan da "Yeni Destek Kaydı Oluştur"a tıklayın.

Karşınıza gelen sayfadan "Hizmet Kanalı Şikayeti" başlığını seçerek, destek ekiplerimiz ile ilgili şikayet ve önerilerinizi bize iletebilir, ya da daha önce iletmiş olduğunuz şikayetiniz ile ilgili destek kaydınıza detay ekleyebilirsiniz.

Destek Kaydı Oluştur

TurkNet Hızlı İşlem Hattı, Online İşlemler ve Mobil Uygulama için sizden nasıl destek alırım?

expand_more

0850 288 80 80 TurkNet Hızlı İşlem Hattı, Online İşlem Merkezimiz ve Mobil Uygulamamız ile destek taleplerinizi bize iletebilirsiniz.

Bunun için aşağıdaki linkten Online İşlemler'e giriş yaparak, soldaki menüden "Destek" menüsüne girin, genişleyen menüden "Destek Kayıtlarım" başlığına tıklayın.

Oradan da "Yeni destek kaydı Oluştur"u seçin. Karşınıza gelen sayfada "Self Servis Sorunları" başlığını seçerek, yaşadığınız sorunları iletebilir, ya da daha önce iletmiş olduğunuz talebiniz ile ilgili destek kaydınıza detay ekleyebilirsiniz.

Arızalara müdahale edilme süresi ne kadar?

expand_more

TurkNet olarak internet ya da telefon hizmetinizle ilgili kesinti ve arızalarla bize bildirim yaptıktan sonra hemen ilgilenmeye başlarız. Normalde kesinti ve arıza gibi durumlarda sorunun giderilme süresi maksimum üç iş günüdür. Ancak bazen altyapı ile ilgili doğrudan bizim müdahale edemediğimiz konular oluyor. Bu gibi durumlarda biz gereken altyapı müdahalesinin yapılması için gerekli kurum ve kuruluşlarla irtibat halinde oluyoruz ve sorununuzun en kısa sürede çözülmesi için çalışıyoruz.

Aynı zamanda tüm süreçlerimizi şeffaf bir şekilde TurkNet Karnesi sayfamızda kullanıcılarımızla paylaşıyoruz. Ortalama arıza müdahale süremizi de buradan inceleyebilirsiniz. Sayfayı incelemek için: https://turk.net/turknet-karnesi/

Ay ortasında hizmetimi iptal edersem kullanılmayan günlerin ücreti iade ediliyor mu?

expand_more

Evet. Ama bize borcunuz varsa önce onu mahsup edip, halen alacağınız varsa onu iade ediyoruz. Eğer kredi kartı ile son faturanızı ödediyseniz ve bir alacağınız oluştuysa sistemle kayıtlı olan kredi kartınıza para iadenizi yapıyoruz. Eğer kredi kartınıza iptal olduğu için ya da herhangi bir sebeple para iadesi yapamazsak size SMS ile bilgilendirme yapıyoruz. Bu SMS size gelince, bu linkteki sayfayadan IBAN bilgilerinizi giriyorsunuz. Biz de15 gün içerisindealacağınızı hesabınıza gönderiyoruz.

Eğer kredi kartsız ödeme yaptıysanız yine aynı şekilde size gelen SMS üzerine, yukarıdaki sayfaya girerek IBAN bilgilerinizi bize göndermeniz gerekiyor. Yine 15 gün içinde alacağınız hesabınıza yatırılıyor. Eğer taahhütlü bir hizmete sahipseniz ve aylık faturanız oluşmuşsa, kullanılmayan günlere ait tutar erken fesih faturasından düşürülüyor.

Beni arayanın TurkNet olduğundan nasıl emin olacağım?

expand_more

Bazı üçüncü şahıslar tarafından kullanıcılarımızla iletişime geçilerek, TurkNet Online İşlemler şifresinin ve hesap bilgilerinin yenilendiğine dair bilgi verildiğini, kullanılan şifrenin ve diğer bilgilerin de sözlü olarak talep edildiğini öğrendik. TurkNet hiçbir zaman kullanıcılarından Online İşlemler şifresini ve abone numarasını talep etmez. Bununla birlikte sizin talebiniz olmadan Online İşlemler şifreniz yenilenmez.

Bu veya buna benzer şekilde sizden bilgi talep eden kişilere itibar etmemenizi önemle rica ediyoruz. Ayrıca tüm kullanıcılarımızla sadece aşağıdaki numaralar üzerinden iletişime geçiyoruz. Farklı numaralara aynı şekilde itibar etmeyiniz.

- (0850) 288-80-80

- (0850) 288-10-10

- (0212) 703-45-45

- (0850) 288-80-81

- (0850) 288-80-16

Borcumu ödedim, borcum görünmüyor ancak sürekli borçtan dolayı kapama sayfası açılıyor ve internete bağlanamıyorum. Neden kaynaklanıyor olabilir?

expand_more

Kullandığınız internet tarayıcısı belirli bir adrese sürekli giriş denendiğinde takılı kalabiliyor. Bu sorunun çözümü için modeminizi kapatıp tarayıcınızın geçmişini/ön belleğini temizlemeniz yeterli olacaktır.

Çağrı Merkeziniz Var mı?

expand_more

TurkNet Hızlı İşlem Hattı üzerinden kayıtlarınızı bırakabiliyorsunuz. Biz de kayıtlarınızı hızla inceleyip, sizin sorununuzu hızla giderip sizi bilgilendiriyoruz.

Böyle bir kurguya gitmemizin nedeni, büyük kaynak ayırdığımız çağrı merkezi, web sitesinden online chat gibi hizmetlerin aslında sorunu çözen birimler olmadığı sadece kendilerine aktarılan konuları ilgili birimlere ilettiklerini tespit etmemiz. Biz de bu alana büyük yatırım yapmak yerine, esas sorunların çözülmesine ve daha hızlı sonuç alınmasına kaynaklarımızı aktarmak istedik.

Bırakmış olduğunuz kayıtlarınızla ilgili şikayetleriniz olursa, 0212 703 43 71 numaralı TurkNet Şikayet Çağrı Merkezi'ni arayabilirsiniz.

