Destek

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Modem Kurulum Rehberi

Modemimdeki tüm ışıklar yanıyor ama internete bağlanamıyorum. Sebebi ne olabilir?

expand_more

Modeminizin üzerindeki ışıklar yanıyorsa, bilgisayarınız ve modeminiz arasındaki fiziksel ya da kablosuz bağlantı ile ilgili sorunlar olabilir. Öncelikle bağlantı kablolarınızı ve bilgisayar üzerindeki ağ yapılandırmanızı kontrol etmelisiniz. DNS, Proxy ve manuel atanan IP adreslerini otomatik ayara alarak denemelisiniz. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi "TurkNet'te İşlerimi Nasıl Yaparım" sayfalarında bulabilirsiniz. Tüm işlemleri yapmanıza rağmen internete erişim sorunu yaşıyorsanız TurkNet Online İşlemler’den ya da 0850 288 80 80 numaralı TurkNet Hızlı İşlem Hattı’ndan destek talebinizi iletebilirsiniz.

ADSL ve VDSL modem kurulum değerleri

expand_more

ADSL ve VDSL modem kurulum değerlerini aşağıda görebilirsiniz.

ADSL:

WAN ID Type - PPP Transfer Type - Ağ Protokolü - Kapsülleme: PPPoE

Aktarım Modu - Modülasyon: ATM

VPI / VCI: 8/35

VDSL:

WAN ID Type - PPP Transfer Type - Ağ Protokolü - Kapsülleme: PPPoE

Aktarım Modu - Modülasyon: PTM

VLAN ID: 35

VDSL modem kurulum değerlerini aşağıdaki görselde de görebilirsiniz.

modem-kurulum

AİRTİES MODEM KURULUMU

expand_more

1. Kullandığınız web tarayıcısı üzerinden (Internet Explorer, Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Yandex, Opera vb.) yeni bir sekme açarak adres çubuğuna 192.168.2.1 yazın klavyeden enter’a basın. Karşınıza gelen sayfada, şifre kısmına herhangi bir şey yazmadan “Tamam” tuşuna basın.

modem-kurulum

3. Genişletilen “İNTERNET” sekmesinin altından “İNTERNET AYARLARI”nı seçin ve ardından tabloda yer alan “Düzenle” seçeneğine tıklayın.

modem-kurulum

4. Gelen ekranda “DSL Kullanıcı Adı”,“DSL Şifre” alanlarına TurkNet’ten size sağlanan kullanıcı adı ve şifrenizi girin. VPI/VCI ayarlarını 8/35 olacak şekilde bırakın. Protokol alanı “PPPOE” olarak kalsın. Bağlantı adı kısmına dilediğimiz bir adı verebiliriz. Gerekli alanları doldurduktan sonra sağ alt kısımda yer alan “Kaydet” butonuna tıklayın.

modem-kurulum

5. Kablosuz modeminize ait kablosuz ağ şifreleme, sınırlama ve güvenlik ayarlarını yapmak için sol kısımda yer alan “KABLOSUZ” kısmına tıklayın. “Kablosuz Ağ Adı” (SSID) kısmına modeminizin kablosuz ağ aramalarında görünmesini istediğiniz adı yazabilirsiniz. Türkçe karakter ve boşluk kullanmayın. “Şifre” kısmına ise kablosuz ağınızın güvenliğini sağlamak için bir şifre girin. Güvenliğiniz için büyük-küçük harf, sayı ve özel karakter kombinasyonlarını içeren ve mümkün olduğunca zor bir şifre seçmenizi öneririz. Bu işlem bitince “Kaydet” butonuna tıklayarak modem kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

modem-kurulum

ASUS Modem Kurulumu

expand_more

1. Kullandığınız web tarayıcısı üzerinden (Internet Explorer, Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Yandex, Opera vb.) yeni bir sekme açarak adres çubuğuna 192.168.1.254 yazın ve enter’a basın.

modem-kurulum

2. Açılan sayfada kullanıcı adı otomatik olarak gelir “Yeni Parola” ve “Parolayı Yeniden Yazın” kısmına “turknet” yazılır.

