TurkNet’le AKN’siz Hayat ve Aktif Altyapı "YAPA"

Biz TurkNet’te özgür iletişime inanıyoruz. İletişim çağında herkesin hız, limit, kota düşünmeden gönül rahatlığıyla internet hizmetlerinden yararlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle kullanıcıların önünde en büyük engel olan AKN(Adil Kullanım Noktası/Kotası)’yi kaldırmak için bir adım attık. Aktif altyapımız dahilinde hizmet verdiğimiz TurkNet’lilere fiyat farkı olmadan AKN’siz internete geçmek isteyip istemediklerini sorduk ve kabul edenlerin AKN’lerini kaldırdık. Böylece aktif altyapımızın sağladığı avantajları mevcut müşterilerimizle paylaşmış olduk.

Hedefimiz büyük ilgi gören paketimizi yaygınlaştırarak AKN’yi internet kullanıcılarının hayatından çıkarmak.

Aktif Altyapı Nedir?

Türkiye’de evlerden santrale giden bakır kabloların kontrolü yerleşik operatördedir (Türk Telekom). TurkNet gibi alternatif operatörler VAE (Veri Akışı Erişimi) ya da YAPA (Yerel Ağın Paylaşıma Açılması) yöntemleriyle müşterilerine hizmet verirler. YAPA yöntemiyle hizmet verdiğimiz müşterilerimiz bizim aktif altyapımız kapsamındadır.

YAPA yönteminde bakır kabloların uçları, yerleşik operatöre ait santral binalarında bulunan TurkNet'e ait cihazlarda sonlanır. Veri sonrasında tamamen TurkNet ağı içinde hareket eder. TurkNet ağı, kapasitesini başka operatörlerle paylaşmaz, yedeklidir ve ihtiyaç oldukça kapasitesi kolayca artırılabilir.

Aktif Altyapımız Olan İller:

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Uşak.

* Adı geçen illerde YAPA altyapımız santral bazındadır, illerin tamamını kapsamamaktadır.

TurkNet Müşterisi Olmak İstiyorum

TurkNet müşterisi olmak istiyorsanız hemen web sitemizden başvuru yapabilirsiniz. Müşterimiz olduğunuzda eğer aktif altyapımız içindeyseniz AKN'siz paketlerden yararlanabileceksiniz. Aktif altyapıda olup olmadığınızı ve kaç Mbps hız alabildiğinizi aşağıdaki butona basarak yönleneceğiniz sayfa üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Hız ve AKN Sorgula

TurkNet Müşterisiyim, AKN’siz İnternete Geçmek İstiyorum

Aktif altyapımız içindeki bütün müşterilerimize telefon, e-posta ya da SMS yoluyla ulaşarak paketlerindeki AKN limitini kaldırmak isteyip istemediklerini soracağız. Size ulaşmamızı beklemeden, AKN’siz paketlerden yararlanıp yararlanamayacağınızı hemen öğrenmek istiyorsanız Online İşlem Merkezi'ne girip "Size Özel” bölümü altındaki Teklifler başlığını kontrol edebilirsiniz. Eğer orada AKN'siz tarifeyi görüyorsanız, hemen geçiş yapabilirsiniz. Görmüyorsanız, henüz size aktif altyapımızdan hizmet veremiyoruz demektir. Ancak aktif altyapımızı hızla büyütüyoruz ve en kısa zamanda sizi de AKN’siz internetle buluşturmak istiyoruz. Aktif altyapımız kapsamına girdiğinde size ulaşıp mutlaka haber vereceğiz.

Online İşlemlere Git

AKN’siz İnternet Gerçekten Mümkün mü?

AKN’siz interneti duyurduğumuzda tebrik mesajlarının yanı sıra bunun mümkün olmadığı, bir pazarlama hilesi olduğu, altyapımızın bunu kaldıramayacağı veya birilerinin buna engel olacağı yorumları da aldık. Bu yorumlar gerçeği yansıtmıyor, AKN’siz internet mümkündür.

TurkNet Altyapısı Çok Sayıda AKN’siz Aboneyi Kaldırabilir mi?

AKN’siz interneti duyurduğumuzda tebrik mesajlarının yanı sıra bunun mümkün olmadığı, bir pazarlama hilesi olduğu, altyapımızın bunu kaldıramayacağı veya birilerinin buna engel olacağı yorumları da aldık. Bu yorumlar gerçeği yansıtmıyor, AKN’siz internet mümkündür.

AKN'siz Hizmet TurkNet'e Zarar Ettirmez mi?

Hayır etmez çünkü YAPA yöntemiyle hizmet verdiğimiz noktalarda, yerelde oluşan trafik bizim için ekstra bir maliyet oluşturmuyor. Yalnızca trafik teslim noktaları ve yurt dışı çıkışlarında artacak trafik maliyet oluşturuyor, bu da müşterilerimizin memnuniyeti ve özgür iletişime ulaşması için karşılayabileceğimiz bir maliyet. Aktif altyapımızı genişletmemizin önünde finansal hiçbir engel yok.

Birileri TurkNet'e Dur Demez mi?

Telekomünikasyon piyasasını düzenleyici kurum olan BTK, bir süredir AKN ile ilgili uygulamaların tüketici açısından iyileştirilmesini istiyor. AKN’siz interneti engelleyen herhangi bir yönetmelik ya da kanun yok, tersine devletimiz de bu konuda bizimle aynı fikirde.

Bu Bir "Pazarlama Hilesi" Olabilir mi?

Telekomünikasyon sektörünün oluşturduğu algı, iyi niyetli uygulamaların bile şüpheyle karşılanmasına neden oluyor. TurkNet olarak bizim amacımız bu algıyı değiştirmek ve güvenilir, sözünde duran, olması gerektiği gibi düzgün hizmet sunan operatörler olabileceğini kanıtlamak. Bu konuda öncü rolü üstlenmeyi ve sektörün dinamiklerini değiştirmeyi hedefliyoruz.

Şu an %20’si aktif altyapımızda olan 150.000 civarında bireysel TurkNet’li müşterimiz var. Şu anda YAPA yöntemiyle 200 santralde hizmet veriyoruz. Santrale yakınlık, bağlantı türü gibi nedenlerle bu santrallere bağlı olan tüm abonelerimize de AKN’siz internet sunamıyoruz. Bugün AKN’siz internet hizmeti verebileceğimiz en az 1 milyon hane var. Bu sayıyı gelecek yıl ikiye katlamayı hedefliyoruz. Birkaç kişiye verebildiğimiz bir hizmeti herkese sunuyormuş gibi yapmıyoruz, en iyi hizmeti ulaştırabileceğimiz kadar çok kişiye ulaştırmaya çalışıyoruz. Kısacası biz "pazarlama hilesi" sevmiyoruz.

Biz olması gerekeni yapıyoruz. Her gün, daha da iyisini yapmak için çalışmaya devam edeceğiz.

Hız ve AKN Sorgulaburaya html kodu gelir