TurkNet Bireysel Hızlı İşlem Hattı: 0850 288 80 80

TurkNet KOBİ Destek Hattı: 0850 288 30 30

Çeşitli yerlerde özellikle teknik destek konusunda şikayeti olan kullanıcı yorumları okuyorum. Teknik desteğiniz gerçekten kötü mü?

expand_more

Değil. Yaklaşık 150.000 müşterimizin her ay 10.000 kadarı teknik sorunlar yaşıyor. Biz bu sorunların çok büyük bir bölümünü (%90 gibi) söz verdiğimiz sürelerde çözüyoruz. Ama bazen bizim hatamızdan, bazen birden çok tarafın işin içinde olmasından, bazen de gerçekten alışılagelmemiş problemler yüzünden bazı çözüm süreleri uzuyor. Çözüm süreleri uzayan müşterilerimiz de tepkilerini genellikle sosyal medya üzerinden gösteriyorlar. Hiç problem yaşamayan 140.000 müşterimiz ve problemlerini zamanında çözdüğümüz 9.000 müşterimizi oralarda pek duymuyorsunuz çünkü zaten yaşadıkları şey normal olan, bekledikleri şey. Geri kalan şikayetleri de dikkatli takip ederseniz (biz çok dikkatli ediyoruz) önemli bir kısmının yanlış beklentiler, müşteri tarafındaki problemler ve TurkNet’in aslında sorumluluğu olmayan konular olduğunu görebilirsiniz. Geriye kalan, hatanın bizde olduğu müşterilerimizi de zor durumda bırakmamak için elimizden geleni yapıyoruz.

Hızım normal ama ping değerim çok yüksek. Ne yapmalıyım?

expand_more

Ping değerinin yüksek çıkmasının genel sebebi bilgisayar ve modem bağlantısı, bilgisayarda bulunan zararlı yazılımlar, anti virüs programları veya arka planda indirme işlemleri olabilir. Aynı zamanda modeme bulaşan zararlı yazılımlar nedeniyle sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle öncelikle modeminizi ve bilgisayarınızı detaylı kontrol etmelisiniz. Sorununuzun devam etmesi halinde Online İşlemler’den kayıt bırakabilirsiniz.

İleri tarihli iptal dilekçesi iletebilir miyim?

expand_more

BTK kararı gereği 7 gün içerisinde iptal işlemlerinin tamamlanma yükümlülüğü sebebiyle ileri tarihli iptal başvurusu alamıyoruz.

İnternet Paketimi Nasıl Değiştirebilirim?

expand_more

TurkNet’te hali hazırda ayda 139,90 TL’lik AKN’siz bölgede verilebilen en yüksek hızda internet seçeneği bulunmaktadır. Daha önceden farklı bir paketimize aboneyseniz, bu pakete geçmek için Online İşlemler'e girerek soldaki menüden “Tarife Kullanım” başlığı altındaki, “İnternet Paketini Yükselt” adımından işlem yapabilirsiniz.

İnternet ve telefon hizmetimi farklı bir adrese taşıyabilir miyim?

expand_more

TurkNet internet aboneliğinizi nakil işlemiyle yurt içinde telefon altyapısı olan her yere taşıyabilirsiniz.

Nakil konusunda bilmeniz gerekenler:

 Tüm kullanıcılarımız için ilk nakil işlemini ücretsiz olarak gerçekleştiriyoruz. Daha önce nakil işlemi yaptıysanız da bundan sonra yapacağınız ilk nakil işlemi ücretsiz olarak yapılacak.

 İlk nakil işleminden sonra tüm nakil işlemleri 162 TL'dir. Nakil ücreti, nakil sonrası ilk dönem faturanıza yansıtılır.

 İl değişikliklerinde ve İstanbul'da yaka değişikliklerinde (örneğin Avrupa'dan, Asya yakasına taşındıysanız) telefon numaranız değişir.

 Nakil işleminiz ortalama 7 iş günü içerisinde tamamlanır. Hizmetiniz yeni adresinizde kullanılmaya hazır olduğunda, kurulum ekibimiz size 0850 288 80 80'den arayarak kurulum randevusu alacaktır. Kurulum yapıldıktan sonra internetinizi kullanabileceksiniz. (Boş port olmaması, altyapı olmaması ve benzeri sebeplerden dolayı nakil süreniz uzayabilir.)

 Nakil işlemleri süresindeki paket ücretiniz, nakil tamamlandıktan sonra çıkan ilk dönem faturanıza indirim olarak yansıtılır.

İnternetimi ve telefonumu bir süreliğine kullanmayacağım ne yapmalıyım?

expand_more

İnternet ve telefon hizmetinizi kullanmadığınız süre boyunca aboneliğiniz kapanmadan dilerseniz dondurma servisimizi kullanabilirsiniz. Dondurma servisimiz ücretsizdir. Dilediğiniz zamanOnline İşlemler üzerinden ya da 0850 288 80 80 numaralıTurkNet Hızlı İşlem Hattı'nı arayarak internet hizmetinizin dondurulmasını isteyebilirsiniz.

Saha Ekibiniz Var mı?

expand_more

Kurulum hizmeti için saha ekiplerimiz var. Arıza konularında Türk Telekom ekipleriyle çalışıyoruz.

Şebeke Problemi nedir? Ne zaman giderilir?

expand_more

Bulunduğunuz bölgede kablo arızası veya tesisat nedeniyle meydana gelen arızalara ya da iyileştirme/bakım çalıştırmaları nedeniyle geçici olarak internet ya da telefon hizmeti alınamamasına şebeke problemi denir. Problemin giderilmesi geleneksel altyapı sağlayıcının iş listesindeki yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

Teknik bir sorunla karşılaştığımda nasıl destek alabileceğim?

expand_more

Bize her zaman Online İşlemler'den, Facebook ve Twitter üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca 0850 288 80 80 numaralı TurkNet Hızlı İşlem Hattı’ndan size dönmemiz için kaydınızı bırakabilirsiniz. En hızlı yanıtı Online İşlemler'i kullanarak alırsınız.