modem-kurulum

3. Gelen ekranda “Kullanıcı Adı” ve “Parola” kısmına TurkNet tarafından size bildirilen kullanıcı adı ve şifreyi girip ileri butonu tıklanarak bir sonraki ekrana geçin.

modem-kurulum

4. Gelen kablosuz ağ ayarı ekranında 2.4 GHz frekansı ve 5.0 GHz frekansı için kablosuz ağ adı kablosuz ağ şifresi ayarlarınızı yapın. “Ağ Adı” kısmına kablosuz ağınıza Türkçe karakter kullanmadan vermek istediğiniz adı, “Ağ Anahtarı” kısmına ise Türkçe karakter içermeden en az 8 harf ya da rakam olacak şekilde kablosuz ağ şifrenizi girin. Kablosuz ağ şifrenizi belirlerken ağ güvenliğiniz için büyük-küçük harf, rakam ve özel karakter kombinasyonlarını bir arada kullanmanızı öneririz.

modem-kurulum

5. Son olarak karşınıza gelen “Tamamlandı” butonuna tıklayarak kurulumu bitirin.

modem-kurulum

BILLION VDSL2-8400-NXL Modem Kurulumu

expand_more

1. Kullandığınız web tarayıcısı üzerinden (Internet Explorer, Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Yandex, Opera vb.) yeni bir sekme açarak adres çubuğuna 192.168.1.254 yazın klavyeden enter’a basın.

modem-kurulum

2. Açılan sayfada kullanıcı adı ve şifre alanlarına küçük harfler ile admin – admin yazarak “Tamam” butonuna tıklayın.

modem-kurulum

3. Açılan sayfanın sol tarafında yer alan menüden Hızlı Başlangıç’ı seçin ve Çalıştırma Sihirbazı butonuna tıklayın.

modem-kurulum

5. İlgili ekranda modem arayüz şifresini Türkçe karakter kullanmadan değiştirin. (İstediğiniz şifreyi girebilirsiniz, bu şifre sadece modem ara yüzü şifrenizdir ve ara yüze giriş için gereklidir.)

modem-kurulum

SSID: Kablosuz ağ adınız. Kablosuz cihazlarda ağınız buraya girdiğiniz ad ile görünür. Türkçe karakter kullanmadan ve boşluk bırakmadan girmelisiniz. Securty Type: Güvenlik tipi WPA-PSK seçili olmalıdır. Ön Paylaşımlı Anahtar: En az 9 haneli şifre girmelisiniz. Güvenliğiniz için büyük-küçük harf, rakam ve özel karakter kombinasyonlarını bir arada kullanmanızı ve mümkün olduğunca zor bir şifre girmenizi öneririz.

8. Sonraki sayfadan “WAN Arayüzü” ayarı için hizmetiniz ADSL ise ADSL, VDSL ise VDSL seçin. ISP türü için de PPOE or PPOA seçeneğini kullanın.

modem-kurulum

TP-LINK TD Serisi Modem Kurulumu

expand_more

1. Kullandığınız web tarayıcısı üzerinden (Internet Explorer, Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Yandex, Opera vb.) yeni bir sekme açarak adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın klavyeden enter’a basın.

2. Açılan sayfada kullanıcı adı ve şifre alanlarına küçük harfler ile “admin” – “admin” yazarak “Login” butonuna tıklayın.

NOT: Modem TTnet’ten (Türk Telekom) alınmış işe şifre kısmına küçük harf ile “ttnet” kabul etmez ise “turktelekom” yazın.

modem-kurulum

3. Açılan sayfanın sol tarafındaki menü listesinden ‘Quick Setup’ sekmesine tıklayın ve gelen sayfada ‘Next’ butonuna basarak sonra gelen ‘Quick Setup-Operation Mode’ sayfasında, ‘Choose Operation Mode’ bölümünde ‘ADSL Modem Router Mode’ seçeneğini seçin ve sonra ‘Next’ butonuna tıklayın.

modem-kurulum

4. Gelen sayfada PPP Username kısmına TurkNet’in size gönderdiği kullanıcı adınızı ve PPP Password bölümüne ise yine TurkNet tarafınızdan size sağlanan şifrenizi girin ve “Next” Butonu tıklayın.

modem-kurulum

5. Gelen sayfada WAN (Wireless Network Name / Kablosuz Ağ Adı) bölümüne Türkçe karakter ve boşluk içermeden dilediğiniz kablosuz ağ adını girin. Buraya girdiğiniz ad, kablosuz cihazlarda ağınızın nasıl gözükeceğini belirler, böylece kolayca kendi ağınızı bulabilirsiniz.

