AKTİVASYON SÜRECİ HAKKINDA SSS

Başvurdum. Internetim ne zaman bağlanır?

Kullanıcılarımızın %90'ı evrakları bize ulaştıktan sonra yedi gün içinde interneti kullanmaya başlıyorlar.

Sizinki tabii daha kısa (ortalamamız beş gün) ya da daha uzun (o geride kalan %10'un içindeyseniz) sürebilir.

Aktivasyonla ilgili tüm işlemlerinizi android ve ios mobil uygulamamızdan ve Online İşlem Merkezimizden takip edebilirsiniz.

İşi hızlandırmak için ne yapabilirim?

Özgür İletişime bir an önce kavuşmak için ilk yapmanız gereken bize evraklarınızı göndermek. Evraklar bize gelmeden yapabileceklerimiz sınırlı. Bu devirde, herşeyin internetten, telefondan yapılabildiği bir durumda, belge ve imza da ne diyebilirsiniz. Çok haklısınız. Aynı fikirdeyiz. Bu durumun değişmesi için ilgili kurumlarla birlikte çalışıyoruz. Ancak şu andaki mevzuat, sizin adınıza başkası işlem yapmasın diye ıslak imzalı başvuruyu herkes için mecbur tutuyor. O mevzuat değişmedikçe hepimiz uymak zorundayız.

Evraklarınızı göndermek çok zor değil. Başvurunuz sırasında dijital ortamda sizin adınıza oluşturulan belgeleri bir bilgisayara indirip çıktı almanız, gerekli yerleri imzalamanız, kimliğinizin (hat sahibi siz değilseniz hat sahibinin de kimliğinin) bir kopyasını ekleyerek bize göndermeniz yeterli. En kolay yöntem kargo ile göndermek.

Kargo için yakınınızdaki bir kargo şubesine gidebilirsiniz. Kim uğraşacak şimdi derseniz istediğiniz kargo şirketinin ücretsiz hattını arayarak 2-3 TL arası bir fiyat farkıyla evinizden ya da işyerinizden de aldırabilirsiniz. Sözleşmeyi aşağıdaki adrese gönderdiğinizden ve alıcı ödemeli olarak göndermediğinizden emin olun. Alıcı ödemeli gelen sözleşmeleri kabul edemiyoruz.

Kargo Hizmeti Veren Bazı Şirketler (alfabetik sıra ile)

Aras Kargo 444 2552 Fiyat Tarifesi: << Tıklayınız >>

MNG Kargo 444 0606 Fiyat Tarifesi: << Tıklayınız >>

PTT Kargo 444 1788 Fiyat Tarifesi: << Tıklayınız >>

Sürat Kargo 850 202 0202 Fiyat Tarifesi: << Tıklayınız >>

Yurtiçi Kargo 444 9999 Fiyat Tarifesi: << Tıklayınız >>

Gönderirken kullanacağınız adres:

TurkNet Hızlı Aktivasyon Merkezi

Velimeşe Organize Sanayi Bölgesi Mahallesi

132. Sokak No:1/1 Ergene-TEKİRDAĞ

Gönderdiğim belgelerin elinize geçip geçmediğini nasıl öğrenebilirim?

Çoğu kargo şirketi gönderinizin yerine ulaştığını size bir şekilde bildiriyor. Belgeler fiziksel olarak bize ulaştıktan sonra taranıp sisteme işlenmeleri kargo merkezindeki iş yüküne göre değişse de en fazla 36 saat içinde tamamlanıyor. Belgeleriniz sisteme girdiğinde biz size SMS yoluyla haber veriyoruz. Eğer kargo şirketi evraklarınızın bize ulaştığını söyledikten sonra 48 saat içinde bizden bir SMS almadıysanız normal olmayan bir durum var demektir. Bu durumda lütfen bize Online İşlem Merkezinden ya da 0 850 288 8080 numaralı Çözüm Merkezimizden ulaşın.

Süre neye göre değişiyor?

Süreyi en çok değiştiren şey evraklarınızın bize ne zaman geldiği. Evraklarınız eksiksiz ve hatasız bize gelmeden size hizmet vermeye başlayamıyoruz. Gecikmelerin en önemli sebebi bize geç ya da eksik gelen evraklar.

Süreyi en çok etkileyen ikinci şey de başka bir operatörden aldığınız bir hizmeti mi TurkNet'e taşıdığınız, yoksa sıfırdan yeni bir hat mı istediğiniz.