Teknik destek ekipleriniz deneyimli mi?

expand_more

Teknik destek ekibimiz uzun süre bu alanda eğitim almış kişilerden oluşur. Deneyimsiz personelimizi eğitmeden ve hazır hale gelmeden teknik destek biriminde çalıştırmayız.

Telefon hattımda gürültü var. Ne yapmalıyım?

expand_more

Telefon hattınızdaki gürültü probleminin sebebi altyapısal problemlerin yanı sıra iç tesisatınızdaki kablolama ya da telefon cihazınızdan kaynaklı olabilir. Öncelikle farklı bir cihaz ile hattınızı kontrol etmeli, ankastre kutusundan dairenize gelen kabloda kırılma ya da ezilme var ise bunları onarmanız gerekiyor. Probleminiz devam ederseOnline İşlemler’den ya da sisteme kayıtlı cep telefonunuz ile0850 288 80 80numaralı TurkNet Hızlı İşlem Hattı’ndan arıza kaydınızı bırakabilirsiniz.

Telefon Kısıtlama Servisi Nasıl Kullanılır?

expand_more

Telefonunuzla *33*'ı ardından sırasıyla şifreniz, * , kapatma seçeneğiniz (0'dan 5'e kadar belirleyeceğiniz kapatma seçeneği) ve son olarak da # 'yi tuşlayarak telefonunuzu aramaya kapatmak istediğiniz yönleri seçebilirsiniz.

Eğer şifrenizi değiştirmediyseniz şifreniz 0000'dır. Servisi iptal etmek için #33* sonra şifrenizi ardından da # 'yi tuşlamanız yeterlidir. Şifre değişikliği için *10* eski şifre * yeni şifre * yeni şifre # 'yi tuşlayabilirsiniz.

Örnek

KISITLAMAK İÇİN: *33*ŞİFRENİZ*KAPATMATİPİ#

KISITLAMAYI İPTAL İÇİN: #33*ŞİFRENİZ#

abonelik-ve-teknik

Telefonuma arama geliyor ancak ben arama yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

expand_more

Öncelikle hattınız için herhangi bir kısıtlama talebi iletip iletmediğinizi teyit etmelisiniz. (Biraz aşağıda bu konuyla ilgili detaylı bilgi bulunuyor.) Ardından farklı bir cihazla arama yapmayı denemelisiniz. Bu tarz problemlerin sebebi sıklıkla kullanılan telefon cihazından kaynaklanıyor. Aranan numaranın kullanılabilir olması da önemli tabii. Bütün bunları kontrol ettiyseniz ve hala arama yapamıyorsanız Online İşlemler’den ya da sisteme kayıtlı cep telefonunuz ile 0850 288 80 80 numaralı TurkNet Hızlı İşlem Hattı’ndan arıza kaydınızı bırakabilirsiniz.

Vefat/Ölüm halinde hizmet iptali için gerekli belgeler nelerdir?

expand_more

Merhum/Merhume’nin kanuni varislerinden herhangi birinin yazacağı hizmet iptalini talep eden dilekçe (Ad-Soyad, İmza) ve Ölüm Belgesinin gönderilmesi gerekmektedir. Dilekçeniz 24 saat içerisinde işleme alınır ve 7 gün içerisinde iptal işleminiz tamamlanır. Dilekçeniz işleme alındığında ve iptal işleminiz tamamlandığında iletişim numaranızdan SMS ile bilgilendirilirsiniz.

TurkNet, Türk Telekom’un bayisi mi?

expand_more

Hayır, TurkNet ayrı şirket, Türk Telekom ayrı şirket. Biz 21 yıldır Türkiye’de alternatif telekom operatörü olarak faaliyet veriyoruz. Marka isimlerimiz benzer olduğu için bazen karıştırılabiliyor. Aslında Türk Telekom 1995 yılına kadar PTT adıyla çalışıyordu. Biz de TurkNet’i aynı yıl kurduk. Karışıklık biraz da oradan geliyor olabilir.

TurkNet, Türk Telekom’un altyapısını mı kullanıyor?

expand_more

Türkiye’de tüm internet servis sağlayıcıları kendi fiber optik şebekeleri dışında ortak altyapı kullanır. Evlerden santrallere kadar ulaşan bakır kablo tesisatın işletmesinden ve bakımından Türk Telekom sorumludur. Bu altyapı 1940’lardan beri milletçe parasını ödediğimiz, değeri 200 Milyar TL’nin üzerinde olan, milli altyapımızdır. Türk Telekom, 2004 yılında özelleştirildiğinde bu altyapıyı işletme ve geliştirme sorumluluğunu almıştır ve bu hizmetleri için alternatif operatörlerden belirli bir ücret alır. Santralden sonrasında alternatif operatörler ya trafiği kendi şebekelerine taşır ya da yine Türk Telekom’un ya da başka operatörlerin altyapılarını kiralarlar. Biz TurkNet olarak santrallerde kendi cihazlarımızı kuruyoruz ve bundan sonra trafiğimizi kendi şebekemize alıyoruz. Türkiye’de 26 ilde ve 200’den fazla santralde bu şekilde hizmet veriyoruz. Bazı bölgelerde ve şehirlerde santral sonrasında Türk Telekom’un şebekesini ve yurtdışı çıkışlarını kiralıyoruz. Ancak birçok şehirde yurtdışı çıkışlarına direkt olarak kendi yedekli bağlantılarımız üzerinden sağlıyoruz. Hatta Google, Facebook gibi internet devlerinin veri merkezlerine direkt doğrudan yurtdışı çıkış bağlantımız var.

Türk Telekom saha ekipleri TurkNet’e de destek veriyor mu?

expand_more

İnternet ve telefon hizmeti için binaya yeni tesisat çekilmesi gerektiğinde veya sahada müdahale etmeyi gereken arızalarda Türk Telekom ekiplerinden destek alıyoruz. Bu desteği yerleşik altyapı sağlayıcı olduğundan Türk Telekom tüm alternatif operatörlere sunmak zorunda.