‘Password’ bölümüne ise en az 8, en fazla 64 karakterden oluşan Türkçe karakter ve boşluk içermeyen bir kablosuz ağ şifresi girin. Ağ güvenliğiniz için şifrenizde büyük-küçük harf, sayı ve özel karakter kombinasyonlarını bir arada kullanmanızı ve zor bir şifre seçmenizi öneririz.

modem-kurulum

6. “Next” dedikten sonra karşınıza gelen sayfada yapmış olduğunuz ayarların ve girmiş olduğunuz bilgilerin doğruluğunu teyit edebilirsiniz. Bilgilerinizin ve ayarlarınızın doğruluğunu teyit ettikten sonra ‘Save’ butonuna tıklayın. Modem ayarlarınızı tamamladınız.

modem-kurulum

ZTE ZXHN H267N Modem Kurulumu

expand_more

1. Kullandığınız web tarayıcısı üzerinden (Internet Explorer, Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Yandex, Opera vb.) yeni bir sekme açarak adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın klavyeden enter’a basın.

modem-kurulum

2. Açılan sayfada kullanıcı adı için küçük harflerle “admin” ve şifre alanına küçük harfler ile “admin” yazarak login butonuna tıklayın.

modem-kurulum

3. Açılan sayfanın üst bölümünde yer alan menülerden Internet sekmesine tıklayarak sol tarafta yer alan WAN sekmesine girin.

modem-kurulum

4. Açılan sayfada ADSL hizmeti için modem kurulumu yapacaksanız turknet_AD seçeneğine tıklayarak ekranı genişletin. XDSL Transfer Mode’un ATM olarak seçildiğinden ve ATM parametrelerinin aşağıdaki gibi gözüktüğünden emin olun, değilse aynen aşağıdakiler yapın.

modem-kurulum

5. PPP bölümündeki Username kısmına size verilen TurkNet kullanıcı adınızı, Password kısmına ise size verilen şifrenizi girin. Kullanıcı adı ve şifrenizi yazarken Türkçe karakter kullanmadığınıza emin olun. Daha sonra ayarlarınızı kaydetmek için aşağıdaki Apply butonuna tıklayın.

modem-kurulum

6. VDSL hizmeti için modem kurulumu yapacaksınız turknet_VD seçeneğine tıklayarak ekranı genişletin. XDSL Transfer Mode’un PTM olarak seçildiğinden ve PTM parametrelerinin aşağıdaki gibi gözüktüğünden emin olun, değilse aynen aşağıdakiler yapın.

modem-kurulum

7. PPP bölümündeki Username kısmına size verilen TurkNet kullanıcı adını, Password kısmına ise size verilen şifrenizi girin. Kullanıcı adı ve şifrenizi yazarken Türkçe karakter kullanmadığınıza emin olun. Daha sonra ayarlarınızı kaydetmek için aşağıdaki Apply butonuna tıklayın.

Kablosuz Ağ Yapılandırma

1. Modem ara yüzünde üst menüde yer alan Local Network sekmesine tıklayın ve sol menüden WLAN sekmesini seçin.

2. Açılan sayfada aşağıdaki görselde yer alan Mode ayarlarını seçin.

3. Sonraki adımda WLAN SSID Setting ekranından WLAN SSID-1 seçeneğindeki on seçeneğine tıklayarak aktif duruma getirin.

Kablosuz ağınız için bir SSID Name (Kablosuz Ağ Adı) belirlemek için bu alana Türkçe karakter kullanmadan istediğiniz adı girin. Buraya girdiğiniz ad, kablosuz cihazlarla ağınızı bulurken göreceğiniz isimdir.

Kablosuz ağınızı şifre ile korumak için ise WPA Passphrase alanına Türkçe karakter kullanmadan bir şifre girin. Ağ güvenliğiniz için büyük-küçük harf, sayı ve özel karakter kombinasyonlarını bir arada kullanın ve mümkün olduğu kadar zor bir şifre seçin.

