HIZ TESTİ - İNTERNET HIZI ÖLÇME

 
 
 

Hız Testi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hız testi uygulamamız ile anlık veri indirme (download) ve veri yükleme (upload) hızlarınızı ölçebilirsiniz. Ancak hızınızı doğru ölçmek için aşağıdaki maddelere dikkat etmelisiniz.
 • Öncelikle, ethernet kablosuyla bilgisayarınızı modeminize bağlayın. Bilgisayarınızın kablosuz özelliği varsa geçici olarak devre dışı bırakın, böylece kablosuz olarak testi yapmadığınızdan emin olabilirsiniz. Bunu istememizin sebebi, kablosuz bağlantıda performans olarak ciddi kayıpların yaşanabilmesi.
 • Bilgisayarınızda başka internet sayfaları açık olmamalı. Hemen bu sayfa hariç tüm sekmeleri kapatın.
 • Arka planda interneti kullanan, ya da her an internetin kullanabilecek programlarınız varsa hepsini tamamen kapatın. Virüs programınızı geçici olarak devre dışı bırakın. Aynı ağdan herhangi bir cihazın (örneğin cep telefonunuz) internete girmediğine emin olun.
 • Ve şunu unutmayın: Hız testiniz internet kullanımının yoğunluğuna (aynı saatte size yakın bölgelerden internet kullanan kişi sayısı), ev içi tesisatınız kalitesi ve modem ayarlarınıza göre değişiklik gösterebilir.
 • Her şey tamamsa, hız testi yolcuğunuzu başlatmak için hemen yukarıdaki “Testi Başlat” butonuna basın.
 

İnternet Hızı Artırmak İçin Ne Yapılabilir?

 • İnternet tüketimi artıkça ihtiyaç duyulan hızlar da artabiliyor. Kullanıcılar artık daha yüksek hızlara sahip hizmetleri tercih ediyorlar. Teknolojinin gelişmesiyle de operatörler bu yüksek hızları daha erişilebilir hale getiriyorlar.
 • İnternet hızınızı artırmak için ilk olarak paketinizin size ne kadar hıza kadar sunduğunu öğrenmelisiniz. Eğer bu hızlar paket kapsamında düşükse yükseltmek için operatörlerle görüşüp paket değişikliği yapabilirsiniz. Ancak paket içerisindeki hızları alamıyorsanız bazı iyileştirmeler yapabilirsiniz.
 • İlk olarak ev içi internet bağlantınızı kontrol ederek, gerekli bir yenileme vb. işlem varsa onu yapmanız gerekir. Çok eski, yamalı kablolama yerine daha yüksek verim sunan ve yeni bir kablolama sistemine geçiş yapabilirsiniz. Ardından paketinizde size sunulan hızları modeminiz destekliyor mu onu kontrol edin. Eğer destekliyorsa modeminizin gerekli güncellemelerini yapabilirsiniz. Desteklemiyorsa ya da desteklese bile çok eski bir modem kullanıyorsanız onu yenilemek de internet performansınızı daha iyi bir noktaya getirir.
 • İnternet performansını yükseltmek için en köklü çözüm hala kablolu internet kullanmak! Evet, kablosuz internet çok rahat ve konforlu. Ancak interneti hala en kayıpsız aktaran bağlantı kablolar. Bu sebeple bir Ethernet kablosu sizin için en iyi çözüm olacaktır.
 • Konu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, blog’umuzda bol bol ipucu içeren bir yazı hazırladık. Buradan okuyabilirsiniz.
buraya html kodu gelir