TurkNet, Türk Telekom’un taşeronu mu?

expand_more

Hayır, biz Türkiye’nin en hızlı büyüyen alternatif telekom operatörüyüz. Kendi altyapımız, veri transfer merkezlerimiz, fiber optik kablolarımız, yurtdışı çıkışlarımız, veri merkezimiz ve yüzlerce çalışanımız var. Türk Telekom’la ilişkimiz tüm diğer operatörlerin olduğu gibi ortak altyapı şebekesini kullanmak ve bu kullanım için Türk Telekom’a kiralama ücreti ödemekten ibaret.

TurkNet, Türk Telekom’dan hangi hizmetleri alıyor?

expand_more

Evlerden santrale kadar olan bakır kabloları Türk Telekom’dan kiralıyoruz. Santralden sonra kendi altyapımıza geçmeyen durumlarda santral sonrası fiber optik şebeke kullanımı için yine belli bir ücret ödüyoruz. Kendi yurt dışı çıkışlarımızı kullanmadığımız şehirlerde Türk Telekom’un yurt dışı çıkışlarını kullanıyoruz. Ayrıca Türk Telekom’un saha ekiplerinden destek alıyoruz.

Başka Operatörden Geçişlerde Aktivasyon Süreci

expand_more

Başka Operatörden Geçiş İçin Yapılması Gerekenler

Sadece 5 Adımda TurkNet'e Geçin!

1. Belgelerinizi kurye ile size iletelim,

Sizi bekletmeden, kimliğinizi tanımadığınız insanlara teslim etmeden kolayca TurkNet abonesi yapıyoruz. Buradan veya 0850 2887185 üzerinden anında aboneliğinizi başlatın. Ardından 24 saat içerisinde randevu için kurye ekibimiz sizi arasın. Randevu saatinizde kuryemiz belgelerinizi getirip imzanızı aldıktan sonra tek yapmanız gereken kimliğinizi Online İşlemler'den veya Mobil Uygulama'dan yüklemek. Gerisini bize bırakın.

2. Belgelerinizi kontrol edelim, Belgeleriniz bize ulaştıktan sonra gerekli kontrolleri yapar ve biran evvel hizmetinizi başlatmak için çalışmaya başlarız.

3. Telefonda onayınızı alalım, Sizi 0850 288 80 80 numaramızdan arayacağız ve onayınızı isteyeceğiz. Sesli onayınızı almadan işlemlerinize devam edemiyoruz, bu yüzden bizden gelecek telefona mutlaka cevap vermeniz gerekiyor.

4. Hizmeti TurkNet’e taşımayı talep edelim, Servis sağlayıcı değişikliği talebinizi eski servis sağlayıcınıza iş emri olarak biz göndeririz.

5.1. TurkNet'e geçişiniz gerçekleşsin, Servis sağlayıcınız TurkNet’e geçiş için onay verir. İnternet hizmetiniz TurkNet’e taşınır. Merak etmeyin, hizmetinizi kullanmaya başlayana kadar fatura çıkarmıyoruz!

5.2. İndiriminizi unutmayın. Taahhüt cayma bedelinizi 240 TL’ye kadar ödeyebilmemiz için taahhüt bozma faturanızın aslını ya da kopyasını Online İşlemler üzerinden bize göndermeyi unutmayın. Kontrol ettikten sonra, 240 TL’ye kadar cayma bedelinizi 6 ay içinde size her ay indirim sağlayarak üstleneceğiz. Kampanyamız hem veri (internet) hem de ses (telefon) hizmeti taahhüt cayma bedelini kapsıyor.

Başka Operatörden Geçişlerde Abonelik Belgelerinizi Nasıl Alıyoruz?

Hattınızı mevcut operatörünüzden taşıyabilmemiz için yasal mevzuat gereği ıslak imzalı belgelerinizin bize ulaşması gerekli.

Bunun için gerekli belgeleri biz hazırlayıp size kurye ile iletiyoruz. Başvurunuz sonrasında kurye ekibimiz sizi arayarak belgeleri getireceği gün ve saat için sizden randevu alır. Gelen belgelerde ilgili yerleri doldurmanız yeterli.

Abonelik başlangıcı itibariyle sizi sürekli SMS/E-posta ve Online İşlemler'den bilgilendirmeler yapıyoruz. Belgelerinizle ilgili herhangi bir sorun olursa da Net Uzman ekibimiz sürecinizi yakın takibe alıyor ve sürekli sizinle iletişime geçiyor.

Belgeleriniz bize ulaştıktan sonra sizi 0850 2888080 numaramızdan arayarak operatör değişikliği onayınızı sesli aldıktan sonra başvurunuzu yapıyoruz. Bu nedenle belgelerinizi bize ne kadar erken gönderirseniz geçiş işleminizi o kadar hızlı tamamlarız.

Başka Operatörden Geçişlerde Aktivasyon Ne kadar Sürer?

TurkNet’e en hızlı şekilde geçmenin yolu mevcut hizmetinizi kapattırmadan TurkNet'e başvurmak.

TurkNet'e web üzerinden veya telefonla başvurduktan sonra biz sizin adınıza tüm geçiş işlemlerinizi yapıyor ve santralde size ayrılan portu kaybetme riski olmadan sizi birkaç gün içinde TurkNet'li yapıyoruz.

Başvuru sonrasında bize belgelerinizi ne kadar hızlı gönderirseniz geçiş işleminizi de o kadar hızlı yapıyoruz.

abonelik-ve-teknik

TurkNet'e geçmek için taahhüt bitiş tarihinizi beklemenize gerek yok! Diğer operatörden geçişlerde Taahhüt Cayma Bedelinizi 240 TL’ye kadar biz karşılıyoruz!

Aktivasyon Sürem Uzadı Ne yapmalıyım?

1. Başka operatörden geçiş için sizin yapmanız gerekenler;

Başka operatörden geçiş için yapmanız gerekenlere buradan ulaşabilirsiniz.

Belgeleriniz ulaştıktan sonra 0850 288 80 80 numarasından arayarak sesli onayınızı alacağız. Sesli onayınızı almadan işlemlerinize devam edemiyoruz, bu yüzden bizden gelecek telefona mutlaka cevap vermeniz gerekiyor.

