Sık Sorulan Sorular

Tarife Nasıl Karşılaştırılır?

Tarife karşılaştırırken ilk önce hizmetiniz için ne kadar ödeyeceğinize ve size sunulan hizmete bakmalısınız. Paket içeriğinde ilk önce size sunulan AKN önemlidir. Yüksek bir AKN’ye sahip olmayan paket ay ortası gelmeden sizi yarı yolda bırakır ve hızınız düşer. Şu an Türkiye ortalamasında kişi başına düşen aylık ev internet kullanımı ayda 76 GB seviyesine ulaştı (TurkNet ortalaması 90-95 GB seviyesinde). Her yıl da yaklaşık %230 artıyor. Buna rağmen piyasada 50 GB AKN, hatta daha azını sunan yani Türkiye ortalamasının çok altında paketler mevcut. Böyle bir paket aldığınızda AKN’nin size büyük bir olasılıkla yetmeyecektir. Bu yüzden öncelikle, en iyi fiyata en yüksek AKN’yi size sunan paketi seçmenizi öneririz. İkinci olarak size sunulan hız önemlidir.

ADSL tarifelerinde teknoloji gereği 16 Mbps’e kadar hız sunulabilir. (Biz kendi altyapımızdaki ADSL kullanıcılarımıza hat değerleri iyiyse 24 Mbps sunuyoruz.) VDSL tarifelerinde ise santrale olan uzaklığa göre 100 Mbps’e kadar veri indirme hızına ulaşılabilir. Piyasada 8 Mbps’ten itibaren 100 Mbps’e kadar farklı hızlarda paketler sunuluyor. Genelde internet servis sağlayıcılar değişik hızlar için farklı fiyat tarifesi uygularlar.

Örneğin; 25 Mbps’e kadar hız 70 TL, 100 Mbps’e kadar hızlı paket 170 TL. Tabii AKN düşükse hızın bir önemi yok. Yüksek hızlı düşük AKN’li bir paket otoparkta yarış arabası kullanmaya benzer. Saat 300 km hızla gidebilirsiniz ama sadece 500 metre için :) (Evet biraz burada kendimize yontuyoruz, kusura bakmayın.) Birçok sağlayıcı 25 GB gibi, ortalama internet kullanımının çok altında bir kotayı, düşük bir hız ile (örneğin 16 Mbps’e kadar) uygun fiyata yalın ADSL (telefonsuz) şeklinde satıyor. Böyle bir paket seçtiğinizde hız ve AKN düşük olduğu için internette film, dizi izleme, oyun ve dosya indirme, online oyun oynama gibi şeyleri rahatlıkla yapamazsınız. Hızınız ayın ilk 5-10 günü içinde 5 Mbps’e düşer. 5 Mbps bir internet ile tüm ailece keyifle internet kullanmanız çok zordur.

Üçüncü olarak sizden alınacak olan diğer ücretleri incelemenizi öneririz. Örneğin birçok hizmette belirtilen fiyat sizin telefon hattınız olduğu zamanki fiyattır. Bu fiyattan yararlanmanız için ekstra bir ücret ödeyip evinize bir de telefon hattı almanız ya da yalın internet (telefonusz yani) fiyat farkı ödemeniz beklenir. Ya da telefon bağlantısı dahildir ama konuşma süresi dahil değildir.

Dördüncü olarak sözleşmede küçük harflerle belirtilen ama sonra başınıza dert olacak “hediyelere” bakmanız gerekir. Örneğin 200 TL kurulum ve 100 TL aktivasyon hediye deniyorsa, bilin ki taahhüdünüz bitmeden ayrılmak isterseniz o paraları sizden alacaklar.
Son olarak da bedelsiz verilen ve karşılaştırmayı zorlaştıran ekstralara dikkat edin deriz. Mesela 10 GB bulut depolama ve Bizim TV ücretsiz, parasıyla alsanız “ohooo çok para” gibi pazarlama taktikleri kafa karıştırabilir. Bu hizmetleri değerlendirirken bedava alternatifleri var mı, siz bu hizmeti gerçekten kullanır mısınız gibi konuları bir gözden geçirip sonra karar verseniz iyi olur.

Son olarak da taahhüt süresine ve “taahhüt var mı yok mu” ya bakın. Bizce bu en önemlisi, çünkü taahhüt varsa, mutsuz olsanız da iki yıl, hatta daha uzun süre aynı ISS’la kalmanız gerekecek. Vazgeçmek genellikle çok pahalı olacak. Farkındaysanız bizde taahhüt yok. :)