İşlem bitince Apply butonu tıklanarak ayarlarınızı kaydedin.

Modem kurulumuna bağlantı ve hazırlık desteği

expand_more

En Çok Tercih Edilen Modemlerimiz;

ZTE ZXHN H267N

BILLION VDSL2-8400-NXL

Asus Modem

Modem Kablo Bağlantıları Nasıl Yapılır?

TurkNet ile internete bağlanmak modeminizin kablo bağlantılarını ve kurulumunu yapmalısınız. İlk önce modem kablo bağlantılarını nasıl yapacağımızı öğreneceğiz. Modeminizi ilk aldığınızda kutusunun için bazı kurulum parçaları çıkması gerekiyor. Aşağıdaki maddelerden telefon kablosu ve Splitter modem cihazınızın kutusundan çıkmazsa, elektrikçilerde ya da bilgisayar, teknoloji mağazalarında bulabilirsiniz.

Bağlantıları eksiksiz ve doğru olarak yapmanız için elinizde olması gereken parçalar:

• Modem cihazınız

• Modeminizin elektrik ihtiyacını karşılayan güç adaptörü

• Bilgisayarınızı kabloyla bilgisayarınıza bağlamanız için "Ethernet" girişine takacağınız Ethernet kablosu

• Ana telefon hattınıza gelen ADSL ve telefon sinyalini birbirinden ayırmaya yarayan Splitter cihazı

• Modem ve Splitter’ı birbirine bağlamak için kısa telefon kablosu

• Telefon cihazınız ile Splitter’ı birbirini bağlamak için kısa telefon kablosu

Modeminizin üzerinde birçok ışık ve bağlantı girişi bulunur. Bu girişler çeşitli sembol ve kısaltmalarla tanımlanır.

POWER IŞIĞI: Modeminize elektrik enerjisi gelip gelmediğini gösterir.

WLAN IŞIĞI: Kablosuz bağlantınızın aktif olup olmadığını gösterir.

DSL IŞIĞI: xDSL hattının aktif ve bağlı olup olmadığını gösterir. Bazı modemlerde "DSL" ibaresi yerine "DSL" ya da "Link" ibareleri de bulunabilir.

INTERNET IŞIĞI: İnternet bağlantınız aktif olduğunda bu ışık yanar.

ETHERNET (LAN) IŞIĞI / IŞIKLARI: Modeminizle bilgisayarınızı Ethernet kablosuyla birbirine bağladığınızda eğer Yerel Ağ bağlantısı başarıyla kurulduysa bu ışık yanar. Bazı modemlerde "Ethernet" ibaresi yerine "LAN" ibaresi de kullanılabilir. Birçok modemde birden çok Ethernet girişi olduğundan birden çok Ethernet ışığı vardır.

USB: USB özelliği olan modemlerde (örneğin ağınızda harici sabit disk paylaştırmak istediğinizde USB girişinden bağlayabilirsiniz) herhangi bir cihaz takılıysa bu ışık yanar.

ON-OFF (SWITCH): Modeminizin gücünü açar ve kapar.

WPS: Modeminizin kablosuz özelliğini açar ve kapar.

WLAN: Modeminizin kablosuz ağ özelliğini açar ve kapar.

RESET: Modeminizin tüm ayarlarını sıfırlayarak fabrika ayarlarına dönmesini sağlar. Bu işlem yapıldığında modeminizin ara yüz şifresi ve girdiğiniz kullanıcı ve şifreniz sıfırlanır. Modeminizi nasıl resetleyeceğinizi öğrenmek için tıklayın.

USB: USB kablosu modem girişidir. Bilgisayar ile modemi USB kablosu ile birbirine bağlamanızı sağlar.

LAN (ETHERNET): Modeminizle bilgisayar arasında kabloyla bağlantı kurmanız için Ethernet kablonuzu bu girişe takmanız gerekir. Bu giriş Bilgisayar ile modem arasında yerel ağ bağlantısını sağlar. Modemlerin çoğunda birden çok LAN girişi vardır.

DSL/ADSL/LINE: ADSL hattı modem girişidir. Telefon kablosu ile Splitter’ı modeme bağlamanızı sağlar.