2. Sesli onayım alındı ne zaman TurkNet interneti kullanacağım;

Aramayı yanıtladınız ama hala geçiş olmadı mı? Geçiş başvurunuzu yaptığımızda sizi SMS/E-Posta ile bilgilendiriyoruz. Bu bilgilendirme sonrası eski operatörünüzün geçişe onay vermesi için 2 günlük yasal süresi bulunuyor.

3. Başvuru yaptınız ama hala aktivasyon tamamlanmadı;

Başvuru esnasında eski operatörünüzdeki bilgilerle bize verdiğiniz bilgilerin eşleşmesi durumunda geçiş süreci sorunsuz tamamlanır.

Ancak bize verdiğiniz bilgiler, eski operatörünüzde farklıysa bu durumda geçiş onayı almamız uzayabiliyor. Endişelenmeyin ve arkanıza yaslanın çünkü uzman ekiplerimiz herhangi bir sorun yaşandığında sizinle iletişime geçerek sorunu nasıl gidereceklerini size anlatıyorlar. Bu nedenle aktivasyon sürecinizde bizden gelecek telefonlara mutlaka cevap vermelisiniz.

Dilediğiniz zaman Online İşlemler'den bize ulaşarak süreç hakkında bilgi de alabilirsiniz.

Yeni Aboneliklerde Aktivasyon Süreci

expand_more

Evinizde İnternet Hizmeti Yoksa Nasıl TurkNet’li Olursunuz?

Özgür İletişim 16/35 ve Özgür İletişim Aktif Paketleri

Sadece 5 Adımda TurkNet'e Geçin!

1. Aboneliğinizi başlatın,

Sizi bekletmeden, kimliğinizi tanımadığınız insanlara teslim etmeden kolayca TurkNet abonesi yapıyoruz. Buradan veya 0850 2888081 üzerinden anında aboneliğinizi başlatın, kimliğinizi Online İşlemler'den yükleyin, gerisini bize bırakın.

2. Hattınızı talep edelim,

Yerleşik operatöre binanıza giden kablolar üzerinde yeni bir hat çekmesi için talep göndeririz.

3. İnternet bağlantınızı yapalım,

Yerleşik operatör yetkilileri, binanıza gelip ankastre kutusundaki (binaya gelen bütün iletişim kablolarının ortak durduğu yer) kablolardan birini sizin hattınız için tanımlar ve işaretler. Bize hattın hazır olduğunu bildirilir.

4. Belgelerinizi teslim alıp, internetinizi kuralım,

Kurulum ekiplerimiz, sizden randevu alır. Sözleştiğiniz saatte evinize gelerek yanında getirdiği belgeleri size imzalatır ve modeminize kadar olan bağlantıyı yapar. Modeminizi kurar, kablosuz ağ ayarlarınızı tanımlar. İnternetinizin çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Kurulum Hizmeti hakkında ayrıntılı bilgileri burada bulabilirsiniz.

5. TurkNet'li olmak bu kadar kolay,

İnternetiniz kullanıma açılmadan bize para ödemezsiniz!

Özgür İletişim Fiber 100 Paketi

Sadece 5 Adımda TurkNet'e Geçin!

1. Başvurunuzdan sonra belgelerinizi hazırlayalım

Sizi bekletmeden, kimliğinizi tanımadığınız insanlara teslim etmeden kolayca TurkNet abonesi yapıyoruz. Buradan veya 0850 2887185 üzerinden anında aboneliğinizi başlatın. Ardından gerekli belgeleri biz hazırlayıp, kurye ile size iletelim. Sizin tek yapmanız gereken kimliğinizin iki yüzünün de fotoğrafını Online İşlemler'de veya Mobil Uygulama'da Belgelerim menüsünden yüklemek.

2. Belgelerinizi kontrol edelim,

Belgeleriniz bize ulaşınca, kontrol eder ve herhangi bir eksik varsa size bilgi veririz. Her şey tamamsa, biran evvel hizmetinizi başlatmak için çalışmaya başlarız.

3. Hattınızı talep edelim,

Yerleşik operatöre binanıza giden kablolar üzerinde yeni bir hat çekmesi için talep göndeririz.

4. İnternetinizi kuralım,

Yerleşik operatör yetkilileri kurulum için evinize gelerek yanında getirdiği modemin bağlantılarını yapar. Modeminizi kurar, kablosuz ağ ayarlarınızı tanımlar. İnternetinizin çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Modemi size teslim ettiğine dair form imzalatır.

5.1. TurkNet'li olmak bu kadar kolay,

İnternetiniz kullanıma açılmadan bize para ödemezsiniz!

Özgür İletişim GigaFiber Paketleri

Sadece 3 Adımda TurkNet'e Geçin!

1. Aboneliğinizi başlatın,

Sizi bekletmeden, kimliğinizi tanımadığınız insanlara teslim etmeden kolayca TurkNet abonesi yapıyoruz. Buradan veya 0850 2888081 üzerinden anında aboneliğinizi başlatın, kimliğinizi Online İşlemler'den yükleyin, gerisini bize bırakın.

2. Belgelerinizi teslim alıp, internetinizi kuralım,

Kurulum ekiplerimiz, sizden randevu alır. Sözleştiğiniz saatte evinize gelerek yanında abonelik belgelerinizi ve modemi getirir. Belgelerinizi imzalatır ve modeminize kadar olan bağlantıyı yapar. Modeminizi kurar, kablosuz ağ ayarlarınızı tanımlar. İnternetinizin çalışıp çalışmadığını kontrol eder.

3. TurkNet'li olmak bu kadar kolay,

İnternetiniz kullanıma açılmadan bize para ödemezsiniz!

Yeni Aboneliklerde Abonelik Belgelerinizi Nasıl Alıyoruz?

Sizi bekletmeden, kimliğinizi tanımadığınız insanlara teslim etmeden kolayca TurkNet abonesi yapıyoruz."https://turk.net/taahhutsuz-ozgur-iletisim-abonelik/"

Kimliğinizi abonelik başlattıktan hemen sonra size özel şifrenizle Online İşlemler'den yüklemelisiniz.

