GÜVENLİ İNTERNET HAKKINDA SSS

Güvenli Internet Hizmeti nedir?

Güvenli İnternet Hizmeti(GİH), bireysel abonelere talep edildiğinde İnternet Servis Sağlayıcıları (GSM dahil) tarafından ücretsiz olarak sunulan ve İnternetteki muhtemel zararlı içeriklerden sizi ve ailenizi koruyan alternatif bir İnternet erişim hizmetidir.

Güvenli Internet Hizmeti hangi profillerden oluşmaktadır?

a)Aile Profili: Aile profili dolandırıcılık, uyuşturucu, kumar, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki sitelerin erişilemediği profildir. Aile profilinde aynı zamanda sosyal medya, oyun ve sohbet sitelerine erişilip, erişilmeyeceğini ayrı ayrı seçebilirsiniz.

b)Çocuk Profili: Çocuk Profili sadece pedagoji, sosyoloji ve psikoloji alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir komisyon tarafından belirlenen kriterlere uygun kategorilerdeki sitelere erişilebilen profildir.

Güvenli İnternet Hizmeti'ni nasıl alabilirim?

Mevcut müşterilerimiz Online işlem Merkezi (mobil uygulama dahil) üzerinden veya 0850 288 80 80 nolu TurkNet Müşteri Hizmetlerini arayarak Güvenli İnternet Hizmetinden yararlanabilirler.

Güvenli Internet Hizmeti'ni almak zorunlu mudur?

Güvenli İnternet Hizmeti bir zorunluluk olmayıp, talep eden aboneler alabilecek, talep etmeyenlerin Internet erişimlerinde ise mevcut duruma göre hiçbir değişiklik olmayacaktır. Bu hizmeti alıp almama, seçip seçmeme konusunda kullanıcıların rızası esas olup, tam bir özgürlük mevcuttur.

Güvenli Internet Hizmeti profillerinin seçimi ne şekilde yapılacaktır?

Aboneler, Güvenli Internet Hizmeti taleplerini hizmet aldığı İşletmeciye abonelik sözleşmesinin imzalanması sırasında iletebilir. Ayrıca bu taleplerini TurkNet Müşteri Hizmetleri , bayi kanalı (ancak satış aşamasında) ya da İnternet sitesi aracılığı ile bildirebilir.

Bu uygulama ücretli midir?

Bu uygulama ücretsizdir.

Güvenli Internet Hizmeti'nin seçilmediği durumda ne olacaktır?

Güvenli Internet Hizmetini tercih etmeyen kullanıcının İnternet erişiminde mevcut duruma göre hiçbir farklılık olmayacaktır. Güvenli İnternet Hizmeti'ni seçmeyen kullanıcı zaten kullandığı İnternet hizmetini aynen kullanmaya devam edecektir.

Güvenli internet seçtiğimde bu, evimdeki tüm bilgisayarlarda geçerli olacak mı?

Internet erişiminin aynı yerden sağlanmış olduğu tüm bilgisayarlarda ve aynı interneti kullanan diğer tüm cihazlarda hizmet geçerli olacaktır.

Güvenli Internet Profili Hangi Kanallardan ne sıklıkla değiştirilebilir ?

Abonelere, Online işlem Merkezi (mobil uygulama dahil) Profil Düzenleme sayfasından, mevcut kullanıcı adı ve şifresi ile güvenli bir şekilde kolayca ve ücretsiz olarak profiller arasında istedikleri kadar ve anında geçiş yapabilme ve/veya Güvenli İnternet Hizmeti almaktan vazgeçebilme imkanı sağlanır.

Aboneler profilleri nedeniyle internet sayfalarına erişmediklerinde ne olur ?

Aboneler, profilleri nedeniyle İnternet sitelerine erişemediklerinde http://abone.turk.net/ adresinde yer alan Uyarıcı ve Bilgilendirici Internet Sayfasına yönlendirilirler. Sayfada Geçerli profil, Kurum tarafından gönderilen uyarıcı ve bilinçlendirme amaçlı bilgilendirici metinler ve itiraz bağlantısı yer almaktadır. Başvuru ve İtirazların Değerlendirilmesi Aboneler itirazlarını http://abone.turk.net/ adresinden Uyarıcı ve Bilgilendirici İnternet Sayfasında bulunan itiraz bağlantısı vasıtasıyla yaparlar. İlgili başvuru ve itiraza ilişkin İşletmeci adı, kullanıcı profili ile alan adı/IP adresi ve port bilgileri, başvuru ve itirazların doğru değerlendirilebilmesi için İşletmeciler tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişin Kurumu'na gönderilir.

DNS ayarlarında yapılması gereken bir değişiklik var mıdır ?

DNS ayarlarının otomatik olarak seçilmesi gerekmektedir.

Ailelerin seçebileceği internet filtreleme sistemleri mevcutken neden yeni bir sistemin hazırlanmasına gerek duyuldu?

Şu anda sunulan mevcut hizmetlerin büyük çoğunluğu ücretli ve belirli kullanım zorlukları içermektedir. Bu konuda vatandaşlarımızdan gelen yoğun şikayetler ve istekler doğrultusunda, kullanımı kolay ve ücretsiz olarak sunulacak alternatif bir hizmet olarak "Güvenli Internet Hizmeti" hazırlanmıştır.

Güvenli Internet hizmetinde yasaklı sitelere girenler tespit edilecek Güvenli Internet hizmetinde yasaklı sitelere girenler tespit edilecek midir?

Güvenli Internet hizmetinde kullanıcıların Internet erişimleri hiçbir şekilde tespit edilmeyecektir.

Güvenli İnternet Hizmeti Profil seçimi SMS ile Yapılabilir mi?

Evet, Güvenli İnternet Hizmetindeki profil seçimini sistemlerimizde kayıtlı GSM numaranızdan SMS göndererek yapabilirsiniz.

  • AİLE PROFİLİ : AILE yazıp 3371’e sms gönderebilirsiniz.
  • ÇOCUK PROFİLİ: COCUK yazıp 3371’e sms gönderebilirsiniz.
  • SOSYAL MEDYA FİLTRESİ: SOSYAL MEDYA FILTRESI yazıp 3371’e sms gönderebilirsiniz.
  • SOHBET FİLTRESİ: SOHBET FILTRESI yazıp 3371’e sms gönderebilirsiniz.
  • OYUN FİLTRESİ: OYUN FILTRESI yazıp 3371’e sms gönderebilirsiniz.
  • SOSYAL MEDYA VE SOHBET FİLTRESİ: SOSYAL SOHBET FILTRESI yazıp 3371’e sms gönderebilirsiniz.
  • SOHBET VE OYUN FİLTRESİ: SOHBET OYUN FILTRESI yazıp 3371’e sms gönderebilirsiniz.
  • SOSYAL MEDYA VE OYUN FİLTRESİ: SOSYAL OYUN FILTRESI yazıp 3371’e sms gönderebilirsiniz.
  • OYUN,SOHBET,SOSYAL FİLTRESİ: AILE yazıp 3371’e sms gönderebilirsiniz.
  • DURUM SORGULAMA: GIH PROFİL yazıp 3371’e sms gönderebilirsiniz.
Güvenli İnternet Hizmetimi SMS ile iptal edebilir miyim?

Evet, Güvenli İnternet Hizmetinizi GIH IPTAL yazıp 3371’e sms göndererek iptal edebilirsiniz.


buraya html kodu gelir