Modem kurulumu için gerekli bütün parçalara sahip değilseniz modem tedarikçiniz ile iletişime geçmelisiniz. Splitter, Ethernet kablosu ve telefon kablosunu teknoloji ve bilgisayar mağazalarından ve elektrikçilerden tedarik edebilirsiniz.

Gerekli tüm parçalara sahipseniz;

Modemime nasıl elektrik sağlarım?

Şimdi modeminizin bağlantılarını gerçekleştireceğiz. İlk önce güç adaptörünü elektrik prizine takın, sonra adaptörün ucunu modeminizin üzerindeki “POWER” girişine takın. Bu işlem sonunda modeminizi kapatıp açmaya yarayan “SWITCH” tuşuna bastığınızda modeminizin “POWER” ışığı yanar.

Eğer bu ışık yanmıyorsa modeminiz arızalıdır, modem tedarikçiniz ile iletişime geçmelisiniz.

Power ışığı yandıktan sonra;

Splitter ile modem bağlantısını nasıl yaparım?

Evde telefon kullanıyorsunuz ana telefon hattınızı telefonunuzdan çıkartarak Splitter'ınızın üzerindeki "LINE" girişine takın. Evde telefon cihazınız yoksa duvardaki telefon priziyle Splitter’ın “LINE” girişini telefon kablosu ile birbirine bağlayın.

Daha sonra Splitter'ınızın üzerindeki "MODEM" yazan girişe, kısa telefon kablonuzun bir ucunu takın.

Kablonun diğer ucunu ise modeminizin üzerindeki "ADSL" girişine takın. Bu giriş modeminizin modeline göre "DSL" veya "LINE" olarak da adlandırılabilir. Böylece modeminiz telefon hattına bağlanmış oldu.

Bu işlem sonrasında modeminizin üzerinde bulunan "ADSL" ışığının yandığını göreceksiniz. Bu ışık modeminizin modeline göre "DSL" veya "LINK" olarak ifade edilmiş olabilir.

ADSL ışığı yanmadıysa Destek Kaydı Oluştur butonunu kullanarak, doğru kategorileri seçtikten sonra talebinizi detayları ile birlikte bizimle paylaşmanızı rica ederiz.

ADSL Işığı yandıysa;

Splitter ile telefon bağlantısını nasıl yaparım?

Telefonunuzdan çevir sesi alamıyorsanız bize destek kaydı oluşturabilirsiniz. Çevir sesini aldıktan sonra;

Bilgisayar ile modem bağlantısını nasıl yaparım?

Şimdi modeminizi bilgisayarınıza bağlayacağız. Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayarınızın birden fazla "ETHERNET" girişi olabilir. Dizüstü bilgisayarlarda genelde bir adet “Ethernet” girişi bulunur. İlk olarak modem kutunuzdan çıkan Ethernet kablosunu bilgisayarınızın herhangi bir "ETHERNET" girişine takın.

Daha sonra kablonun diğer ucunu ise modeminizin üzerindeki "ETHERNET" girişine takın. Bazı modemlerde "ETHERNET" ibaresi yerine "LAN" ibaresi de kullanılabilir.

Bu bağlantıyı tamamladığınızda "ETHERNET" ışığınız yanacaktır.

Ethernet ışığınız yanmadıysa Ethernet kablonuz veya bilgisayarınızın "Ethernet" girişi arızalı olabilir. İlk önce eğer varsa kabloyu bilgisayarınızdaki bir başka "Ethernet" girişine takmayı deneyin. Işığınız yine yanmazsa sağlam olduğunu bildiğiniz bir Ethernet kablosuyla tekrar deneyin. Ethernet kablonuzun ve bilgisayarınızın "Ethernet" girişlerinin sağlam olduğundan eminseniz ve modeminizin Ethernet ışığı hala yanmıyorsa, modeminizin tedarikçisi ile iletişime geçmelisiniz.

Ethernet ışığınız yandıysa İşleminiz tamamlandı. Modem kurulumu konusunda yardım isterseniz, modem kurulumu nasıl yapılır gibi sorularınız varsa "Modem Kurulumu" sayfalarımıza göz atabilirsiniz.