Abonelik başlangıcı itibariyle sizi sürekli SMS/E-posta ve Online İşlemler'den bilgilendirmeler yapıyoruz. Belgelerinizle ilgili herhangi bir sorun olursa da Net Uzman ekibimiz sürecinizi yakın takibe alıyor ve sürekli sizinle iletişime geçiyor.

Başlattığınız abonelik modeline göre belge süreçlerimiz şu şekilde;

1. Özgür İletişim 16 / Özgür İletişim 35 / Özgür İletişim Aktif paketleri,

Yerleşik operatör yetkilileri, binanıza gelip ankastre kutusundaki (binaya gelen bütün iletişim kablolarının ortak durduğu yer) kablolardan birini sizin hattınız için tanımlar ve bize hattın hazır olduğunu bildirilir. Ardından kurulum ekiplerimiz sizi arayarak randevu alır.

Kurulum ekiplerimiz adresinize geldiğinde hem modem kurulumunu yapar hem de yanında getirdiği abonelik belgelerinizi imzalatarak interneti keyifle kullanmanızı sağlar.

2. Özgür İletişim Fiber 100 paketi,

Başvuru sonrasında belgelerinizi kurye ile size iletiyoruz. Bunun için kurye ekibimiz sizi arayarak randevu alır.

Belgeleriniz bize ulaştıktan sonra yerleşik operatöre, binanıza gelip modem getirmesi ve kurulum yapması için bilgi veriyoruz.

Kurulum ekipleri adresinize geldiğinde yanlarında getirdikleri modemi teslim ederken, kurulumu da yaparak interneti keyifle kullanmanızı sağlıyor.

,

3. Özgür İletişim GigaFiber paketleri,

Aboneliğinizi başlattıktan sonra kurulum ekiplerimiz sizi arayarak randevu alır.

Randevu gününde kurulum ekiplerimiz yanlarında abonelik belgelerinizi ve modeminizi getirerek kablo bağlantılarını yaparlar. Kurulum ekibimiz yanlarında getirdikleri abonelik belgelerinizi size imzalatarak interneti keyifle kullanmanızı sağlar.

Yeni Aboneliklerde Aktivasyon Ne kadar Sürer?

Evinde internet hizmeti olmayan abonelerimize mükemmel aktivasyon deneyimi yaşatmaya çabalıyoruz.

Adresinizdeki altyapınızı buradan kontrol ederek, aktivasyon süreleri hakkında detaylı bilgiye aşağıdan sahip olabilirsiniz.

Abonelik başlangıcı itibariyle sizi sürekli SMS ve E-posta ile Online İşlemler'den size sürekli bilgilendirmeler yapıyoruz. Altyapı kaynaklı herhangi bir sorun olursa da Net Uzman ekibimiz sürecinizi yakın takibe alıyor ve sürekli sizinle iletişime geçiyor.

1. Özgür İletişim 16 / Özgür İletişim 35 / Özgür İletişim Aktif paketleri,

Altyapı kontrolünüz sonrasında Özgür İletişim 16, Özgür İletişim 35 ya da Özgür iletişim Aktif paketlerinden herhangi biriyle abonelik başlattıysanız, abonelik başlattıktan sonra ortalama 6 gün içerisinde hizmetinizi kurarak aktif hale getiriyoruz. Kurulum ekiplerimiz adresinize geldiğinde hem modem kurulumunu yapıyor hem de yanında getirdiği abonelik belgelerinizi imzalatarak interneti keyifle kullanmanızı sağlıyorlar.

2. Özgür İletişim Fiber 100 paketi,

Sizi en hızlı şekilde TurkNet'li yapabilmek için başvurunuz sonrasında abonelik belgelerinizi size kurye ile gönderiyoruz. Belgeleriniz bize ulaşır ulaşmaz da kurulum işlemi ve modem teslimatı için adresinize yerleşik operatörün ekibini yönlendiriyoruz. Belgeleriniz bize ulaştıktan ortalama 4 gün içerisinde modem teslimatınızı yaparak, internet hizmetinizi keyifle kullanmanızı sağlıyorlar.

3. Özgür İletişim GigaFiber paketleri,

Altyapı kontrolünüz sonrasında Özgür İletişim GigaFiber paketlerinden paketiyle abonelik başlattıysanız, abonelik başlattıktan sonra ortalama 4 gün içerisinde hizmetinizi kurarak aktif hale getiriyoruz.

Kurulum ekiplerimiz adresinize geldiğinde yanlarında modem ve abonelik belgelerinizi getiriyor. Abonelik belgelerinizi size imzalatarak modeminizi teslim ediyorlar ve kurulum işlemlerini tamamlıyorlar.

Aktivasyon Sürem Uzadı Ne Yapmalıyım?

1. Özgür İletişim 16/35 ve Özgür İletişim Aktif paketleri,

Evinizde internet yok ve belirlenen paketlerden birini aldıysanız aktivasyon sürecinde sizin yapmanız gerekenlere buradan ulaşabilirsiniz.

Başvuru yaptıktan sonra bölgenizde altyapı kaynaklı bir sorun yoksa, ortalama 6 gün içerisinde kurulum ekiplerimiz modeminizi kurup internet hizmetini aktif hale getiriyorlar.

6 gün üzerine çıkan aktivasyon süreçlerinde ise genellikle altyapı kaynaklı sorunlar oluşabiliyor. Endişelenmeyin ve arkanıza yaslanın çünkü uzman ekiplerimiz herhangi bir sorun yaşandığında sizinle iletişime geçerek sürecin nasıl ilerleyeceğini size anlatıyorlar. Bu nedenle aktivasyon sürecinizde bizden gelecek telefonlara mutlaka cevap vermelisiniz.

2. Özgür İletişim Fiber 100 paketleri;

Evinizde internet yok ve Özgür İletişim Fiber 100 paketini aldıysanız aktivasyon sürecinde sizin yapmanız gerekenlere buradan ulaşabilirsiniz.