Başka bir operatörden TurkNet'e geçiyorsanız, belgeleriniz bize ulaştığında biz eski operatörünüze haber veriyoruz ve bize gönderdiğiniz belgeleri onlarla paylaşıyoruz. Onlar da belgelerinizi kontrol edip bu değişikliği isteyen kişinin gerçekten siz olduğunuza emin oluyor, sonra da bize "evet gerçekten o, tamamdır" diyorlar. Sonrasında bize verdiğiniz telefon numarası üzerinden size ulaşıp tekrar sözlü olarak da onayınızı alıyoruz (ve bu verdiğiniz onayın ses kaydını saklıyoruz). Bu da sizin bilginiz dışında hizmetlerinizde bir değişiklik yapılamaması için mevzuatın zorunlu kıldığı bir adım. Bu aşamada size ne kadar geç ulaşırsak, hizmetinizin başlaması o kadar uzuyor. Sizden onayı aldıktan sonra 24 saat içinde hizmetinizi kullanmaya başlıyorsunuz.

Sıfırdan, yeni bir hat istediğinizde süreç biraz daha uzun. Belgeleriniz bize ulaştığında Türk Telekom'a bize verdiğiniz adrese yeni bir hat tahsis etmesi için talepte bulunuyoruz. Bu talebi Türk Telekom'a yapıyoruz çünkü evlere giren bakır kablolara müdahale etme yetkisi sadece onlarda var. Herkes için bu altyapıyı ayakta tutmakla sorumlular. Türk Telekom bu talebi dokuz gün içinde yerine getirmek zorunda.

Çoğu zaman, Türk Telekom bu talebi bir hafta içinde olması gerektiği şekliyle yerine getiriyor. Binanıza hattı bağlayacak Türk Telekom ekibi sizinle temasa geçiyor, şu zamanda geleceğiz diyor, geldiklerinde hattı binanızda herkesin ortak kullandığı ankastre dolabına (bina telefon kutusu) teslim ediyor ve sizin oturduğunuz daire kablosu ile bağlantısını yapıyor ve siz de internetinize en geç 24 saat içinde kavuşuyorsunuz.

Ne yazık ki bu akışın aksadığı durumlar da olabiliyor. İşte o zaman internet hizmetinizi almanız gecikebiliyor.

En sık yaşanan aksaklık Türk Telekom ekibinin hattı ankastre dolabına (bina telefon kutusu) kadar getirip sizin oturduğunuz daire kablosuna bağlantıyı yapmaması. Aslında yapmak zorunda da değil, o bağlantı kullanıcının sorumluluğunda ama çoğu zaman bağlantıyı yapıyorlar. Eğer biz hattınız hazır diye size SMS göndermişsek ve hattınızda herhangi bir sinyal yoksa, muhtemelen bu durumdasınız. Herhangi bir elektrikçi ya da telefoncudan yardım alabilirsiniz. Elektrikçi ya da telefoncu teslim edilen hattı bulur, sizin dairenizden gelen kabloya bağlar, hizmet almak istediğiniz yerle ankastre dolabı (bina telefon kutusu) arasında kablolama yetersizse gerekli kablolamayı yapar. Bu tür bir işleme başlarken sizinle temasa geçen Türk Telekom yetkilisinin telefonunun yanınızda olması yararlı. Teslim edilen hat etiketlenmemişse çağırdığınız kişi bu konuda yardım isteyebilir.

İşi çok daha geciktirecek diğer durum da bulunduğunuz bölgede Türk Telekom'un yeterli altyapısı olmaması. Bu durumda biz size bu bilgiyi hemen iletiyoruz ama ilerleme imkanımız yok. Hizmet almak istediğiniz yere altyapı sağlanması için bağlı bulunduğunuz ilçedeki Türk Telekom Müdürlüğüne şahsen başvurmalısınız. Biz sizin yerinize başvuramıyoruz. Bölgedeki mevcut altyapının durumu, kazı yapılmasına gerek olup olmaması gibi faktörlere bağlı olarak bu başvurunuzun sonuçlanması bazen günler, bazen de aylar alabiliyor. Şimdilik bu konuda size yardımcı olamıyoruz ne yazık ki. Hep korku hikayesi gibi duyduğunuz "port yok" durumu ise bir altyapı sorunu olmasına rağmen çoğu zaman yardımcı olabildiğimiz bir konu.

Bu iş çok uzadı gibi geliyor, ne zaman sizinle temasa geçmeliyim?

Belgelerinizin bize ulaştığına dair mesajı aldıktan sonra yedi gün içinde hattınız kullanıma hazır mesajımızı almamışsanız ya da size hattınızın durumuyla ilgili başka bir bilgilendirme yapmamışsak yolunda gitmeyen birşeyler var demektir. Lütfen musterihizmetleri@turk.net adresine "Aktivasyon Problemi" konusuyla bir mesaj atarak müşteri numaranızı, evraklarınızın bize ulaştığı tarihi ve yaşadığınız sorunu paylaşın ya da 0850 288 8080 numaralı telefondan çağrı merkezimizi arayarak ilgili birime ulaşın. Eğer çağrı merkezimizi bizimle paylaşmış olduğunuz numaradan ararsanız otomatik olarak ilgili birime bağlanabilirsiniz.


buraya html kodu gelir