Dijital Müşteri Deneyimi

Her şeyin dijital dönüşüm yaşadığı günümüzde internet hizmeti satın almanın ve sonrasındaki destek hizmetlerinin de dijitalleşmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden TurkNet'te sizi abonelik başlangıcından hizmet aldığınız tüm süreç boyunca hayatınızı kolaylaştıran dijital müşteri deneyimi bekliyor.
 
 
Dijital müşteri deneyimi ne demek?

Her şeyin internet üzerinden yapılabildiği bir dünyada internet hizmeti satın almanın ve sonrasında hizmetle ilgili desteğin dijital olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzden TurkNet’te satın alma ve destek süreçleri dijital.

Dijital Müşteri Deneyimi ile TurkNet’e abone olurken ve sonrasında destek alırken size çok daha hızlı ve kimsenin kimseyi beklemediği bir deneyim yaşatıyoruz. Her türlü kayıt dijital ortamda kaydedildiğinden, size verdiğimiz cevaplara her zaman ulaşma şansınız olduğundan, internet hattınızın performansı, taleplerinizi ne kadar zamanda çözdüğümüz ortada olduğundan bu yeni bakış açımızın çok daha şeffaf olduğuna inanıyoruz.

Dijital destek sürecimiz ile bize bildirdiğiniz talepleriniz doğrudan uzmanına gidiyor. Böylece arada kulaktan kulağa oynanmadığından çözümler çok daha hızlı oluyor.

İşin daha felsefi tarafı da var. Biz artık makinelerin, yazılımların yapabildiği işlerin makineler ve yazılımlar tarafından, sadece onların yapamadığı işlerin insanlar tarafından yapılmasını doğru buluyoruz. Telefonun ucunda size hep aynı cümleler kuran, robotlaşan, kulaktan kulağa oynayan çalışanlar yerine yaptığı işten keyif alan, gurur duyan, çözüm üreten çalışanlarımız olsun diye süreçlerimizi her gün daha da dijitalleştiriyoruz.


Günlük hayatta dijital müşteri deneyimi neye benziyor?
dijital-musteri-deneyimi-02.jpg

Dijital müşteri deneyimi abonelik başlangıcından, sonrasındaki destek hizmetlerine kadar dijital süreçler kullanılarak daha hızlı ve kolay hizmet almanızı sağlayan bir TurkNet çözümü. TurkNet’e abone olmak için bayilere gitmenize, kimliğinizi tanımadığınız kişilere teslim etmenize gerek yok. İnternet üzerinden kendi kendinize abone oluyor, belgeleri anlaşmalı kargo firmamızla bize gönderiyor ve sonrasında tüm süreci Online İşlemler ya da Mobil Uygulama üzerinden takip edebiliyorsunuz.

Henüz interneti, internet üzerinden satın almaya hazır olmayanlar ya da TurkNet’i satın almak isteyen ama daha fazla bilgi isteyenler için 0850 288 80 81 numaralı Satış ve Başvuru Takip Hattı üzerinden hizmet veriyoruz. Burayı aradığınızda sizi satış temsilcimiz karşılıyor, sorularınızı yanıtlıyor ve her şey sizin için tamamsa aboneliğinizi başlatıyor. Bundan sonraki tüm süreç, web üzerinden satın almakla aynı.

Her türlü talebinizi Online İşlemler ya da 0850 288 80 80 numaralı Hızlı İşlem Hattı üzerinden sesli yanıt sistemini kullanarak bize 7/24 bildirebiliyorsunuz. Akıllı telefonları kullanmayı tercih edenlerdenseniz, Apple veya Android uygulamamızı akıllı telefonunuza yükleyebilir ve tüm işlemlerinizi mobil uygulamamız üzerinden de yapabilirsiniz. Böylece talepleriniz bize ulaşır ulaşmaz biz konuyla hemen ilgilenmeye başlar, süreç boyunca ve çözüm sağlandığında size haber veririz. Üstelik, her adımı yine Online İşlemler ya da Mobil Uygulama üzerinden takip edebilir, talepleriniz içine bize iletmek istediğiniz yeni bilgileri her zaman ekleyebilirsiniz.

Diyelim ki taşınmanız gerekiyor ve hizmetinizi yeni adresinize taşımak istiyorsunuz. Kimseyle uzun uzun konuşup yeni adresinizi harf harf kodlayarak yazdırmanıza gerek yok: Online İşlemler, Mobil Uygulama ya da Hızlı İşlem Hattı üzerinden bu işi kolayca nasıl yapabileceğinizi görmek için buraya göz atabilirsiniz.


Taleplerinize nasıl cevap veriyoruz?
musteri-temsilcileri.jpg

Destek taleplerinizi kayıt açarak bize bildirdikten sonra, arka plandaki otomatik sistemlerimiz hemen çalışmaya başlıyor. Talebinizi analiz ederek, konuyla ilgili uzman çalışanımıza ilgilenmesi için yönlendiriyor. Uzmanımız, talebi inceliyor ve sizden daha fazla bilgi alması gerekiyorsa, size ulaşıyor. Kendi yapabileceği bir konu ise hemen çözüyor ve size bilgi veriyor. Kendi yapamayacağı konuları ise ilgili kişiye iş emri olarak aktarıyor. Konuyu takip etmeye devam edip gerektiğinde kırmızı alarm veriyor. Talep sonuçlandığında Online İşlemler, Mobil Uygulama ve SMS ile veya gereken durumlarda sizi arayarak bilgilendiriyor.

Taleplerin yüzde 90’dan fazlasına 24 saat içinde dönüyoruz. Konunun neden kaynakladığı, ortalama ne kadar zamanda çözüleceğini ve hangi adımların atılacağını size bildiriyoruz. Arıza gibi önemli sorunların yüzde 90’dan fazlasına ise ilk bir saat içinde dönüş yapıyoruz. Bu süreleri daha da kısalmak için çalışmaya devam ediyoruz.

Yirmi yıldan fazla bir süredir müşterilerimize destek verirken gördük ki aslında müşterilerimizin yaşadığı sorunlarının önemli bir bölümü çok basit bir şekilde kendileri tarafından çözülebilecek sorunlar. Bu yüzden de destek sayfalarımızı sürekli güncelleyip geliştiriyoruz. Sorularınız, Online İşlemler veya Mobil Uygulama üzerindeki İlk Yardım sayfalarımızdaki yönergeleri takip ederek hem teknik, hem de teknik olmayan bir çok konuyu kendiniz hızlıca çözebilirsiniz.

TurkNet olarak, size taahhütsüz bir internet hizmeti sunarken, yaşadığınız sorunla hızla ilgilenmeyi ve mümkün olan en çabuk sürede çözmeyi taahhüt ediyoruz. Destek sözümüzü buradan okuyabilirsiniz.