Belgeleriniz bize ulaştığında ve aktivasyon işlemlerinize başladığımızda size SMS/E-posta göndererek işlemlerin başladığını bildireceğiz. Belgeleriniz bize ulaştıktan sonra 4 gün içerisinde yerleşik operatör yetkilileri modeminizi teslim ederek kurulum işlemlerini tamamlıyorlar.

Belgeleriniz ulaştı bilgisinden 4 gün geçmesine rağmen hala internetiniz kurulmadı mı? Endişelenmeyin, bu durumda uzman ekibimiz sizinle iletişime geçerek sürecin nasıl ilerleyeceğini size anlatıyorlar. Bu nedenle aktivasyon sürecinizde bizden gelecek telefonlara mutlaka cevap vermelisiniz.

3. Özgür İletişim GigaFiber paketleri;

Evinizde internet yok ve belirlenen paketlerden birini aldıysanız aktivasyon sürecinde sizin yapmanız gerekenlere buradan ulaşabilirsiniz.

Başvuru yaptıktan sonra bölgenizde altyapı kaynaklı bir sorun yoksa, ortalama 4 gün içerisinde kurulum ekiplerimiz yanlarında getirdikleri modeminizi kurup internet hizmetini aktif hale getiriyorlar.

4 gün üzerine çıkan aktivasyon süreçlerinde ise genellikle alt yapı kaynaklı sorunlar oluşabiliyor. Endişelenmeyin ve arkanıza yaslanın çünkü uzman ekiplerimiz herhangi bir sorun yaşandığında sizinle iletişime geçerek sorunu nasıl gidereceklerini size anlatıyorlar. Bu nedenle aktivasyon sürecinizde bizden gelecek telefonlara mutlaka cevap vermelisiniz.

Kurulum Ücreti Var mı?

expand_more

TurkNet’te kurulum hizmeti 162 TL. Kredi kartı veya banka kartı ile aboneliklerde ise sadece 108 TL. Kurulum Hizmeti için evinize geldiğimiz zaman gerekiyorsa daireniz içindeki tesisatınızı ihtiyaç varsa değiştiriyoruz. Gerekli değilse dokunmuyoruz.

Binanızdaki ankastre kutusundan dairenize kadar olan bağlantı için de kablo çekilmesi gerekiyorsa, metre başına kablo ücreti alarak bu işi de hallediyoruz. Metre başına kablolama ücreti ekiplerimize elden yapılıyor. Ayrıca internet hizmetinize ek olarak telefon hizmeti de aldıysanız aynı şekilde onun da tüm işlemlerini ve kontrollerini yaptıktan sonra size teslim ediyoruz.

Statik IP İle İlgili Destek İstiyorum

expand_more

Statik IP Nedir?

IP (internet protokol) numaraları, internete girişte sistem tarafından kullanıcıya atanan kimlik numarasıdır. Bu sayede bilgisayarlar arası veri iletişimi mümkün kılınır.

IP numaraları protokol kapsamında sınırlı olduğundan, dinamik yapıda ve her bağlantı için rastgele atanır. Özetle internetten çıkış yaparak tekrar giriş yaparsanız IP numaranızın da değiştiğini göreceksiniz.

Size özel tanımlama yapılarak bu numaranın değişmemesine ihtiyacınız varsa, Turknet hizmetinize ek olarak Statik IP ürünü kullanmanız gerekir. Statik IP kullanmanız durumunda size atanacak IP numarası başka kullanıcıya atanmaz.

TURKNET STATIK IP HİZMETİ

Aylık 14,90 TL ücret karşılığında Statik IP hizmetimizden sizde yararlanabilirsiniz. Hizmetinize Statik IP tanımlamak istiyorsanız Online İşlemler ana sayfasındaki sol menüden Teknik & Destek > Statik IP başlığını seçerek tanımlama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dondurma İşlemleri İle İlgili Destek İstiyorum

expand_more

Hizmetinizi dondurmak istiyorsanız Online İşlemler ana sayfasındaki sol menüden Teknik & Destek > Hizmet Dondurma başlığını seçerek dondurma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

abonelik-ve-teknik

Hizmetinizin geçici süre ile dondurulmasını ya da daha önce dondurduğunuz hizmetin aktif edilmesi için aşağıdaki yeni destek kaydı oluştur menüsünden “Hizmet Dondurma” başlığını seçerek talebinizi iletebilir ya da daha önce iletmiş olduğunuz talebiniz ile ilgili destek kaydınıza detay ekleyebilirsiniz.

Bir yılda en fazla 180 gün ve yılda en fazla 2 kez internet hizmetinizi dondurma hakkınız bulunmaktadır.

Hizmetinizi kullanmaya başladığınız günden itibaren en erken 24 saat, en geç 60 gün sonra dondurabilirsiniz. İnternet, telefon ve statik ip gibi tüm hizmetleriniz aynı zamanda donar ve süre sonunda birlikte açılır.

Hizmetinize ait ödenmemiş faturanız olması durumunda hizmet dondurma işleminiz yapılamayacaktır. Ödenmemiş; fakat son ödeme tarihi geçmemiş faturanız bulunuyorsa dondurma talebi alınabilir.

Talep girişi ya da diğer süreçler sırasında nakil veya paket değişikliği gibi devam eden durumlarda hizmet dondurma işleminiz devam etmeyecektir.

İleri tarihli hizmet dondurma taleplerinde, talep girişi ya da talebin gerçekleşeceği tarih sırasında ödeme tarihi geçmiş fatura varsa dondurma işlemi yapılamaz. Bu durumda dondurma talebi iptal edilir ve abone SMS ile bilgilendirilir.

Hizmetinizin dondurulduğu süre boyunca aylık ücret faturalanmayacak; varsa gecikme ücreti, modem ücreti, aktivasyon ücreti faturalanacaktır. Hizmet dondurma işlemi için ayrıca bir hizmet dondurma ücreti ödemeyeceksiniz.

Hizmetin tekrar açılması talep ettiğiniz takdirde talebinizi gerçekleştirildikten sonra 30 dakika içerisinde hizmetiniz açılır ve kullandığınız günler kısmi fatura olarak bir sonraki ayın faturasına yansıtılır.

Hizmet dondurma hakkında bilgi almak isterseniz aşağıdaki “Destek Kaydı Oluştur” başlığından bize talebinizi iletebilirsiniz.

Engelsiz Tarife, Gazi ve Şehit Yakınlarına Özel Tarifeler

expand_more

TurkNet’in engellilere, gazi ve şehit yakınlarına özel olarak hazırladığı, avantajlı internet kampanyaları TurkNet’te.

Kampanya Detaylarıyla ilgili tüm bilgilereburadan ulaşabilirsiniz.

İşitme engelli kullanıcılarımız için Görüntülü Çağrı Merkezi hizmetinizde. İşaret diliyle destek alabilmek için geliştirdiğimiz bu servisimizden Pazar günü hariç 09.00 - 18.00 saatleri arasında yararlanabilirsiniz.

TurkNet Görüntülü Çağrı Merkezi'nden sadece bireysel işitme ve konuşma engelli müşterilerimiz faydalanabilir.

Bu hizmetten yararlanabilmeniz için bilgisayarınızın görüntülü arama özelliğine sahip olması gerekmektedir.

Görüntülü Çağrı Merkezine bağlanmak içinburayatıklayın.

Engellilere, gazi ve şehit yakınlarına özel hazırlanan kampanyalar hakkında bilgi almak ya da geçiş yapmak için destek kaydınızı oluşturabilirsiniz.

Paket / Tarife / Kampanyamla İlgili Destek İstiyorum

expand_more

İnternet paketinizin yükseltilmesini veya düşürülmesini istiyorsanız Online İşlemlerPaket & Kullanım > Internet Paket Değişikliği menüsünden mevcut paketinizi değiştirebilirsiniz.

VDSL hizmete geçmek isteyen abonelerimizin dikkatine; Bölgenizde boş VDSL portu yoksa ya da santral mesafesi evinize uzak olduğu için VDSL hız alamayacaksanız bu menüde teklif bilgisi çıkmayacaktır.

Ses Paketi kullanan abonelerimizin dikkatine;

ADSL / VDSL geçiş işlemlerinizde ses hizmetinize tanımlı her yöne 1000 dakika paketinizde herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

abonelik-ve-teknik

*VDSL hizmeti almak istemeniz durumunda, bu hizmeti VDSL destekli modem ile kullanabileceğinizi hatırlatırız.

Ne Hız Alırım sorgulamanızda adresinizde alabileceğiniz tahmini hız daha yüksek olmasına rağmen İnternet Paket Değişikliği menüsünde farklı bir teklif çıkmadıysa destek talebinizi bize iletebilirsiniz.

Şikayetimi Size Nasıl İletebilirim?

expand_more

Değerli TurkNet'li,

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yayınlanan "Tüketici Şikâyetlerinin İşletmeciler ve Hizmet Sağlayıcılar Tarafından Çözümlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar"a göre;

TurkNet ürün, servis ve hizmetleri ile ilgili şikayetleriniz Online İşlem Merkezi'nden alınmaktadır. Şikayetleriniz "TurkNet Müşteri Memnuniyeti ve Şikayet Yönetimi Politikası" gereğince titizlik ile ele alınmakta ve 10 iş günü içerisinde çözülmektedir.

Şikayetinizin çözümlenmesine rağmen aynı konu ile ilgili şikayetinizin devam ettiğini düşünüyorsanız şikayetinizi 2 kez yineleyerek tekrar incelenmesini sağlayabilirsiniz.

Şikayetinizin "Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu" ile otomatik şekilde bilgi amaçlı olarak paylaşılmaktadır.

Şikayet Kaydı Oluştur

Veri Gizliliği ile İlgili Şikayetimi İletmek İstiyorum

expand_more

TurkNet KVK Aydınlatma Metni:

https://turk.net/kvk-aydinlatma-metni

TurkNet Kişisel Veri Güvenlik Politikası:

https://turk.net/kisel-veri-guvenlik-politikasi

Fesih / Geçici Durdurma

expand_more

TurkNet' te istediğiniz zaman vazgeçme özgürlüğü var. Hizmetinizi mecbur olduğunuz için değil, memnun olduğunuz sürece kullanırsınız.

Şu an AKN’siz ve dolu dolu bir internet hizmetini ve her yöne ayda 1.000 dakika telefon görüşmesini en uygun fiyata kullanıyorsunuz. Elbette bu sayfaya kadar geldiyseniz, size bazı sorunlar yaşatmış ya da sizi üzmüş olabiliriz. TurkNet olarak, memnun kaldığınız sürece bizimle olmanızı istiyoruz. Amacımız, tüm müşterimizi en uygun fiyata, en hızlı, kotasız ve taahhütsüz internet hizmetiyle buluşturmak.

Diğer bir operatöre gittiğinizde, bizde yaşadığınız sorunların benzerleri başınıza gelebilir. Ancak, taahhütlü bir hizmet aldığınız için memnun kalmadığınızda size 300-500 TL’yi bulan cayma bedelleri çıkarılacak. Büyük ihtimal AKN’li ve içinde telefon hizmeti olmayan bir paketi bizden daha pahalı bir fiyata kullanacaksınız.

Dilediğiniz zaman aşağıdaki talimatları uygulayarak iptal talebinizi bize gönderebilirsiniz.

Hizmet iptal talebinizi, kimliğinizin önlü arkalı fotokopisi ve Abone/Hizmet numaranızın, iletişim bilgilerinizin ve imzanızın bulunduğu bir dilekçe ile birlikte 0212 216 55 60 numaralı faksımıza gönderebilirsiniz. Bu devirde faks mı kaldı diye sorabilirsiniz. Haklısınız, ancak dilekçenizi faks ile almamız yasal zorunluluk. İptal dilekçenizi takiben 24 saat içinde faturalamanızı durduracağız ve 7 gün sonra hizmetiniz otomatik olarak sonlanacak. İşleminiz tamamlandığında size SMS ile bilgi göndereceğiz.

İsterseniz konu ile aşağıdaki buton üzerinden şikayet kaydı oluşturabilirsiniz.